Kulcsszavak: |
|
Akták: |
Kamupártok – Milliárdokba kerül a magyaroknak ez a hungarikum
A TI Magyarország két év pereskedés után kapta meg a Magyar Államkincstártól a pártok és egyéni jelöltjeik 2018-as kampányköltéseinek tételes elszámolását. A megszerzett adatok nyomán számos, a kamupártok által alkalmazott stratégiát azonosítottunk, amelyek a kampánytámogatás szabálytalan elköltésére utalnak. A beszámolók alapján 410 millió forint kampánytámogatás sorsát követhetjük nyomon. Ment pénz „szakértésre”, „piar kommunikációra”, nemegyszer olyan cégekhez, amik egyébként fémszerkezetek gyártásával foglalkoztak, vagy éppen a pártelnök érdekeltségébe tartoztak. Írásunkból az is kiderül, milyen következményei lettek a gyanús kifizetéseknek.
Kamupártok kampányfinanszírozása
Balogh Artúr
Sutáné Vígh Léna
Szepessy Zsolt László
ABLAK-Konstrum Kft.
Acryl World Magyarország Kft.
Antares Product Kft.
Családok Pártja
Európai Roma Keresztények Jobblétéért Demokratikus Párt
Fiatalokért 2020 Egyesület
Highway Creation Kft.
Iránytű Párt
Kell az Összefogás Párt
Kötedivám Bt.
Magyar Államkincstár (MÁK)
Magyarországi Cigány Párt
Medete Párt
NGNT Fruit 2013 Kft.
Online Marketing Hálózat Egyesület
Összefogás Párt
Rend és Elszámoltatás Párt
Roma Munkaadók – Munkavállalók Szövetsége
Szegény Emberek Magyarországáért Párt
Tenniakarás Mozgalom
Uránusz-Holding 2015. Kft.
Zuxon Web Solutions Kft.
adatigénylés
átláthatóság
ítélet/döntés
kampányfinanszírozás
pártfinanszírozás
rendezvényszervezés
tanácsadás
Ötmillió forintnál is többet kért volna az Államkincstár a közérdekű adatok kiadásáért - jogtalanul
Rekordösszegű – 5,3 millió forintos – költségtérítést akart bevasalni a Magyar Államkincstár két éve a Transparency International Magyarországtól annak fejében, hogy kiadja a 2018-as parlamenti választás kampányköltéseinek dokumentumait. Pontosabban, az állami szervezet ennyi pénzért csak vizsgálni lett volna hajlandó, hogy kiadja-e egyáltalán a dokumentumokat. Az adatvédelmi hatóság után most első fokon a bíróság is nonszensznek nevezte a MÁK követelését.
Az ÁSZ szerint azért nem szankcionálták a kamupártokat, mert nem kérte senki
Az április 8-i választáson egy százalék alatti listás eredményt elért jelölőszervezetek a vonatkozó törvényi előírás alapján a kampánytámogatást teljes egészében kötelesek visszafizetni a Magyar Államkincstárnak. Ebből kifolyólag a vonatkozó törvényi előírás alapján ezen jelölőszervezetek esetében az Állami Számvevőszéknek nincs ellenőrzési feladata, valamint a visszafizetés érvényesítésében, behajtásában az ÁSZ nem illetékes.
