Az Óvás! Egyesület szerint mégis bontásra ítélik a Király u. 40. szám alatti épületet, melyet 2006-ban egyszer már sikerült megvédeniük a civileknek. Ez volt az akkor alakult mozgalom egyik első sikere a zsidó negyed épített értékeinek megmentéséért.
Tragédiába is torkollhatott volna az augusztus 20-i Király utca házomlás, amikor leszakadt egy a világörökségi helyszín miatt védett, de évek óta romokban álló épület födémje, miután a lezárt házat elkerítő korlátokon átjutva külföldi fiatalok felmentek a ház második emeletére. Az épület tulajdonosa ugyanaz a befektetői kör, akiknek a Kodály köröndnél évtizedek óta omladozó palotája nemrég leégett.
A nemzeti ünnep hajnalán leszakadt egy lakatlan Király utcai ház második emeleti födéme, a vakolata és az elkorhadt fenyőgerendák még most is kinéznek az ablakon. A hírek azonban nem nagyon szóltak arról, hogy ez az épület nemcsak „egy Király utcai ház”, hanem konkrétan a Király utca 40., amely már évekkel ezelőtt beéghetett az olvasó emlékezetébe, amikor a civil örökségvédő küzdelmek emblematikus épületévé vált. 2006-ban ennek a háznak a megmentése volt az akkor alakuló Óvás! Egyesület egyik első győzelme a hagyományos zsidó negyed értékeinek megőrzéséért.
A műemlékek és régészeti lelőhelyek védelméért felelős KÖH feloszlatását a régészeti munkák túlárazásával indokolták. A kulturális államtitkár szavai szerint "a hatósági engedélyeztetési folyamat bonyolult, lassú, számos területen a korrupció lehetőségét veti fel."
Információink szerint megszűnik a KÖH, az a hivatal, amely eddig a műemlékek és régészeti lelőhelyek védelmét látta el az ingatlanfejlesztéseknél. A szervet több lépésben meggyengítették, előző elnöke néhány hónapja az ingatlanlobbira hivatkozva távozott.
Cselovszki Zoltán építész váltja július 1-jétől a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) élén a posztról lemondott Tamási Juditot - jelentette be L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára egy csütörtöki perkátai útátadási ünnepségen.
Óvnia kellene a föld mélyén rejlő kincseket, most mégis azok elpusztításához statisztál a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal. Rendelkezéseik alapján ugyanis - tudtuk meg a Magyar Régész Szövetség elnökétől - Békés megyében feltáratlanul semmisíthetik meg az útépítők egy avar kori falu maradványait.
Január 1-jétől nem a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) adja ki az építési engedélyt a műemlék vagy műemléki környezetben lévő épületek átalakítására, felújítására, hanem az újonnan alakuló kormányhivatalok, amelyekbe tizennégy más, eddig független szakhatósággal együtt az örökségvédelmet is bevonják.