Kínai-magyar pénzből veszik meg belga tulajdonosától az Újpest FC fociklubot, pénteken jelentik be a megállapodást - értesült a Magyar Nemzet klub közeli forrásra hivatkozva. (Frissítés: szombaton jelentették be.) A cégbírósági adatokból az is kiderül, hogy a korábban 7 milliárd forintra becsült üzlet magyar szereplőjének, az SGF Silu Zrt.-nek januárban lecserélődtek a tulajdonosai, 46 százalékos részesedéssel megjelent Kovács Zoltán volt újpesti focista is. Ezt a céget jelölte ki a kormány tavaly a taszári reptér megvásárlására.
Németh János és Cseke István elkezdi a repülőtérbizniszt, majd beszállhat a sportüzletbe is. Piaci információk szerint kínai befektető csatlakozhat hozzájuk.
Mintegy 15 milliárd forintos hitellel stafírozta ki a Szivek Norberthez, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) vezetőjéhez kötődő cégeket az állami tulajdonú Eximbank.
Nagy botrány kavarog az Újpest és a 800 millió forintból felújított Szusza Ferenc Stadion körül. A létesítmény nem kapta meg a szükséges licencet, hogy ősztől NB I-es mérkőzést lehessen benne játszani. Azonban kiderült, ez egyáltalán nem az Újpest hibája.
Jogerősen két év felfüggesztett börtönre ítélték T. Sándort, az Újpest korábbi többségi tulajdonosát. Az általa irányított csapat – egy érdi közjegyzőhelyettes segítségével és visszadátumozott okiratokkal – 2,1 milliárd forintos, vagyis jogi nyelven különösen jelentős kárt okozó csalást követett el a CIB Bank terhére. Ez a bűncselekmény amúgy 5 és 15 év között honorálható, de több enyhítő körülmény is felmerült.
Az állam rengeteg csatornán keresztül csorgat pénzt a profi futballba – nem egyértelmű mi alapján. A klubok gazdasági hátországában nem fair a verseny.
A klubokra hirtelen szakadt rengeteg pénz, 7 csapat is milliárdos büdzsével futott tavaly.
Az FTC és a Videoton FC a mezőny fölé nőtt – a számokban biztosan.
Van egy kis csapat, 5000 fős stadiont avatott tavaly – és 2,2 milliárd támogatást találtunk a cégpapírjaiban.
Mutatjuk, melyik NB I-es klub, hogyan teljesített az előző üzleti évében.
Az Átlátszó megszerezte annak a NAV vizsgálatnak az anyagát, amelyet az adóhatóság az Újpest Football Club Kft. ügyében folytatott le 2012-ben. A NAV arra a következtetésre jutott, hogy egy szűk üzleti kör offshore cégekből álló hálózatot hozott létre az Újpest körül, akik színlelt szerződések, fiktív számlák, áfacsalás és más bűncselekmények révén szívták ki a pénzt az állam és az önkormányzat által támogatott sportszervezetből.
A 2005-08 közötti magyar GDP-növekedésnek akár a fele is olyan hitelügyletekből származhatott, mint amelyekre az Újpest finanszírozása körüli botrány irányította a figyelmet. A futballklubot működtető cégből azt követően is százmilliók vándoroltak el, hogy a vállalatot megvásárolta a belga Duchatelet család. A korábbi tulajdonos szerint a vevő tudott ezekről a pénzmozgásokról. Az Újpest jövője bizonytalan, bár politikai szándék valószínűleg lenne a lila-fehérek megmentésére.