Akták: |
|
Kulcsszavak: |
Pegasus-botrány: három hónapot adtak Magyarországnak, hogy választ adjon a lehallgatási programok használatáról
A kémszoftverek politikai célú használata több ponton is beleütközik az Emberi Jogok Európai Egyezményének előírásaiba – figyelmeztet az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlésében szerdán nagy többséggel megszavazott jelentés és ajánlás.
Több közép- és délkelet-európai országban gyakori az újságírók lehallgatása és megfigyelése
Új kémszoftverek, poloskák és más lehallgató eszközök segítségével figyelnek meg újságírókat, valamint forrásaikat az állami hatóságok több közép- és délkelet-európai országban – mondták el a Balkan Investigative Reporting Networknek (BIRN) a megfigyelés alatt álló újságírók. Az összeállításhoz az Átlátszó három hazai érintettel készült interjúval járult hozzá.
Pegasus, Black Cube, FinFisher – így kémkednek az uniós országok állampolgáraik után
A magyar független sajtó derítette ki, hogy az Orbán-rezsim titokban megvásárolta a Pegasus kémprogramot, amelyet az autokrata kormányok jellemzően újságírók, aktivisták és politikai ellenfeleik ellen vetnek be. A kémprogramot a lengyel kormány is használta, ügyvédek és ügyészek megfigyelésére. Az izraeli NSO Group által gyártott szoftver egy különleges vizsgálóbizottság figyelmét is felkeltette. A vállalat minden évben Prágában szervez konferenciát, a cseh tisztviselők mégis tagadják a technológia használatát. Románia és Szlovákia is az elhallgatás technikáját választja, egyik ország sem hajlandó nyilatkozni arról, hogy használnak-e kémszoftvereket. Bulgáriában egy kémprogramokat gyártó cég működik, miközben a főügyész azt állítja, hogy ő is a megfigyeltek között volt.
A friss titkosszolgálati jelentés egy paranoia-gyűjtemény
Feloldották a minősítés alól a Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat összegző jelentését a Márki-Zay-féle külföldi adományokról, amire hivatkozva az ÁSZ 3,3 milliárdos büntetést készül kiszabni az ellenzéki pártokra. A friss szöveg egy része ki van takarva, de kiderül belőle, hogy találtak még plusz 2,5 millió “gyanús” utalást. Sőt, a titkosszolgálat spekulációja, hogy a DatAdat-csoport az ellenzéki miniszterelnök-jelölti előválasztás eredményét az MMM érdekében "manipulálta". A jelentés mindenben és mindenkiben a magyar politika gyanús befolyásolóját látja, és odáig jut, hogy amerikai pénzből már a 2014-es választásokat is befolyásolni akarták.
Ellenzéki kampányfinanszírozás külföldi támogatásai
Pegasus-ügy
Karácsony Gergely
Korányi Dávid
Márki-Zay Péter
Páva Zoltán ifj.
Perjés Gábor
Rogán Antal
21 Kutatóközpont Kft.
99 Mozgalom
Action for Democracy
Állami Számvevőszék (ÁSZ)
Budapest Főváros II. kerület Önkormányzat
Civil Összefogás Fórum - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány
DatAdat Professional
Demokratikus Koalíció (DK)
Eagle Eye-Marketing Kft.
Edemokrácia Műhely Egyesület
Fidesz
Gemius Hungary Kft.
Hungaroplakát Kft.
Mindenki Magyarországa Mozgalom Egyesület
Miniszterelnöki Kabinetiroda
Nemzeti Információs Központ
Super Future Kft.
ÁSZ-ellenőrzés
bírság
háttér
kampányfinanszírozás
önkormányzat
pártfinanszírozás
támogatás
titkosszolgálat
választások - népszavazás
Amerikai Egyesült Államok
Észak- és Közép-Amerika
Európa
Magyarország
Svájc
Kibercégek kísérték az izraeli miniszterelnököt Budapestre, majd az egyik külföldi titkosszolgákat képzett ki
Komoly diplomáciai jelentősége volt annak, amikor Benjámin Netanjahu 2017 nyarán Magyarországra jött: harminc év után ő volt az első izraeli miniszterelnök, aki idelátogatott. Orbán Viktor azóta is büszke erre, legutóbb például év végi sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy a találkozó idején „az izraeli–magyar kapcsolatok kiemelkedő magaslatokat értek el”.
Pegasus-ügy: a bíróság új eljárásra kötelezte a titkosszolgálatot
A bíróságon támadta meg a TASZ által képviselt több Pegasus-megfigyelt az Alkotmányvédelmi Hivatal határozatát, amely megtagadta tőlük a hozzáférést az esetlegesen róluk kezelt megfigyelési adatokhoz. A bíróság új eljárásra utasította a titkosszolgálatatot, mert a döntése nem volt szabályos.
Feltárulnak a Pegasus kémszoftver beszerzésének rejtélyei
2017. október 11-én rutinszerűnek tűnő ügyekben szavazott a parlament nemzetbiztonsági bizottsága: arról, hogy a bizottság által felügyelt magyar titkosszolgálatok közbeszerzési eljárás nélkül, a verseny és a nyilvánosság kizárásával szerezhessenek be bizonyos eszközöket. A képviselőknek az ülés zárt részében három ilyen kérelemről is dönteniük kellett.
Pegasus-ügy
Hetényi László
Neuman Péter
Pintér Sándor
Tasnádi László
Alkotmányvédelmi Hivatal (AVH)
Belügyminisztérium (BM)
Communication Technologies Kft.
Delta Technologies Nyrt.
Információs Hivatal (IH)
Nemzetbiztonsági Szakszolgálat
Nemzeti Védelmi Szolgálat
NSO Group Technologies
Nun Tav Technologies Zrt.
Terrorelhárítási Központ (TEK)
adatgyűjtés
adatvédelem
állami/önkormányzati szerződések
informatika
titkosszolgálat
A hatóság vizsgálta, hogyan szivároghatott ki egy magyar titkosügynök telefonszáma a Pegasus-ügyben
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) idén márciusban vizsgálatot indított, mert a Pegasus-ügyben kiszivárgott a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat egyik munkatársának telefonszáma. A NAIH négy hónap elteltével megállapította, hogy a személyes adatok nem sérültek – írja Facebook-oldalán Panyi Szabolcs, a Direkt36 munkatársa, aki Pethő Andrással együtt tárta fel az újságírók, ügyvédek, civilek, politikusok telefonjait megfigyelő kémszoftver hazai alkalmazásának részleteit. A cikkek a Telexen is megjelentek.
Ügyészség: Nem történt jogosulatlan megfigyelés a Pegasus-ügyben
Az izraeli kémszoftvert újságírók és ellenzéki politikusok ellen is használhatták. Az ügyészség a nyomozást megszüntette.
Titkosították, ki írja alá Varga Judit tárcájánál a megfigyelések engedélyezését
Teljes a káosz és a ködösítés a nemzetbiztonsági célú titkos megfigyelések körül: tavaly nyáron még tudta az Igazságügyi Minisztérium, hogy addig hány ilyen adatgyűjtést engedélyeztek a tárcánál, most az egész éves adatot már nem árulják el, mondván: nem tartják nyilván, csak a kérelmek számát. Kiderült az is: azt az információt titkosították, hogy ki írta alá az engedélyeket.