Az elszámoltatási kormánybiztos közlése szerint a filmekben látott érdekhálóként működő, "polipszerű" összefonódásokról ad számot az a több száz megvizsgált tanácsadói szerződés, amelyet 2002 és 2010 között közpénzzel gazdálkodó költségvetési szervek és állami cégek kötöttek magántársaságokkal.
Csütörtök délutánig le kellett adniuk az állami vállalatoknak, milyen szerződéses viszonyban voltak az elmúlt nyolc évben Papcsák-listán szereplő nyolcvanöt magáncéggel.
Elképesztő mennyiségben kerülnek elő újabb és újabb tanácsadói megbízások, illetve aranyárú tanulmányok a minisztériumok üvegzsebeiből. Bizonyos tanácsadók esetében a szerződések összege feltűnően sokszor épphogy a közbeszerzési határ alá esett, vagy olyan szolgáltatásnak minősült, ahol 25 millió forintig versenyeztetés nélkül rendelhettek a szaktárcák.
Nincs érdemi válasz arra, hogy a kormányzati körökben számos alkalommal közbeszerzés nélkül munkákat elnyerő IFUA Horváth and Partners Kft.-t miért épp csak egy hajszállal a közbeszerzési értékhatár alatti összegért bízta meg az Autóbusz Rekonstrukciós Programiroda, amelynek megrendelése többek között az autóbuszgyártók együttműködésével kapcsolatos tanácsadásra vonatkozik.
Egy orvos havi fizetésénél is magasabb összegű napidíjakért bízott meg külső tanácsadó cégeket értékelési feladatokra az NFÜ, amely összesen 900 millió forint értékben kötött keretszerződéseket 2013-ig. A szervezet közbeszerzés nélkül is jócskán adott megbízást értékelésekre, képzésekre és egyéb feladatokra, egyebek mellett a kormányzati megbízások egyik visszatérő alanyának, az IFUA Horváth and Partnersnek.
A BKV kézi vezérlésének gyanújába keveredett Hagyó Miklós folytatta vagyonkimentési sorozatát: lánya nevére íratott, párttársának eladott érdi háza és cégén keresztül értékesített budai ingatlanjai után a szocialista politikus ezúttal barátnője nevére jegyeztette be saját lakásának haszonélvezeti jogát. A jelek arra mutatnak, hogy továbbra is külföldre készül a szocialista politikus.