Akták: |
|
Intézmények: |
Találatok: [4] Oldalak: 1
Tízmilliárdos hazai lélegeztetőgép-biznisz: akkor kezdtek szállítani, amikor már 15 ezer kínai gép állt a raktárban
Hazai lélegeztetőgép-gyártásért lelkesedett 2020 őszén Szijjártó Péter és Rétvári Bence. A külügyminisztérium 1000 gépet vásárolt a holland-izraeli hátterű, de Vácott működő Celitrontól. A gépek akkor készültek el, amikor már halmokban álltak a százmilliárdokért Kínából vásárolt eszközök. 2021 nyaráig 484 darab Celitron-készülék hazai kórházakhoz került, de jutott belőlük Jordániába és Bosznia-Hercegovinába is. Az állami megrendelés 2020-ban milliárdos nyereséget hozott a Celitronnak, ám 2021-ben már újra veszteséges volt, és honlapján nyoma sincs a lélegeztetőgépnek.
Náluk csapódtak le az alacsonyan szálló Covid-beszerzési milliárdok
A koronavírus-járvány a gazdaság legtöbb szereplőjének csak bajjal járt, de voltak azért olyan cégek, amelyeknek kiemelkedő lehetőségeket hozott. Egy részük organikusan nőtt a piacról (pl. videókonferenciás vagy házhoz szállítással foglalkozó cégek), mások pedig nagy állami beszerzéseket csíptek meg a járvánnyal összefüggésben, utóbbiak tavalyi teljesítményét nézzük meg most Magyarországon.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ 2020 folyamán rengetegszer vásárolt be nagy értékben a Covid elleni védekezés jegyében, repkedtek a milliárdok maszkok, lélegeztetőgépek és vakcinák beszerzésére. Ezeket a bizniszeket többnyire közvetítőcégek bevonásával bonyolította az állam, és bizony előfordultak durva túlárazások is (olyannyira, hogy az unióban Magyarország kötötte a legrosszabb üzleteket).
A tavalyi év eredményeit mutató beszámolók nyilvánossá válásával most már azt is meg tudjuk nézni, melyik szereplőnek mennyire dobta meg a forgalmát és a profitját az, hogy bekerült a „fürkészek és portyázók” körébe. Ehhez a cikkhez azoknak a milliárdos beszerzéseket intéző magyar cégeknek a beszámolóit néztük meg, amelyeket a Válasz Online Covid-bizniszt összegző cikke, illetve a 444 lélegeztetőgépek beszerzéséről szóló anyaga említ.
A Külügyminisztérium lélegeztetőgép-beszerzései
Hiszem János
Lóki Géza
Celitron Kft.
Danubia Pharma Kft.
Endo-plus Kft.
Európa Ázsia Kereskedelmi és Befektetési Kft.
Fourcardinal Tanácsadó Kft.
Külgazdasági és Külügyminisztérium
Limitless Medical Kft.
Nemzeti Népegészségügyi Központ
OTT-ONE Nyrt.
Pro Concept Kft.
SCA Medical Kft
állami/önkormányzati szerződések
covid-19
közbeszerzés
lélegeztetőgép
Annál is több lélegeztetőgépre szerződött a külügy, mint amennyiről tudni lehetett
Nemcsak a magyar, a külföldi beszerzők is a legkülönbözőbb árakon adták el az azonos típusú lélegeztetőgépeket a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak. A beszerzésekben nemcsak ez a közös, az is, hogy ugyanannyira átláthatatlanok. Van olyan cég, amelynél majdnem 180 milliárd forintot költött el a KKM, de továbbra sem tudni, pontosan mire, több társaság egyes szerződéseihez pedig olvashatatlan mellékleteket csatoltak.
Nyakló nélkül vette a kormány az ismeretlen típusú tízmilliós lélegeztetőgépeket is
Ugyanazért a gépért eltérő árak, hiányos szerződések, át nem vett gyorstesztek 260 millióért. Totális káosz uralkodott a kivételezett cégekkel folytatott sok-sok tízmilliárdos járványügyi bizniszben. Eddig ismeretlen dokumentumokat mutatunk be.
A Külügyminisztérium lélegeztetőgép-beszerzései
Celitron Kft.
Európa Ázsia Kft.
Fourcardinal Tanácsadó Kft.
Külgazdasági és Külügyminisztérium
Limitless Medical Kft.
Medirex Zrt.
Ott-One Kft.
Pro Concept Kft.
SCA Medical Kft.
Szegi Medical Kft.
TMT Technics Kft.
covid-19
gazdálkodás
klientúra
közbeszerzés
lélegeztetőgép
túlárazás / pénznyelő
Ázsia
Kína
Találatok: [4] Oldalak: 1