language

Személyek:

Áder János highlight_off

Akták:

Balmazújvárosi kenőpénzügy highlight_off

Áder János

Áder János (Csorna, 1959. május 9.[1] – ) magyar jogász, politikus, Magyarország köztársasági elnöke. 1990 és 2009 között országgyűlési képviselő, 1997 és 1998 között az Országgyűlés alelnöke, majd 2002-ig elnöke. 2002 és 2003 között ügyvezető alelnökként a Fidesz – Magyar Polgári Párt, 2002-től 2006-ig a párt országgyűlési frakciójának vezetője. 2009-től 2012-ig európai parlamenti képviselő. 2012. április 16-án Orbán Viktor javaslatára a Fidesz-KDNP frakciószövetség államfőjelöltje lett. Május 2-án az Országgyűlésköztársasági elnökké választotta. 2017. március 13-án újraválasztották a köztársasági elnöki tisztségében, 2022-ben Novák Katalin váltotta az elnöki székben.

Elnöki ciklusa végén derült ki, hogy volt államfőként egy olyan svábhegyi luxusvillába költözik, amit majdnem egy milliárd forint értékben bővítettek ki, ehhez ráadásul egy külön kormányrendeletet is hoztak, hogy a kerület ingatlanépítési szabályait megkerülhessék. Ádert ellenzéki oldalról fel is szólították, hogy ne fogadja el az ingatlant, főleg azután, hogy adóbevallása szerint három ingatlannal is rendelkezik. Áder János elnöksége után az általa alapított, költségvetési tízmilliárdokkal támogatott Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke lett.

Balmazújvárosi kenőpénzügy

Balmazújvárosi kenőpénzügy

A balmazaújvárosi kenőpénzügyben a hírek szerint a város két egymást követő polgármestere, Veres Margit és Tiba István játszott össze: előbbi ellen ugyan büntetőeljárás folyik, mégis polgármester, míg utóbbit tanúként hallgatták ki, aki azóta országgyűlési képviselő. 

A vád szerint 2012-ben Dr. Veres Margit 5 millió forintnyi kenőpénzt vett át egy helyi üzletembertől, éppen mielőtt 180 millió forint támogatást ítéltek meg egy rendezvénycsarnok építésére, amiben a vállalkozó érdekelt volt NB1-es kézilabdacsapata miatt. A polgármester a bíróságon sem tagadta a lefizetést. A beszélgetéseket a rendőrség lehallgatta, így derült ki az is: míg az akkoriban jegyzőként dolgozó Veres Margit úgy vett le a kapott pénzből 400 ezer forintot, hogy a polgármester, Tiba István felhatalmazta rá. A bíróság szerint azonban nem történt hivatali visszaélés az ex-polgármester (Tiba István) részéről, hiszen az általa használt szavak nem értelmezhetőek egyértelműen eképpen. 

Az üzleti kapcsolat azóta sem szakadt meg a város és a másodrendű vádlott között: a város 230 milliós hitelt vett fel, hogy megvásárolja a Termál Hotel Balmaz Kft.-t. A bírósági ügyben várhatóan idén fog születni ítélet. A lefizetési ügy mellett a városban több olyan dolog is van, ami nem feltétlen felel meg az állampolgár átláthatóságról alkotott elképzelésének. Az önkormányzat honlapján futtatott Üvegzseb négy éve nem frissült, de több összeférhetetlenségi ügy is felmerült a várost irányító szereplők kapcsán.

A vesztegetési ügyben 2017 októberében hozott ítéletet az eljáró Debreceni Törvényszék: Veres Margit hivatali vesztegetés miatt két év, öt év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kapott, K. Sándor pedig egy év hat 83 hónapot, négy évre felfüggesztve. 2018. áprilisában megszületett a jogerős ítélet.

Ennek ellenére Veres MArgit nem vonult börtönbe. A 24.hu azt feltételezi, hogy Áder János elnökségének egyik utolsó intézkedésével kegyelmet adott neki.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [2]  Oldalak:   1

Titokban kaphatott kegyelmet az öt év börtönre ítélt volt balmazújvárosi polgármester

Veres Margitot 2018-ban hivatali vesztegetés elfogadása miatt ítélték letöltendő börtönbüntetésre, ám szabadlábon várhatta ki, hogy az államfő döntsön a sorsáról. Minden jel szerint Áder János – mandátumának lejárta előtt – kegyelmet adott neki.

A balmazújvárosi vesztegetési ügy utóélete: Kegyelmesék ötmilliója

Egy klasszikus és minden lényegi elemében feltárt vesztegetési ügy egyik kulcsfigurájának éppen egy éve sikerül elkerülnie a harmadfokon is jóváhagyott börtönbüntetését. A másik fő alak, a fideszes országgyűlési képviselő memóriafrissülésének bizonyítékára pedig nemrég bukkantunk rá. A tavaly áprilisi jogerős ítélet után harmadfokon a Kúria is bűnösnek mondta ki Balmaz­újváros volt jegyzőjét, volt polgármesterét hivatali vesztegetés és kötelességszegés miatt. Veres Margit mégsem vonult börtönbe 5 évi büntetését letölteni azután sem, hogy felülvizsgálati kérelmét a legfőbb bírói fórum elutasította. Igaz, Áder János még Veres kegyelmi kérvényén töpreng – és valóban komoly dilemma lehet, hogy köztársasági elnökként szembemenjen-e három egybehangzó bírói ítélettel. Amíg Áder morfondírozik, addig Veres a másik kegyelmező, az igazságügyi miniszter által adható büntetéselhalasztási engedményt élvezi.
Találatok: [2]  Oldalak:   1