Kulcsszavak: |
|
Akták: |
A Fidesz 2022-ben is pályára engedi a kamupártokat
A kormány november 10-én éjjel 23:59-kor nyújtott be módosítót a választási törvényekhez. Ebben az volt a legfontosabb változás, hogy a jövőben az a párt állíthat országos listát, amely legalább 9 megyében 50 egyéni jelöltet képes állítani a 106-ból; vagyis 50-szer 500 érvényes aláírást össze tud gyűjteni. A kormány szerint erre azért van szükség, hogy kiszűrjék a valós társadalmi támogatottság nélküli kamupártokat, míg az ellenzék azt mondta, ellehetetlenítik a koordinált jelöltállítást.
Évtizedek óta ugyanazok nyerészkednek a kamupártokon
A közel tíz hónapig készült film feltárja, kik azok a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében élő emberek, akik évtizedek óta próbálnak hasznot húzni a pártalapításból. Legutóbb a 2018-as választásokon indultak el a hozzájuk kötődő pártok, amelyeket Gulyás szerint helytállóbb rablópártoknak nevezni, mintsem kamupártoknak, mert e szervezetek végső célja a pénzszerzés.
Már senkit nem zavar a kamupártok lopása
2013-ban még volt visszhangja annak, amikor a Transparency Internationallel (TI) közösen jeleztük, hogy ha nem változtatnak az akkor friss kampányfinanszírozási törvényen, kamupártok fognak elburjánzani. Így is lett. Öt évvel később, a TI friss adatigényléséből pontosan megtudhattuk, a hatóságok mennyi pénznek ütik épp bottal a nyomát – ma már erre mindenki csak legyint.
Tényleg milliárdos biznisz volt a kamupártozás
A választási kampányban alig hallottunk azokról a pártokról, amelyek mostanra több 100 milliós tartozást halmoztak fel. 13, a közvélemény számára ismeretlen, ám országos listát is állító párt láthatóan jól járt a választási rendszerrel. Eddig 2,7 milliárd forintot tettek zsebre a kamupártok.
Drasztikus eszközzel szüntetné meg a Fidesz a hosszú választási sorokat
Szigorodnak a kampánytámogatás visszafizetésére vonatkozó szabályok; fegyelmit kap a jegyző, ha elnyúlik a szavazás; betiltják a vadplakátolást; bármilyen borítékban visszaküldheti a szavazatát a határon túli. A parlament kedden döntött kétharmaddal. az új választási szabályokról.
Megint nem szüntetik meg a kamupártok burjánzását
László Róbert, a Political Capital választási szakértője szerint a valódi megoldás a kamupártok problémájára 2013 óta ismert, de a kormánypártok azt sem korábban, sem most nem akarják megtenni.
Szigorítják a kampányok pénzügyi elszámolását
A jövőben nemcsak a párt vezető tisztségviselőinek, hanem a listás és egyéni képviselőjelöltjeinek is felelősséget kell vállalniuk a kampánytámogatás visszafizetéséért – olvasható a fideszes Gulyás Gergely, Bajkai István, Zsigmond Barna Pál, Kocsis Máté és Németh Szilárd által jegyzett, a választásokkal kapcsolatos törvények módosítását tartalmazó javaslatban.
Egy csapásra leszámol a kamupártokkal a Fidesz
Számos ponton módosítaná a választási szabályokat a Fidesz. A legfőbb változás: a kamupártokat teljesen ellehetetlenítik majd a módosítások, hiszen a jövőben minden egyéni jelölt is felelne a vagyonával a támogatásért. A választások napján lévő hosszú sorokra is találtak egy megoldást. Az ellenzéket nehéz helyzetbe hozza, hogy teljesen betiltják a vadplakátolást.
Itt a lista – olvasóink szerint ezek a kamupártok csaltak az aláírásaikkal
Tizennyolc olyan párt neve szerepel olvasóink leveleiben, amelynek biztosan nem írtak alá ajánlást, mégis szerepel a nevük és személyes adataik a jelöltek ajánlóívén. Felhívásunkra több tucatnyian kérték ki adataikat a választási irodáktól, s osztották meg velünk a tapasztalataikat. Amelyek lesújtóak ugyan, viszont tanulságosak.
Kamupártok kampányfinanszírozása
Szepessy Zsolt László
Családok Pártja
Európai Roma Keresztények Jobblétéért Demokratikus Párt
Iránytű Párt
Kell az Összefogás Párt
KÖZÖS NEVEZŐ
Lendülettel Magyarországért
Medete Párt
MIÉP
NET Párt
Összefogás Párt
Rend és Elszámoltatás Párt
Szegény Emberek Magyarországáért Párt
adatgyűjtés
antikorrupció
háttér
jogalkotás
kampányfinanszírozás
választások - népszavazás
Idén megduplázódik a kampánykorrupció
A parlamenti választáson 7-8 milliárd forint kerülhet olyan pártokhoz, amelyek vélhetően nem a választók, hanem az állami költségvetés támogatására hajtanak. A Political Capital és a Transparency International Magyarország (TI) kérései és javaslatai ellenére a kormány évek óta nem hajlandó elzárni a politikai közpénzszivattyút.