Találatok: [
23]
Oldalak: 1 2 3 > >>
Több mint négy hónapos kényszerszünet után folytatódott kedden a Fenyő János néhai médiamágnás 1998-as meggyilkolása miatt indított büntetőper, amelynek legutóbbi tárgyalásán az ügyben felbujtással vádolt Gyárfás Tamás tehette meg észrevételeit, a volt sajtócézár és sportvezető szerint a vádiratban egyetlen olyan pont sincs, amely alátámasztaná a bűnösségét. A másik felbujtónak a a Prisztás-gyilkosság és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás miatt már jogerősen elítélt Portik Tamást tartja az ügyészség. Portiknak a Gyárfással történt megbeszéléseiken készített titkos hangfelvételei nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a volt sportvezetőt a nyomozóhatóságok összekapcsolhassák az üggyel. Az ügyben számos tanút meghallgatnak, közöttük van az első magyarországi maffiaper főszereplője, Tasnádi Péter, aki azt állítja, Gyárfás először őt bízta meg Fenyő meggyilkolásával, ő pedig ugyan átvette az azért járó pénzt, de a megbízást nem teljesítette. Ugyancsak tanú lesz a Horn-kormány belügyminisztere, Kuncze Gábor, akinek pontos információi lehettek Fenyő és Gyárfás harcáról, mégsem lépett semmit, tanúként azonban igazat kell majd mondania.
Elfogadta a Fővárosi Törvényszék Jozef Roháč vallomását, amely szerint ő lőtte agyon 1996 novemberében Prisztás József nagyvállalkozót, a bíróság egyúttal félbeszakította az eddig a bérgyilkosnak tartott, és ezért korábban már jogerősen tizenöt évre ítélt Hatvani István szabadságvesztését. A törvényszéken lefolytatott perújítási eljárásban ugyanakkor nem változtattak a felbujtónak tartott Portik Tamás és a bűnsegédként számon tartott Fazekas Ferenc büntetésén: Portik tizenöt, illetve Fazekas tíz éves fegyházbüntetése továbbra is hatályban marad. Hatvani büntetése félbeszakításának nincs halasztó hatálya, vagyis a fellebbezések sem lehetnek rá hatással, a férfi így hamarosan szabadon távozhat a börtönből. Hatvani Istvánt bizonyíték hiányában mentette fel a gyilkosság vádja alól a Fővárosi Törvényszék. A Fővárosi Főügyészség Hatvani esetében fellebbezést jelentett be a döntés ellen, Portik és Fazekas esetében tudomásul vette azt. Hatvani István és védője tudomásul vette a döntést, a másik két vádlott és védőik fellebbezést jelentettek be.
Rohac azt mondta, hogy a bűncselekményért elítélteknek semmi közük nem volt a vállalkozó megöléséhez. Vallomásában részletesen leírta a bűncselekmény helyszínét, az elkövetés módját és annak egyéb körülményeit. A bíróság kérdésére válaszolva elmondta, hogy azért tesz beismerő vallomást, mert az évek során a fegyházban megváltozott, így nem tartja helyesnek azt, hogy másokat ítélnek el azért, amit ő követett el.
Meglepő fordulat történt a Fenyő-gyilkosság nyomozásának ügyében, miután a felbujtóként meggyanúsított Gyárfás Tamásról kiderült: a nyáron megint megzsarolták, erről azonban nem beszélt a rendőröknek. A nyomozók végül nemcsak a zsarolókhoz, de egy vádalkunak köszönhetően teherautónyi olyan hangfelvételekhez jutottak el, amiket a több alvilági leszámolásban érintett Portik Tamás titokban vett fel. A megtalált Portik-felvételek túlnőhetnek a Gyárfás-sztorin, és tényleg olyan bűnügyi szenzációnak számítanak, ami más befolyásos vagy egykor befolyásos embert is magával ránthat.
A PestiSrácok.hu információi szerint lényegében lezárult a Prisztás-gyilkosság ügyében elrendelt perújítási nyomozás, amelynek keretében a rendőrség arra a megállapításra jutott, hogy nincs ok a perújításra, mivel Rohác vallomása „több irányból is cáfolva lett”.
Jogerősen is tizenegy év szabadságvesztéssel sújtotta pénteken a Fővárosi Ítélőtábla Tanyi Györgyöt, a bíróság szerint biztos, hogy az éjszakai élet egykori erős embere akarta megölni 1996 őszén Lakatos Csaba hajtót a budapesti ügetőpályánál. A döntés indokolása kizárta, hogy a történteknek bármi közük lenne Prisztás József néhány nappal korábbi meggyilkolásához. Bár korábban számos kétely vetődött fel az ügy koronatanúja, Radnai László szavahihetőségéről, a táblabíróság szerint a kecskeméti maffiaper kulcsfigurája igazat mondott, és számos alkalommal jelentősen módosított beszámolói hátterében nem vádalku áll.
A Tanyi György vezette banda sofőrjét hallgatta meg kedden a Fővárosi Törvényszék bírói tanácsa, amely a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merénylet ügyében tárgyal. A vádlottból koronatanúvá avanzsált férfi zárt láncú videón keresztül tett vallomásában állította, egykori főnöke Portikkal együtt Ausztriában vásárolt fegyvert a merénylet elkövetéséhez. Azt is elmondta, Tanyi és Portik Tamás felosztották egymás között a kilencvenes években történt gyilkosságok elkövetését.
Lényegében helyben hagyta a Fővárosi Ítélőtábla Prisztás-gyilkosság ügyében hozott döntését a Kúria, így Fazekas Ferenc büntetése is jogerőre emelkedett. Az 1996-os leszámolás harmadrendű vádlottja azért fordulhatott a legfőbb bírói fórumhoz, mert vele kapcsolatban az első- és másodfokú bíróság ellentétes ítéletet hozott. Előbbi kétszer felmentette, utóbbi azonban tíz év fegyházbüntetéssel sújtotta.
Noha nem Prisztás József meggyilkolása volt az első magyarországi maffialeszámolás, mégis az 1996. november elsejei merénylethez kötik az alvilági háború kirobbanását. A gyilkosság után rendszeressé váltak a vállalkozások, szórakozóhelyek vagy éppen üzletemberek elleni robbantások. Abban az időben szinte mindennapos volt, hogy parkoló vagy úton lévő Mercedeseket repítenek a levegőbe, vagy autószalonokba „esnek be” kézigránátok. A rendőrség sokáig sötétben tapogatózott és csak másfél évtizeddel később sikerült pontot tenni több leszámolási ügy végére.
November 8-án tárgyalja a Kúria Kónya István vezette tanácsa a Prisztás-gyilkosság harmadrendű vádlottjának, Fazekas Ferencnek a büntetőügyét – értesült a PestiSrácok.hu.
Találatok: [
23]
Oldalak: 1 2 3 > >>