language

Akták:

Állami vállalati támogatás a CÖF-nek highlight_off

Kulcsszavak:

pártfinanszírozás highlight_off

Állami vállalati támogatás a CÖF-nek

Állami vállalati támogatás a CÖF-nek

A HVG 2017 április végén írt arról, hogy az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. több száz millió forintot adott a kormánypárti Békemeneteket szervező CÖF mögött álló Civil Összefogás Közhasznú Alapítványnak. Az Átlátszó májusra közadatigényléssel kiderítette, hogy az MVM valóban támogatta a Civil Összefogás Fórumot, méghozzá 508 millió forinttal. Az MVM sokáig az adatvédelmi hatóság elnökének felszólítása ellenére sem adott tájékoztatást arról, hogy miért támogatta több mint félmilliárd forinttal a Fidesz-közeli civileket. Az Átlátszóval való pereskedés során végül kiderült, hogy a támogatásból 433 milliót 4 darab imázsfilmre költött el a CÖF. A videók gyártásával a Fidesz-közeli Magno Studio Kft.-t bízták meg a civilek. Az iratokból az is látszik, hogy 3,6 milliót “Civil érdekű hirdetésekre” (5-5 hirdetésre a Magyar Hírlapban és a Magyar Időkben) 1 milliót pedig a “Civil Akadémia” nevű programsorozat kormányközeli fellépőire költött a szervezet, ezek mellett pedig 7 millió jutott a CÖF brüsszeli tüntetésére.

A Kormány álláspontja szerint  „a társaság eredményesen működik, ez lehetővé teszi, hogy a társadalmi felelősségvállalási aktivitását saját forrásból fedezze, és számos közhasznú tevékenységet támogasson”, és arra hivatkoztak, hogy az MVM-nél „nem közpénzt költenek el, hanem saját forrásból gazdálkodnak". Az ügynek további pikantériát ad, hogy az MVM kommunikációs igazgatója Bentzik Réka Origonak adott interjújában elismerte, az MVM minden támogatását a Rogán-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alatt álló Nemzeti Kommunikációs Hivatal hagyja jóvá.

Ezt követően kiderült, hogy más állami szervezetek kifizetési listáján is felbukkant a CÖKA. A Szerencsejáték Services Zrt. először 170, majd 40 millió forint értékben kötött szponzorációs szerződést az alapítvánnyal. Miután az állami cég nem akarta elárulni, mire adta a támogatást, bejelentésünkre a NAIH eljárást indított, így az iratokból megtudhattuk, hogy a 170 milliós támogatást roll-upokra, molinókra és hirdetésekre költötte a CÖF. (Azt, hogy a 40 milliós támogatást mire szánták a civilek, “meg nem ismerhető adatok”-ra való hivatkozással titkolja az állami cég.) 2021-ben közérdekű adatigénylésünk után a Magyar Fejlesztési Bank is nyilvánosságra hozta, hogy 25,4 millió forinttal támogatták a CÖKA-t – az állami bank így kiemelt támogatóként szerepelt a Civil Akadémia előadássorozat meghívóin.

A CÖF-CÖKA a támogatások felhasználásának időszakában nyíltan kampányolt a kormánypártok mellett a választások előtt. 2018-ban és 2022-ben (Kövess Minket 2022 Kft. nevű cégükön keresztül) plakátkampányt folytattak, amelyekkel ellenzéki jelölteket támadtak.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [9]  Oldalak:   1

Csak a Szerencsejáték Zrt. reklámjait kellett kiraknia a CÖF-nek a 170 millió forintos támogatásért cserébe

Az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (SZNP) 2018-ban 70 millió, 2020-ban pedig 100 millió forint támogatást adott a Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítványának. Az SZNP az Átlátszónak és a K-Monitornak is kitakarva küldte meg a támogatási szerződéseket, mert szerintük a részletek üzleti titoknak minősülnek. Mi pereltünk, a K-Monitor pedig a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult, és ez utóbbi felszólítására (minket megelőzve) megkapták az állami cégtől a kitakaratlan iratokat. A papírokat megosztották velünk, mutatjuk a tartalmukat.

A Jobbik feljelentést tett a CÖF tavalyi MVM-es támogatása miatt

A Jobbik ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, amiért az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az adatvédelmi hatóság elnökének felszólítása ellenére sem adott tájékoztatást arról, miért támogatta tavaly év végén 508 millió forinttal a Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítványát.

A Jobbik feljelentést tesz, mert az MVM nem árulja el, miért adott 508 milliót a CÖF-CÖKA-nak

A Jobbik ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a BRFK-nál, amiért az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az adatvédelmi hatóság elnökének felszólítása ellenére sem adott tájékoztatást arról, miért támogatta tavaly év végén 508 millió forinttal a CÖF alapítványát, a CÖKA-t.

Az MVM nem utasításra, hanem tök magától adott 508 milliót a CÖF-CÖKA-nak

Szél Bernadett, az LMP frakcióvezetője és társelnöke azt kérdezte a Parlamentben, hogy utasították-e a Magyar Villamos Műveket, hogy félmilliárd forintot adjon a CÖF-CÖKA-nak. Arról is érdeklődött, mi van a támogatási szerződésben, ugyanis a CÖF-CÖKA elvileg „komplettált ételek” receptjeinek kidolgozására kapott közpénzt az MVM-től.

Kiegyezés: legalább Lázár János elismerte, hogy a CÖF-CÖKA közpénzt kapott!

Tehát sem a minisztérium, sem a kormánypárti képviselők, sem az állami közműcég, sem a kedvezményezett szervezet nem ismerte el, hogy az a félmilliárd forint, amiből kampányolhatnak a kormánynak, közpénz volt. Senki. Egészen a Kormányinfóig, amin Lázár János a 444 kérdésére végre elismerte, hogy ez bizony közpénz: „Ami egy állami cég pénze, az az adófizetők pénze. A közé.”

Mesék a CÖF-ös félmilliárdról

Az MVM tiltott módon a Fideszt finanszírozta félmilliárd forinttal a CÖF-ön keresztül - állítja az MSZP. A szocialista párt feljelentést tesz hűtlen kezelés miatt.

Köztulajdonú cégek korábban soha nem finanszíroztak közvetlenül politikai kommunikációt

A szellős magyar párt- és kampányfinanszírozási viszonyok közt az állami cégek mindig fontos, de eddig csak közvetett szerepet játszottak a mindenkori kormánypártoknak kedves politikai üzenetek megjelenítésében. Most viszont minden jel arra mutat, hogy az MVM-mel az Orbán-kormány közvetlenül finanszíroztathat közpénzből nyílt politikai kommunikációt. Nyilván nem azért, mert a kormányközeli magánvállalkozók ne tudnának bármikor összedobni a CÖF-nek félmilliárdot, hanem inkább azért, mert ha valami közpénzből is mehet, akkor ezt miért ne tennék meg.

Titkolták, de kiderítettük: tavaly 508 millió forinttal szponzorálta az MVM a kormánypárti álcivil CÖF-öt

Az Átlátszó megkeresésére az állami tulajdonű Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) azt közölte, hogy 2016-ban bő félmilliárd forinttal támogatta a Civil Összefogás Közhasznú Alapítványt.
Találatok: [9]  Oldalak:   1