Személyek: |
|
Intézmények: |
Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.
Ki is volt Kocsis István, a Szuperkáder, akit most öt év börtönre ítéltek?
Kedden a Kúria jogerősen öt év börtönre ítélte Kocsis Istvánt, amiért a kétezres évek elején az MVM vezérigazgatójaként 15 milliárd forintot szivattyúzott ki offshore cégekbe a vállalatból. Kocsis a magyar gazdaság és politika határvidékének egyik legérdekesebb figurája, a Nagy Túlélő, aki bármilyen kormányt kiszolgált.
5 évre börtönbe megy Kocsis István volt MVM-vezér
Lassan másfél évtizede húzódott az az ügy, amelyben a Kocsis István vezette állami MVM-ből több tízmilliárd forintot utaltak el mindenféle offshore-cég számlájára. Most ítélet született.
Nehéz ügy lesz visszafizettetni Kocsisékkal az MVM milliárdos „alkotmányos költségét”
Február végén másodfokon, nem jogerősen öt év börtönre ítélte, és társaival együtt mintegy kétmilliárd forint visszafizetésére kötelezte a Pécsi Ítélőtábla Kocsis Istvánt, az MVM Magyar Villamos Művek 2005-2008 közötti vezérigazgatóját az állami vállalattól obskúrus offshore cégek közbeiktatásával meglovasított euró-tízmilliók hűtlen kezeléséért. Feleségét, Kocsis Istvánnét a bírói tanács orgazdaságban és pénzmosásban találta bűnösnek, felfüggesztettet kapott, egykori tanácsadóját, Szász Andrást pedig bűnsegédként ítélték letöltendő börtönre a tíz éve húzódó ügyben. Az Átlátszó kutatása szerint a Kocsis házaspár egy milliárdos értékű leányfalusi birtokon él, ahová egy ibizai ingatlanvállalkozás magyarországi képviselete is be van jegyezve, de a végrehajtó dolgát nehezítheti, hogy a birtokot eleve az akkor tizenéves gyerekei nevére vásárolta az állami cégvezér egy szakszervezettől.
MVM-ügyek 2005-2008
Kapolyi László
Kiss Ernő
Kocsis Gergely András
Kocsis István
Szász András
Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.
Aranykorona Zrt.
Calesta Ibiza S. L.
Csányi Pincészet Zrt.
Jadran Investments Limited
Kalornet Kft.
Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.
hűtlen kezelés
offshore
privatizáció
rokonok
sikkasztás
tanulmányírás
vagyonosodás / vagyonnyilatkozat
600 millióval drágul a washingtoni nagykövetség
Kocsis István
Lóki Géza
Szabadi Béla
Galla Invest Kft.
Honvédelmi Minisztérium (HM)
Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt.
Mega-Logistic Rt.
állami/önkormányzati szerződések
diplomácia
építőipar
hűtlen kezelés
klientúra
közbeszerzés
sikkasztás
túlárazás / pénznyelő
Amerikai Egyesült Államok
Észak- és Közép-Amerika
Súlyosításért fellebbeznek a volt MVM-vezér és társai perében
A másodfokú bíróság az ügy valamennyi vádlottját bűnösnek mondta ki a múlt pénteken.
Letöltendő börtönre ítélték Kocsis Istvánt
A korábbi felmentések után Kocsis Istvánt néhány perce öt év letöltendő börtönre ítélte az állami MVM milliárdjainak kisíbolása ügyében másodfokon döntő Pécsi Ítélőtábla. Az ex-cégvezér a határozatra személyesen nem volt kíváncsi, de a végső döntést úgyis a Kúria hozza meg.
Elhunytakra kenik a felelősséget Kocsis Istvánék
Akár több évtizedes fegyházzal is fenyegető ítéletet kért az ügyész a megismételt másodfokú tárgyalás során az MVM-et korábban irányító Kocsis Istvánra és társaira, akik a közpénz-síbolás gyanúját elhunyt kollégájukra terelik.
Nincstelenül halt meg az egyik leggazdagabb magyar
Az egykori ipari és energetikai minisztert élete végén offshore-ügyeivel, az előző rendszerben betöltött szerepével, oligarcházással próbálták befeketíteni. Pedig nemcsak közeli barátai, munkatársai, de még ellenfelei is tisztelettel emlékeznek rá. Valaha volt milliárdos vagyona 2014-ben bekövetkezett halálakor már szertefoszlott. Annak próbáltunk utánajárni, hogy valójában milyen ember volt, hogy szegényedett el az ország korábban egyik leggazdagabb embere.
A megismételt első fokú eljárásban is felmentették az MVM exvezérét
Kocsis István ellen bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, sikkasztás, pénzmosás és orgazdaság miatt emeltek vádat.
Felmentették első fokon Kocsis Istvánt
Felmentették első fokon Kocsis Istvánt, az álllami Magyar Villamos Művek (MVM) volt vezetőjét és egy társát a kaposvári bíróságon, írja az MTI. Egyszer már lement ez a per egyébként, csak 2016-ban újra kellett indítani az egészet.