Patthelyzet alakult ki Békésszentandráson, ahol az egyházaknak szóló vagyonjuttatás újranyitásával a katolikusok igényelték azt az általános iskolát, amely soha nem volt az övék. Az ellenállás demonstrálására a polgármester és a képviselők többsége vállalta a mulasztásos törvénysértést, és nem tűzte a napirendre az erről szóló előterjesztést. A Kiss-Rigó László püspök vezette Szeged-Csanádi Egyházmegye nem kifejezetten nyílt lapokkal játszik.
Azzal, hogy a kormány a szívéhez közel álló egyházaknak újra kinyitotta az 1991-es vagyonjuttatási törvényt, megnyílt az út, hogy oktatási intézmények tulajdonjoga is tömegesen hozzájuk kerüljön. Orosházán most egyeztetés nélkül, nagyon rövid határidőt szabva akarja áttolni ezt a fideszes többség, Békésszentandráson állóháború alakult ki.
Hétfőn ült össze a békésszentandrási képviselő-testület, hogy megvitassa, milyen legális eszközökkel tudják megakadályozni, hogy ingyen az egyházhoz kerüljön az a két épület, amiben a helyi iskola és óvoda működik. Bár több előterjesztés is készült a helyzet megoldására, a testület végül úgy döntött, hogy először tárgyalni akarnak az ingatlanokért bejelentkező Szeged-Csanádi Egyházmegyével, mondta Sinka Imre, a település független polgármestere. Erről hivatalosan kedden értesítik az egyházmegyét, „onnantól náluk pattog a labda”, tette hozzá.
A békésszentandrási önkormányzat már vizsgálja, milyen legális eszközökkel tudja megakadályozni, hogy az egyház ingyen átvegye azt a két ingatlant, amiben a település általános iskolája és az óvodája működik. Sinka Imre polgármester a Telexnek azt mondta: az Alkotmánybírósághoz fordulnak, amennyiben a Szeged-Csanádi Egyházmegye nem áll el a szándékától. Erről a következő két hétben dönthet a képviselő-testület. A Szeged-Csanádi Egyházmegyének már levélben jelezték, hogy nem akarják átadni az ingatlanokat, de választ eddig nem kaptak.
Egy múlt év végi törvénymódosítás értelmében az egyházak megigényelhetik azon önkormányzati ingatlanok tulajdonjogát, amelyeket fenntartóként működtetnek. A jogszabály nem hagy semmi lehetőséget a településeknek, amelyek így több százmilliós, esetenként milliárdos vagyonvesztéssel számolhatnak.
A négy pályázat három nyertese a Szabau Invest Kft, az Evo-Komplex Kft és a DNA Development Kft. A DNA két helyütt, Makón és Mezőtúron nyert, míg a Szabau Invest Békésszentandráson, az Evo-Komplex Pusztaföldváron. Ez utóbbi kettő volt a nagyobb értékű, míg a DNA Developmenté két kisebb. A közbeszerzési pályázatot átnézve azonnal feltűnik, hogy mind a négy pályázaton kizárólag ez a három cég indult. A látszat (ami, ugye, mindig megtévesztő) akár az is lehet, hogy testvériesen megegyeztek előre, kinek melyik munka jut.