Intézmények: |
|
Lapok: |
Bankárok reggelije: felére olvadt a legnagyobb magyar kartellügy bírsága
Hét éve történt. Az állam váratlanul keményen sarokba szorította a bankokat, az úgynevezett végtörlesztéssel, amikor a tehetős ügyfelek diszkontált áron rendezhették adósságaikat. A bankok védekeztek. A versenyhivatal szerint szabálytalanul, tiltott módon, összehangoltan. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) először nagyon szigorúan csapott le, most a felére olvadt a bírság. A furcsa ügyben csak úgy sorjáztak a fordulatok.
Budapest Bank Zrt.
CIB Bank
Citibank
Erste Bank
FHB Bank
Kereskedelmi és Hitelbank (K&H Bank) Zrt.
Magyar Cetelem Bank Zrt.
Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) Zrt.
OTP Bank Nyrt.
Raiffeisen Bank
Takarékbank Zrt.
Unicredit Bank
bankok - pénzintézetek
bírság
üzleti titok
versenyfelügyeleti eljárás (GVH)
versenykorlátozás - kartell
A maga módján zseniális: épül a Mészáros Holding Nyrt.
Hosszú időn keresztül úgy tűnt, hogy a Mészáros-papírok, például a Konzum részvényei mindenfajta fundamentális alap nélkül drágulnak a tőzsdén. Ám az érthetetlen áremelkedés december 12. után elkezdett új értelmet nyerni: Jászai Gellért és szűk csapata lassan utoléri az előreszaladt árfolyamot, tölti fel tartalommal a tőzsdei céget.
dr. Antal Kadosa Adorján
ifj. Mészáros Lőrinc
Jászai Gellért
Linczényi Aladin Ádám
Mészáros Ágnes
Mészáros Beatrix
Mészáros Lőrinc
Tima János
Appeninn Holding Nyrt.
CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.
FHB Bank
Fidesz
Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt.
Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) Zrt.
Opus Global Nyrt.
bennfentes kereskedelem
hatalomkoncentráció
klientúra
nyomásgyakorlás
tőkealap
Hogyan gyorsítsd meg a fél ország megszerzését?
3. rész - Mészárosék jobban támaszkodnak a bankhitelekre! Sorozatunkban a legújabb kori, értsd 2014 utáni hazai oligarchaképződés jellemzőit vesszük számba. Miben más a Mészáros-éra, mint volt a Simicska-világ? Ezúttal a tőkeáttétellel foglalkozunk, vagyis azzal, hogy Mészárosék miért használnak annyi kereskedelmi banki hitelt.
Exim-hitelek Fidesz-közeli cégeknek
Mészáros Lőrinc
Simicska Lajos
Vida József
B3 Takarékszövetkezet
FHB Bank
Fidesz
Gránit Bank
Magyar Export-Import Bank (Eximbank) Zrt.
Magyar Fejlesztési Bank (MFB)
Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) Zrt.
hatalomkoncentráció
háttér
hitelezés
idegenforgalom
klientúra
vagyonosodás / vagyonnyilatkozat
Furcsán épül a nemzeti tőkésosztály
Mészáros Lőrincék világában szinte naponta bejelentenek valamilyen tranzakciót. Sokszor ugyanazt a céget passzolgatják, adják-veszik a különböző érdekeltségek, miközben a világ pénzét kifizetik jogászoknak, tranzakciós szakembereknek. Hogy miért, arra összeszedtünk néhány lehetséges magyarázatot.
MKB eladása
Csík Zoltán
Ihász Zsolt
Mészáros Lőrinc
Vida József
Easy Holding
FHB Bank
Fidesz
NC Consulting Kft.
Opimus Group Nyrt.
Status Capital Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.
Takarékbank Zrt.
Takarékinfó Központi Adatfeldolgozó Zrt.
bankok - pénzintézetek
hatalomkoncentráció
háttér
klientúra
tanácsadás
vagyonosodás / vagyonnyilatkozat
Önként és dalolva, megyünk az akolba
Egy éve tombolt a nagy háború a takarékszövetkezeti szektorban. Aztán a tavaly júniusi földindulás óta látszólag lecsendesedtek a viharok. Valójában azonban nagyszabású átalakítások, integrációs lépések, fiókbezárások készülnek. Hol tartunk ma? Ezekről a kérdésekről tudtunk meg részleteket.
Milliárdos hűtlen kezelés miatt nyomoznak Spéder Zoltán ellen
az FHB (és az Index.hu) korábbi tulajdonosa ellen három ügyrész miatt nyomoznak:
Amiatt, hogy vásárolt-e bennfentes információk alapján részvényeket Spéder a saját nyilvános részvénytársaságában, amely esetben fölmerül a bennfentes kereskedelem bűntettének gyanúja.
Vizsgálják azt is, hogy „a nyilvánosan működő részvénytársaság és annak
tagja által saját részvényre, mások tőkebefektetési szándékának a befolyásolása végett bonyolított tőzsdei adásvételi ügyeletet”, amelynél a csalás gyanúja merül fel.
A harmadik ügyrésszel kapcsolatban a nyomozás pedig „a nyilvánosan működő részvénytársaság által a leányvállalatán keresztül intézett két adásvételi szerződésre terjed ki, melyek keretében az eddigi adatok szerint a vevő más gazdasági társaságok üzletrész, illetve részvénytulajdonát a valós piaci értéküknél magasabb vételáron szerezte meg”, amelynél azt vizsgálja az ügyészség, hogy fennáll-e a hűtlen kezelés gyanúja.
19 millióra büntették a B3 takarékot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 19 millió forintra bírságolta a B3 Takarék Szövetkezetet, mert talált egy sor szabálytalanságot. Vállalatirányítási, hitelkockázat-kezelési és adatszolgáltatási hiányosságokat is talált, a jogsértő állapot megszüntetésére kötelezte a pénzintézetet.
Mészáros Lőrinc az egyik legnagyobb takarékkal üzletel
Gyanúsan jó kapcsolat kezd kialakulni a magyar történelem leggyorsabban gazdagodó üzletembere, Mészáros Lőrinc, és az ország egyik legnagyobb takarékszövetkezete, a B3 Takarék között.
Bankot is vesz Mészáros Lőrinc
Felvásárolta az FHB Jelzálogbank részvényeinek 5,9 százalékát a Konzum Nyrt. kezelésében lévő Konzum PE magántőkealap, vagyis ezzel Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért a turizmus, a média és az építőipar után a pénzügyi piacon is erősítenek. A Konzumnak a tőzsdén kívüli ügylettel 6,86 százalékos szavazati aránya lett az FHB-ban.
Kivonult Spéder az FHB-ból és le is mondott
Spéder Zoltán pénteken tőzsdén kívül eladta lényegében minden FHB-részesedését, és le is mondott a vállalat irányításáról, adta hírül a tőzsde. 7,5 milliárd forintot kapott a 14,354 százalékos részesedéséért, tehát 480 forintos árfolyamon, a piaci árnál kevesebbért vonult ki a cégből. Az FHB pénteki záró árfolyama 499 forint volt. Spéder egyébként 2008 óta volt igazgatósági tag és elnök a banknál.