language

Akták:

Gripen-ügy highlight_off

Intézmények:

Red Diamond highlight_off

Gripen-ügy

Gripen-ügy

A magyar kormány 2001-ben döntött a NATO csatlakozás után időszerűvé vált harcászati repülő erők fejlesztéséről. Sokáig az Egyesült Államok F 16-os vadászrepülők bérbeadásáról szóló ajánlata tűnt biztos befutónak, azonban a nemzetbiztonsági kabinet 2001. szeptember 10-én tartott ülésén Orbán Viktor miniszterelnök a várakozásokkal ellentétben a svéd Saab, valamint a vállalatban 20%-os részesedéssel rendelkező brit BAE Systems hadiipari konszern svéd gyártmányú Gripen vadászgépek bérbeadására vonatkozó ajánlatát hirdette ki a tender győzteseként. A magyar állam és az Egyesült Államok k özött kialakuló diplomáciai affér mellett megindult a máig tartó találgatás a Gripen-gépek megvásárlásának tényleges indokairól.


Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [9]  Oldalak:   1

Vesztegetésről is szó volt a Gripenek eladásakor

Elkezdődött a Gripeneket gyártó svéd cég lobbistája elleni per Bécsben, aki a gyanú szerint kenőpénzt fizetett a vadászgép-megrendelések érdekében. A tárgyalás második napján a férfi tagadta a vádakat, de bevallotta, hogy a vesztegetés is szóba került, mikor a Gripenekről tárgyaltak.

Hasított légtér

Lassan homályba vész a Gripen vadászgépek vásárlásának hátterét feltáró, több ország hatóságainak együttműködésével indult büntetőeljárás.

Milyen érdekek álltak Gripen-beszerzés mögött?

A korrupciós ügyekben illetékes vezető svéd ügyész nyomozati szempontja a két eladó és a négy vevő országot érintő Gripen harcigép-ügyben az, hogy feltárja: fizetett-e svéd cég azért, hogy a "házi használatra" tervezett, feleslegessé vált vadászrepülőket bármi módon eladják.
Találatok: [9]  Oldalak:   1