Deljan Dobrev, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) jobbközép párt parlamenti képviselője egy tévéinterjúban arról beszélt, hogy nagy összegű pénzátutalások mennek egy bolgár bankon keresztül Magyarországra.
A fokozott érdeklődés oka: idén derült ki, hogy a Danske Bank főszereplője minden idők egyik legnagyobb pénzmosási ügyének. A dán bank észt fiókján keresztül 2007 és 2015 között 200 milliárd eurót (!) moshattak tisztára elsősorban orosz számlatulajdonosok.
Sokkal jelentősebb mértékű pénzmosás zajlott a Danske Bank észt leánybankjainál, mint azt eddig sejteni lehetett. A Bloomberg szerda délutáni cikke szerint az észt bankokban akár 8,3 milliárd dollárt is tisztára moshattak 2007 és 2015 között. Ez kétszerese a korábbi becsléseknek.
A magyar MKB Bank neve is felmerült az orosz-amerikai Pavel Szemjonovics Flider amerikai büntetőügyében. Flidert az Egyesült Államokban ellenőrzött technológiák csempészetével és pénzmosással vádolják. A vádirat szerint az FSZB fedőcégével is üzletelő Flider perirataiban felbukkan régi ismerősünk, a Welsz-sztoriban is érintett Laveco offshore-közvetítő neve is.
Magyarország is érintett az Oroszországban lassan három éve gyűrűző, 22 milliárd dolláros pénzmosási ügyben. A Laundromatnak nevezett ügyben a KGB utódszervezet, több nemzetközi bank, moldáv bírók, csinovnyikok és még Putyin unokatestvére is felbukkan. Úgy tűnik, Magyarországon 7 milliárd forintnyi üzlet zajlott, vagyis több pénz folyhatott át rajtunk, mint a szomszédos országokon összesen
Vlagyimir Putyin orosz elnök unokatestvéréhez is elérhetnek annak a több milliárd dolláros pénzmosási botránynak a szálai, amelyet egy 70 ezer dokumentumot tartalmazó szivárogtatás után tártak fel. Az Egyesült Királyságban a legnagyobb pénzintézeteken folyathattak át bűncselekményekből származó, vagy orosz titkosszolgálatokhoz köthető tételeket.
Feltételesen szabadlábra helyezték kedden Jevgenyija Vasziljevát, az orosz védelmi tárca ingatlancégének volt vezetőjét. A nőt több száz millió rubel elsikkasztásáért májusban ítélték - több mint két évig tartó eljárást követően - öt év börtönbüntetésre.
Egy philadelphiai bíróság előtt peren kívüli egyezséggel elismerte bűnösségét az YBM Magnex International Inc., amelyet dollármilliós nagyságrendű értékpapírcsalással vádoltak meg. A céget az amerikai bűnüldöző hatóságok kapcsolatba hozták a rendszerváltozást követő első évtizedben Magyarországon élő, szerintük alvilági kapcsolatokkal rendelkező Szemjon Mogiljeviccsel.
Egy forrásmegjelölés nélküli spekulációkat közlő orosz híroldal szerint Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin is a célpontja lehet annak az akciónak, amelyben őrizetbe vették a magyar titkosszolgálatok két korábbi vezetőjét. A Regnum.ru szerint a Rákosi-korszak óta nem volt ilyen szintű kémügy Magyarországon, az akció pedig a korábbi szt-tisztek és az oroszok ellen irányulhat.
– Sokak tyúkszemére léphettem – mondja Székely Árpád. A volt moszkvai magyar nagykövetet gyanúsítottként hallgatták ki a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség (Kerki) eladása ügyében.