Intézmények: |
Kapcsolódó szervezetek: |
Kulcsszavak: |
Kiírták a kivitelezési közbeszerzést a volt Tiszti Kaszinó felújítására
A Mecseki Müzli beszámolója szerint a Mathias Corvinus Collegium (MCC) pécsi központjává újjáépülő Pécsi Nemzeti Kaszinó (azaz a volt FEK) építési projektje már a kivitelezési közbeszerzés fázisában van.
Nincs nyoma a közpénzmilliókból szerződtetett Rod Dreher kutatási tevékenységének
Idén már havi hárommillió forint feletti, magyar közpénzből finanszírozott összeget keresett Rod Dreher, akit először közel három éve szerződtetett vendégkutatónak egy kormányközeli intézet. A blogposztokban és újságcikkben Orbánt dicsérő amerikai író magyarországi tevékenységének nem látni nyomát, viszont segített Budapestre hozni Tucker Carlsont.
Jövőre kezdődhet az Avas szálló felújítása, ami az MCC szerint Miskolc kulturális csomópontja lesz
Október végén a miskolci közgyűlés jóváhagyta a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvánnyal és az Avas Talentum Ingatlanfejlesztő Korlátolt Felelősségű Társasággal kötendő megállapodást, így az utolsó jogi akadály is elhárult a miskolci Avas Szálló felújítása előtt. Jövő év második felében kezdődhet el az építkezés, a tervek szerint 2025 végére készül el az épület – a tervekről Konyári György, az MCC miskolci képviselet-vezetője beszélt részletesen a Boon.hu-nak.
Magyar állami pénzből terjeszkedne Varsóban a Fidesz-közeli politikai keltetőként működő kávézólánc
Kávézót nyitna, ehhez megfelelő ingatlant keres Varsóban a magyar Scruton-láncot működtető szervezet. A kávézók Magyarországon jobboldali politikai inkubátorként működnek. A lengyelországi terjeszkedés előkészítését egy alapítványon keresztül a magyar adófizetők finanszírozzák. A budapesti lengyel nagykövetség szerint a projekt egy olyan magánkezdeményezés, amelyben ők nem vesznek részt.
Elmarasztalta, majd mégis felmentette az időközben lemondott rektort a Corvinus belső vizsgálata a vizsgabotrány-ügyben
Négy etikai eljárás is indult a Budapesti Corvinus Egyetemen egy diák protekciós, “személyre szabott” vizsgáztatása miatt, ebből kettő részletei váltak ismertté eddig. A harmadik az egyetem időközben lemondott rektorát, Takáts Elődöt érinti, akit első fokon elmarasztaltak, másodfokon felmentettek. A negyedik vizsgálat egy másik egyetemi vezető ellen folyik.
Állami vagyon átadása magánalapítványoknak
Egyetemi modellváltás
Vizsgabotrány a Corvinuson
Hernádi Zsolt
Szabó Lajos György (Corvinus)
Takáts Előd
Budapesti Corvinus Egyetem
Magyar Olajipari (MOL) Nyrt.
Mathias Corvinus Collegium Alapítvány
nyomásgyakorlás
oktatás
protekció
rokonok
vagyonátadás / közérdekű alapítvány
MCC: százmilliárdokat tol az oktatásba a kormány, ebből a magyar diákok 99 százaléka semmit nem fog látni
A Mathias Corvinus Collegiumot (MCC) fenntartó alapítvány vagyona 2020 előtt elhanyagolható volt, akkor azonban hirtelen több százmilliárd forintos részvényportfóliót és több mint százmilliárd forintot kapott – ez egyben annyi, amennyit az állam évente a teljes felsőoktatásra szokott költeni.
Az MCC számos egykor patinás, mára már lerobbant vidéki épületet kapott vagy vett meg, deklarált célja ezeket felújítani és megnyitni bennük a vidéki képzési központjait. A Gellért-hegy tetején egy 20 ezer négyzetméteres palotát építenek.
