A rendszerváltozás utáni politikai életet megrengető ügy azzal kezdődött, hogy az állami vagyonkezelő egy külsős jogásznőt bízott meg az állami vállalatok alatt fekvő belterületi földek után, az önkormányzatoknak járó részesedés lealkudására. A jogásznőt Tocsik Mártának hívták, aki az ügyletekért átlagosan tíz százalék, összesen 804 millió forint sikerdíjat kapott. Az összeg kiverte a biztosítékot, Tocsik célkeresztbe került. Noha a hét évig tartó büntetőperben felmentették a csalás vádja alól, a polgári pert, mert megbízási szerződései jogszabályba ugyan nem, de a jó erkölcsbe ütköztek, elvesztette. A sikerdíjat 2013-ban bekövetkezett haláláig vonták a nyugdíjából. Huszonöt éve, 1996. szeptember 19-én pattant ki a botrány, akkor jelent meg egy újságcikk, A megtakarító címmel.
Öt pert elevenítünk fel az évezred első évtizedéből. Mindről évekig beszélt az ország, és mind többé-kevésbé az igazságszolgáltatás betlije is. Van köztük sokkoló, és akad, amin ma már csak mosolygunk.
„Aki keveset lop, azt elkapják, aki sokat, az megússza a felelősségre vonást” – hangzik az általános közvélekedés. Ezért meglepetést okozott, hogy Kulcsár Attilát, a több milliárd forintot elsikkasztó brókert első fokon komoly, nyolc éves börtönbüntetésre ítélték.
A Tocsik-ügy bírája szeptember első hetére írásba foglalja a fél évvel korábban, március 18-án kihirdetett ítéletet. Sándor Zsuzsa, a Fővárosi Bíróság szóvivője elmondta: a késedelmes írásba foglalás eddig is csak kivételesen fordult elő és a jövőben sem válhat gyakorlattá.
A Fővárosi Bíróság hűtlen kezelés bűntettében bűnsegédként való közreműködése miatt első fokú ítéletében négy év börtönre ítélte Tocsik Mártát, akit emellett öt évre eltiltottak a közügyek gyakorlásától, és 640 millió forint értékben elkobozzák vagyonát is.
Az ítélet indoklása szerint az első fokon eljáró bíróság felderítetlenül hagyta az ügy egyes lényeges momentumait, az ítélet indoklását pedig hiányosnak ítélte meg a Legfelsőbb Bíróság.
A Tocsik Márta és társai elleni büntetőper tárgyalásának harmadik napján a vádlottak kaptak szót. Az első fokon felmentettek az ítélet helybenhagyását, a három elítélt pedig felmentését kérte.
A Legfelsőbb Bíróságon folyó másodfokú büntetőeljárásban felmentését kérte a Tocsik-per összes megjelent vádlottja.
A Legfőbb Ügyészség képviselője szerint Tocsik Márta jogásznő voltaképpen semmilyen munkát nem végzett a 804 milliós sikerdíjáért cserébe.