Kulcsszavak: |
|
Lapok: |
Új uniós statisztikai adatközlési módszertanra tért át a Közbeszerzési Hatóság
Az uniós adatközlési előírásoknak való megfelelés nyomán részletesebb, pontosabb adatok mutatják a közbeszerzési piac alakulását, trendjeit és a nagyobb átláthatóságot – hangzott el a Közbeszerzési Hatóság első félévet immár az új módszertan szerinti összegző tájékoztatóján.
Egyre átláthatatlanabb Gyurcsány vagyona
Egyre több a kérdőjel Gyurcsány Ferencnek az Altusból kimentett vagyonával kapcsolatban. Mivel a DK elnöke közel kétmilliárd forintot vett ki a vállalatból, s az összeg nem jelent meg a politikus portfóliójának más szegmenseiben, kérdés, hogy a pártja finanszírozására is költött-e belőle. A parlamenti képviselők tegnap megjelent vagyonnyilatkozata szerint az egyik leggazdagabb baloldali politikus az MSZP-s Tóth Csaba, a legeladósodottabbak között a Karácsony-párti Tordai Bence és az LMP-s Demeter Márta említhető.
Milliókat kaphat Mr. Negyven Százalék
A XIX. kerületi vagyonkezelő igazgatója több millió forintnyi közpénzt markolhat fel munka nélkül, ha idő előtt eltávolítja posztjáról az önkormányzat képviselő-testülete – értesült lapunk. Eközben a Momentum javaslata szerint az önkormányzati vezetés körül sorjázó ügyeket a Soros által támogatott Transparency Internationallel vizsgáltatnák ki.
Költségvetési átláthatóság: A harmadik világ szintjén hazánk
A költségvetési rendszer átláthatósága tekintetében Magyarország nem csak az Európai Unióban és az OECD tagországai között tartozik a sereghajtók közé, de még a Kelet-Európa – Közép-Ázsia régióban is. Az elérhető 100 pontból Magyarország 46 pontot ért el, ami a vizsgált 115 ország között csak az 57. helyre elég – derül ki a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest (KFIB) által közzétett tanulmányból.
Péterfalvi Attila: A napnál is világosabb, hogy a tao közpénz
– A napnál is világosabb, hogy a tao közpénz – fejezte ki egyértelműen lapunk kérdésére Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szakmai véleményét azzal kapcsolatban, hogy a Kúria szerdai ítéletében helybenhagyta azt a 2017 tavaszán kelt másodfokú bírósági ítéletet, amely arra kötelezte a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM) és az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi), hogy tegyék megismerhetővé: mely cégek és mekkora mértékben adtak taotámogatásokat hazai sportegyesületeknek. A bíróság kimondta, hogy mivel a támogatásokat a cégek az adóalapjukból jóváírhatják – ezért lényegében az az összeg a költségvetésből hiányzik –, a sportegyesületnél megjelenő pénz közpénzként értelmezhető, ezért útja nyilvános kell legyen.
TAO-pénzek
Mészáros Lőrinc
Orbán Viktor
Seszták Miklós
Tállai András
Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI)
Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány
Kisvárda FC
Mezőkövesd Zsóry FC Kft.
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
adatigénylés
adó
átláthatóság
bíróság
ítélet/döntés
klientúra
közbeszerzés
sport
támogatás
Kúria: Ki kell adni a taópénzek útját
A Kúria helybenhagyta azt a másodfokú bírósági ítéletet, amely arra kötelezte a Nemzetgazdasági Minisztériumot és az Emberi Erőforrások Minisztériumát, tegyék megismerhetővé, hogy mely piaci szereplők és mekkora mértékben adtak taótámogatásokat hazai sportegyesületeknek. A bíróság kimondta, hogy mivel a támogatásokat a cégek az adóalapjukból jóváírhatják, ezért az adóbevétel a költségvetésből hiányzik, a sportegyesületnél megjelenő összeg pedig közpénzként értelmezhető.
Egyre csak durvul a fehérgalléros korrupció
Ma már rendszerszintű a korrupció, olyan közpénzszivattyúkat hoztak létre, amelyeknek szinte kizárólagos céljuk, hogy a közpénzt a bennfentesek magánpénzévé alakítsák át – mondta a lapunknak adott interjúban a Transparency International Magyarország (TI) ügyvezető igazgatója, aki tanít a Corvinus Egyetemen is. Martin József Péter szerint óriási összegek: tízmilliárdok cserélnek gazdát korrupt módon a fehérgallérosok között.
Furcsa „titkok” Paks II.-ről a honlapon
Hiába jelentette be Lázár János kancelláriaminiszter az egyik tavaszi kormányinfón – miután az Európai Bizottsággal és az adatvédelmi biztossal is egyeztetett –, hogy föloldja a Paks II.-re vonatkozó megvalósítási szerződés titkosítását, ez eddig nem történt meg. Így nem lehet pontosan tudni, hogy Magyarország és Oroszország között milyen szerződés jött létre a paksi 5-ös és a 6-os atomblokkok építtetésre. Ezt a dokumentumot, az úgynevezett EPC-szerződést 30 évre titkosította a magyar kormány.
Homályból érkező milliók: ügyészi felszólítást kapott a CÖF
Ügyészi felszólítást kapott a Civil Összefogás Fórum–Civil Közhasznú Alapítvány (CÖF–CÖKA), hogy rendezze hiányos gazdasági elszámolását. A CÖF ugyanis nem közölte, hogy 2014-ben és 2015-ben kitől kapott támogatást, adományt, és azt sem, hogy a pénzeket tételesen mire fordította. Ezt Juhász Péter, az Együtt elnöke vette észre, és ő értesítette a hatóságot az elmaradásról.
Kötvénymutyi: megint nem jött ki a matek az egyetlen magyar cégnél
Egyetlen magyar cégként az Arton Capital üdítő kivételnek számít a többszörös offshore cégekkel teletűzdelt letelepedésikötvény-mutyiban, mégsem sikerült átlátható módon gazdálkodnia tavaly sem. Egy arab cégén keresztül kerüli meg azt, hogy valódi adatok derüljenek ki a működéséről.
Letelepedési kötvény-biznisz
Ace Deal Investments Ltd.
Arton Capital Hungary Pénzügyi Tanácsadó Kft.
European Bond Program Management Consultancy [EBPMC]
Hungary State Special Debt Fund (HSSDF)
Hungary State Special Debt Management
Prime Ally Ltd.
Star Wealth Ltd.
átláthatóság
háttér
kiszervezés
offshore