Dél-Afrika 2014-ben titokban belefogott volna egy 70 milliárd dolláros atomenergia-programba, az orosz Roszatommal. Pontosan akkor, amikor mi, magyarok is erre az útra léptünk. Csakhogy Dél-Afrikában hatalmas botrány robbant ki és a titkos előszerződéseket érvénytelenítették. De vajon megállíthatja-e a civil kontroll Jacob Zuma elnök és egy befolyásos oligarcha-kör, az indiai Gupta-család korrupcióban gazdag szervezkedését? Fordulatos afrikai rémregény, erős hazai áthallásokkal.
Elhagyta szülőhazáját, mert parlamenti képviselőként hiába tárta fel a dél-afrikai hadi beszerzések körüli korrupciót, politikustársai eltussolták az ügyet. A jelenleg Londonban élő Andrew Feinstein nemrég világhírt hozó könyvet írt a globális hadiipar árnyoldaláról, benne a magyarországi Gripen-beszerzés körüli, feltételezett visszásságokról. Szerinte nehezen elképzelhető, hogy épp a magyar üzletben nem volt csúszópénz.
Felülvizsgálhatják a dél-afrikai elnökkel szemben korábban ejtett korrupciós vádakat.
Cenzúrázva. Cikkünket nem publikálhatjuk. A közlés büntetőjogi következményekkel fenyeget – fekete sávban fehér betűkkel ezt nyomtatták a The Mail & Guardian címoldalán Mac Maharaj fotójára.
A Saab vizsgálata megerősítette, hogy 2,5 millió eurónak megfelelő randot kapott dél-afrikai leányvállalata, de a svéd hadiipari csoport közölte: nem volt tudomása a tranzakcióról.
Elismerte a Saab svéd hadiipari csoport csütörtökön, hogy svéd vadászgépek eladása érdekében 24 millió rand (mintegy 2,5 millió euró) csúszópénz került kifizetésre Dél-Afrikában.
Dél-Afrika rengeteget fejlődött az apartheid bukása után eltelt tizenhét évben, a rossz közbiztonság és a korrupció ellenére az ország egy egész kontinens gazdasági motorja, békés átalakulásának köszönhetően világszerte az elnyomott nemzetek példaképe.
Tizenöt év letöltendő börtönbüntetésre ítélték Jackie Selebit, az Interpolnak és a Dél-afrikai Köztársaság rendőrségének az egykori vezetőjét korrupció miatt.
Több mint 23 millió randot, vagyis legalább ötszázmillió forintnak megfelelő összeget költöttek vb-belépőkre a dél-afrikai minisztériumok és állami cégek.
A dél-afrikai választásokról és az ország jövőjéről beszélgettünk Búr Gábor Afrika-kutatóval, az ELTE docensével.