A magyar állam a veszélyhelyzetre hivatkozva a többségi tulajdonába vont egy tőzsdei céget, a debreceni Kartonpack Nyrt.-t. A vadászati világkiállítás szervezői által vezetett cég nem tart közgyűlést, nem ad ki időszaki riportokat, az elmúlt két évről nincsen elfogadott beszámolója. Az MNB figyelmeztet, illetve büntet. Mi történik?
Ritkán történik meg, hogy a jegybank egy állami többségi tulajdonú céget bírságoljon a szabálytalanságok miatt, de most egymillió forintra büntette az MNB a Kartonpackot.
Az Enefi csütörtökön bejelentette, hogy a Fővárosi Törvényszék a mai napon hatályon kívül helyezte az MNB piacbefolyásolásra és bennfentes kereskedelemre vonatkozó korábbi határozatát, és a hatóságot új eljárásra lefolytatására utasította. A határozat hatályon kívül helyezése miatt az érintetteknek visszajár a korábban MNB által érvényesített, 120 millió forintos bírság.
Kevés olyan kibocsátói sztori van a Budapesti Értéktőzsdén, ami ennyire jónak tűnik kívülről. A parkettre lépett egy kis, magyar cég, a Plotinus Holding és mindenki jól járt vele, aztán négyszeres áremelkedés után a társaság elszámolna, zárna. A feltételes mód indokolt, egy MNB-vizsgálat miatt ugyanis úgy tűnik, végül gellert kap a történet.
9,5 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a Random Capitalt a jegybank. Az MNB szerint a brókercég piaci visszaélésekre vonatkozó szűrési mechanizmusa, a tranzakciók sztornózási gyakorlata, a befektetési hitelezési és kölcsönzési tevékenysége, a szerződéskötési gyakorlata, valamint egyes nyilvántartási rendszerei nem feleltek meg a jogszabályi elvárásoknak.
Az MNB 9,5 millió forint bírság megfizetésére és a feltárt jogsértések megszüntetésére kötelezte a Random Capital nevű brókercéget.
A bírságot többek közt azért kapták, mert hiányosságokat találtak a belső információs jogosultságok és az adatszolgáltatás terén, de a nyilvántartási, sztornózási és szűrési rendszerek, valamint a pénzmosás és terrorizmus finanszírozás megelőzési tevékenység sem volt megfelelő.
Szándékosan elszabotált közgyűlés, MNB-büntetés, egy titokzatos, két nap alatt több százmillió forintot kereső svájci cég - ezek történtek a 15 milliárdos tőzsdei ingatlancéggel, a BIF Nyrt.-vel az elmúlt két hétben, miközben Schmidt Mária családi vállalkozása igyekszik megszerezni minél több részvényt a társaságban - a jelek szerint hiába. Az nyrt. csaknem harmada ugyanis Mészáros Lőrinc közelébe kerülhetett.