Kulcsszavak: |
|
Akták: |
Fővárosi Ítélőtábla: nyilvánosságra kell hozni a Századvég 1,8 milliárdot érő tanulmányát
Megint elbukott egy adateltitkolási ügyet a Magyar Nemzeti Bank. Ezúttal azt a Századvéges tanulmányt, illetve annak bírálatát zárták volna el a nyilvánosság elől, amely alapján az MNB 3 évre a Századvég Politikai Iskola Alapítványt bízta meg konjunktúrkutatással és tanácsadással. Csakhogy a Századvég egy olyan mintatanulmánnyal utasította maga mögé a Kopint-Tárki vezette konzorciumot, amely több ponton sem felelt meg a kiírásnak. A pályázat dokumentumainak kiadásáért indított per tegnap zárult le: a jogerős ítélet szerint az MNB-nek 15 napon belül ki kell adnia az 1,8 milliárdot érő tanulmányt is. Előbb egy kis századvéges tudomány, majd tömény matolcsyzmus következik.
Ön is elolvashatja a Századvég-tanulmányokat
Elérhetővé tette a Századvégtől kiperelt, közpénzen készült tanulmányokat a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A dokumentumok számos stratégiai területen megkérdőjelezik az Orbán-kormány politikájának helyességét.
Ezt át kellene engedni a liberálisoknak - Századvég-akták IX.
Többévnyi pereskedés után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-csoport több tízezer oldalnyi tanulmányához. Cikksorozatunk itt érhető el. Mostani cikkünkből kiderül, hogy mit gondoltak az elemzők a minisztériumok félidei teljesítményéről 2012-ben. Már akkor figyelmeztettek a megállíthatatlan orvoselvándorlásra, a kulturális életben folyó harcok veszélyeire és a kormány rossz nemzetközi kommunikációjára.
A sport mint Orbán szuperfegyvere - Századvég-akták VIII.
Többévnyi pereskedés után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-csoport több tízezer oldalnyi tanulmányához. Cikksorozatunk korábbi részeiben a cég közvélemény-kutatásairól, politikai kockázatokra figyelmeztető elemzéseiről és szókimondó bírálatairól írtunk. Mostani cikkünkből kiderül, hogy politikai csodafegyvert, a fiatal jobbikos és LMP-s szavazók visszahódításának lehetőségét láttak a sport népszerűsítésében.
Hivatalossá tett hálapénz, szándékos várólisták - Századvég-akták VII.
Többévnyi pereskedés után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-csoport több tízezer oldalnyi tanulmányához. Cikksorozatunk korábbi részeiben a cég közvélemény-kutatásairól, politikai kockázatokra figyelmeztető elemzéseiről és szókimondó bírálatairól írtunk. Mostani cikkünkben azt mutatjuk be, hogyan képzelték az egészségügy megreformálását. Vizitdíj helyett például orvosválasztási díj bevezetését javasolták, a szíre-szóra orvoshoz szaladgálókat pedig elrettentő hatású várólistával tartották volna otthon, vagy terelték volna magánorvoshoz.
Elhibázott kitüntetések, veszélyes kultúrharc – Századvég-akták VI.
Többévnyi pereskedés után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-csoport több tízezer oldalnyi tanulmányához. Cikksorozatunk korábbi részeiben (itt, itt és itt) a cég közvélemény-kutatásairól és politikai kockázatokra figyelmeztető elemzéseiről írtunk, a legutóbbiban pedig arról, mennyire rossznak és károsnak tartották esetenként a kormány médiapolitikáját. Most a kultúrát érintő bírálatokat vesszük végig, a kormány kitüntetéspolitikájától a személyi döntéseken át a Magyar Művészeti Akadémiáig.
A kormány "totális kudarca" médiaügyekben – Századvég-akták V.
Többévnyi pereskedés után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-csoport több tízezer oldalnyi tanulmányához. Cikksorozatunk első, második és harmadik részében a cég közvélemény-kutatásairól írtunk, a negyedikben pedig arról, milyen politikai kockázatot láttak a kormány egyes intézkedéseiben. Mostani cikkünkben azt tárjuk fel, mennyire rossznak és károsnak tartották olykor a kormány médiapolitikáját, a közmédia működését.
Amikor a baráti elemzők kritizálják a kormányt – Századvég-akták IV.
Többévnyi per után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-csoport több tízezer oldalnyi tanulmányához. Cikksorozatunk első és második részében a cég közvélemény-kutatásainak oldalszám-szaporító trükkjeiről írtunk. A harmadik részben azt néztük meg, milyen kormányzati ötleteket szondáztak 2012 és 14 között, mostani cikkünkben pedig összeszedtük, milyen politikai kockázatot láttak a kormány egyes intézkedéseiben. Bírálatból pedig nem volt hiány: a rezsicsökkentés és a Klik veszélyeiről, költséges szavazatmaximáló lépésekről, fejetlenségről, rögtönzésről, szegényellenes intézkedésekről is írtak az elemzők.
Fizetős egészségügytől a nemzeti alkoholboltig – Századvég-akták III.
Többévnyi per után lapunk hozzájutott az Orbán-kormány munkáját segítő Századvég-intézet több tízezer oldalnyi kutatásához és elemzéséhez. Cikksorozatunk első és második részében arról írtunk, hogy a 4,1 milliárdos munkában rengeteg dokumentum értelmetlennek, felesleges oldalszaporításnak tűnik. A harmadik részben viszont feltárul, hogy az érdemi kutatásokban milyen kormányzati ötleteket szondázott a cég, illetve milyen válaszok érkeztek a választóktól, amikor egy-egy emblematikus ügyről, például a stadionépítésekről vagy a Nemzeti Színház igazgatóváltásáról kellett véleményt mondani.
Szánalmasak és vállalhatatlanok a Századvég 4,1 milliárdos tanulmányai
A VS újságírója csaknem háromévnyi pereskedés után februárban megkapta azokat az elemzéseket, amelyeket a Századvég készített a kormánynak 2012–2014 között, nem kevesebb, mint 4,1 milliárd forintért. A portál sorozatban ismerteti a több mint 77 ezer oldalnyi iratot, amelynek – mint megállapították – csak a negyede, azaz alig 18 ezer oldal valódi elemzés.