2,2 milliárd forinttal tartoznak az államnak a kamupártok, ebből Szepessy köre 600 millióval szívódott fel
A napokban adott tájékoztatást a Magyar Idők megkeresésére a Magyar Államkincstár arról, hogy összesen 2,2 milliárd forintot kellene visszafizetnie 13 kispártnak a felvett kampánytámogatások címén, ugyanis nem értek el egy százalékos eredményt a választásokon. Az új választási törvény szerint, amely éppen arra hivatott, hogy az anyagi haszonszerzés céljából pártot alapító csalókat kiszűrje; ilyen esetben minden, kampányra felvett pénzt vissza kell fizetni. A kincstár még május közepén kiküldte a felszólításokat, ennek ellenére a mai napig csak az Együtt, a MIÉP és a Munkáspárt tett eleget a visszafizetési kötelezettségnek. Az Összefogás Párt, a Családok Pártja és a Magyarországon Élő, Dolgozó és Tanuló Emberek (Medete) Pártja a hírhedt, jelenleg is büntetőeljárás alatt álló Szepessy Zsolthoz köthető. A volt monoki polgármester ismerősei, korábbi munkatársai mindhárom pártban fellelhetők vezetőként, koordinátorként vagy jelöltként. Olyan családok is akadtak, ahol az egyik családtag az egyik, másikuk a másik párt színeiben indult el. Végül összesen több, mint 600 millió forint állami támogatást zsebeltek be, aminek jó eséllyel bottal lehet ütni a nyomát. A Családok Pártja és a Medete Párt már a legnagyobb igyekezettel sem elérhető, sem a korábban bejegyzett irodáikban, sem telefonon. Az Összefogás Párt megszűnését pedig a napokban jelentették be.
Mennyi pénzt utaltak vissza a kamupártok? 5,4 millióért megmondom
Nem ismerhetjük meg egyelőre azoknak a pártoknak az elszámolását, amelyek jelentős, akár több 100 milliós támogatást kaptak a 2018-as parlamenti választási kampányra. Az 1 százalék alatt szereplő pártoknak – ezek főként kamupártok – az utolsó fillérig vissza kell fizetni a támogatást. Ám nem tudni, ki mire költött pontosan, és mennyit utalt vissza. A Transparency kikérte az erről szóló adatokat, ám a válaszokat elég drágán méri a Magyar Államkincstár
Cégvagyonból nem fog megtérülni a kamupártoknak adott kampánytámogatás
Kamupártok összességében milliárdos összegben kaptak támogatást a költségvetésből azzal a megkötéssel, hogy ha nem érik el a választáson az 1 százalékot, akkor a pártelnököknek a magánvagyonukból kell visszafizetniük a pénzt. Az Átlátszó 6 pártelnök érdekeltségeit vizsgálta meg: közös bennük, hogy a nevükön egyetlen cég sincs, nekik tehát ebből a forrásból biztosan nem lesznek százmillióik. Az állam esetükben csak abban reménykedhet, hogy van valamilyen lefoglalható vagyonuk, vagy munkavállalóként keresnek annyit, amelyből vissza tudják fizetni a százmilliós nagyságrendű támogatást. Ez viszont nem tűnik reálisnak.
Kamupártok kampányfinanszírozása
Kovács András
Nagy Richárd (SZEM)
Schiller László
Szepessy Zsolt László
Tóth Csaba (Rend Párt)
Váradi Sándor
Iránytű Párt
Összefogás Párt
Rend és Elszámoltatás Párt
Szegény Emberek Magyarországáért Párt
Tenniakarás Mozgalom
átláthatóság
gazdálkodás
kampányfinanszírozás
Ezernél is több halott adatai a csepeli választókerület kamupártjainak ajánlói között
Elavult adatbázisból dolgozhattak a csalók. Mindeközben újabb cicaharc bontakozik ki Németh Szilárd emberei és a szoci képviselőjelölt, Bangóné Borbély Ildikó között.
Nem engedték Kunhalmiéknak, hogy átnézzék a Fidesz és a Lévai-párt ajánlásait
Az MSZP budapesti elnöke a XVIII. kerületben kezdeményezte, hogy nézzék át a Fidesz és a Lévai Katalin-féle Lendülettel párt ajánlásait, van-e olyan egyezőség, mint több másik kerületben. A helyi jegyző nem engedte, hogy belenézzenek.
Az eddigi legdurvább kamupártos csalásra derülhet fény Csepelen
Csepelen is csekkolták az egyéni jelöltek ajánlási íveit. A választási bizottság gyanúja szerint a 45 aspiráns fele csalt. Dagad a kamupártbotrány.
Döntött a Kúria: mégis nyilvántartásba veszik az Összefogás Párt országos listáját
Ezzel egy olyan párt juthat több milliónyi kampánytámogatáshoz, amelyik már négy éve sem tudott elszámolni a pénzzel.