A beruházások nagyságrendje tíz-, ha nem százmilliárdos, azok elkészülte után az MCC az ország egyik legnagyobb részvénytulajdonosa mellett az ország egyik legnagyobb ingatlantulajdonosává válik.
Cikksorozatunk első részében az MCC ideológiai és politikai kötődését mutattuk be, a második részben, azaz ebben a cikkben, az intézmény vagyonosodásáról lesz szó.
Állami vagyon átadása magánalapítványoknak
Tombor András
Fidesz
Libri-Bookline ZRt.
Magyar Olajipari (MOL) Nyrt.
Mathias Corvinus Collegium Alapítvány
Napur Architect Építészeti Iroda Kft.
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Tihanyi Alapítvány
ingatlan
kiemelt beruházás
könyvkiadás
oktatás
túlárazás / pénznyelő
vagyonátadás / közérdekű alapítvány
vagyonosodás / vagyonnyilatkozat
Mind megette. Mihez kezd az MCC a magyar könyvpiaccal?
Meglepetés, sokk, pánik és tenyérdörzsölés: a könyves és az irodalmi szakma egyelőre így reagál arra, hogy a könyvpiac legnagyobb szereplőjét kormányhátszéllel felvásárolták. Pedig sejteni lehetett, hogy ez bekövetkezik, és a folytatást sem nagyon bonyolult kitalálni.
Kulturális Blitzkrieg helyett lövészárok-hadviselés – mennyire átpolitizált a Librit megvásárló MCC?
Néhány napja megvásárolta a Libri többségi tulajdonát a Mathias Corvinus Collegium, amely egyre komolyabb, az egész Kárpát-medencére kiterjedő oktatási és kulturális hálózatot épít. A magyar közoktatás egyre romló állapota mellett a magas színvonalú képzéseket ingyen nyújtó MCC a tehetséggondozó programjaival jó alternatívának tűnhet azoknak, akiknek nincs pénzük magániskolába járatni a gyereküket. De mennyire engedi be a politikát a falai közé a Fideszhez ezer szálon kötődő Mathias Corvinus Collegium, mennyire hatja át a képzéseket az, hogy az intézményt vezető Szalai Zoltán és az alapítvány élén álló Orbán Balázs az új generációs fideszes értelmiség fontos gondolkodói. Ez az a csoport, amelyben többen is úgy gondolják, a magyar jobboldal feladata a kulturálishegemónia-építés.
A kultúrharc tűzvonalába küldheti a Librit a NER, de piaci szempontból ez nem lenne észszerű
A szerzők között van némi pánik, de a legtöbben kivárnak, miután a Libri Csoport majdnem százszázalékos tulajdonosa lesz a kormány janicsárképzőjenként is emlegetett Mathias Corvinus Collegium. Kérdés, hogy a NER számára csak üzlet, vagy a kultúrharc része lesz a Libri-univerzum megszerzése? Ha az utóbbi, akkor tovább szűkítheti a NER-en kívüli szellemi világot, ha cenzúrázni nem is fogja tudni.
Balogh Ákos
Nobilis Kristóf
Orbán Balázs
Orbán Viktor
Spéder Zoltán
Szakács Árpád
Szalai Zoltán
Axialis Holding Zrt.
Libri-Bookline ZRt.
Magyar Írószövetség
Magyar Olajipari (MOL) Nyrt.
Mathias Corvinus Collegium Alapítvány
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
SQ Invest Kft
hatalomkoncentráció
háttér
kereskedelem
könyvkiadás
kultúra - művészet
nyomásgyakorlás
oktatás
támogatás
vagyonátadás / közérdekű alapítvány
Teljesen bekebelezte a Librit az MCC
A Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) leányvállalata, az SQ Invest Kft. megvásárolta a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagját, ezzel a cégcsoport 98,41 százalékos tulajdonosává vált – közölte az MCC. A Libri vezetése változatlan marad, a korábbi többségi tulajdonos igazgatósági tagként segíti a cégcsoportot – derül ki a közleményből.