language

Akták:

Balmazújvárosi kenőpénzügy highlight_off

Személyek:

Völner Pál highlight_off

Balmazújvárosi kenőpénzügy

Balmazújvárosi kenőpénzügy

A balmazaújvárosi kenőpénzügyben a hírek szerint a város két egymást követő polgármestere, Veres Margit és Tiba István játszott össze: előbbi ellen ugyan büntetőeljárás folyik, mégis polgármester, míg utóbbit tanúként hallgatták ki, aki azóta országgyűlési képviselő. 

A vád szerint 2012-ben Dr. Veres Margit 5 millió forintnyi kenőpénzt vett át egy helyi üzletembertől, éppen mielőtt 180 millió forint támogatást ítéltek meg egy rendezvénycsarnok építésére, amiben a vállalkozó érdekelt volt NB1-es kézilabdacsapata miatt. A polgármester a bíróságon sem tagadta a lefizetést. A beszélgetéseket a rendőrség lehallgatta, így derült ki az is: míg az akkoriban jegyzőként dolgozó Veres Margit úgy vett le a kapott pénzből 400 ezer forintot, hogy a polgármester, Tiba István felhatalmazta rá. A bíróság szerint azonban nem történt hivatali visszaélés az ex-polgármester (Tiba István) részéről, hiszen az általa használt szavak nem értelmezhetőek egyértelműen eképpen. 

Az üzleti kapcsolat azóta sem szakadt meg a város és a másodrendű vádlott között: a város 230 milliós hitelt vett fel, hogy megvásárolja a Termál Hotel Balmaz Kft.-t. A bírósági ügyben várhatóan idén fog születni ítélet. A lefizetési ügy mellett a városban több olyan dolog is van, ami nem feltétlen felel meg az állampolgár átláthatóságról alkotott elképzelésének. Az önkormányzat honlapján futtatott Üvegzseb négy éve nem frissült, de több összeférhetetlenségi ügy is felmerült a várost irányító szereplők kapcsán.

A vesztegetési ügyben 2017 októberében hozott ítéletet az eljáró Debreceni Törvényszék: Veres Margit hivatali vesztegetés miatt két év, öt év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kapott, K. Sándor pedig egy év hat 83 hónapot, négy évre felfüggesztve. 2018. áprilisában megszületett a jogerős ítélet.

Ennek ellenére Veres MArgit nem vonult börtönbe. A 24.hu azt feltételezi, hogy Áder János elnökségének egyik utolsó intézkedésével kegyelmet adott neki.

Völner Pál

Völner Pál (1962 – ) jogász végzettségű magyar politikus. Korábban az APEH-nál, 1988-90-ig pedig az Eternit Vállalatnál dolgozott jogtanácsosként. A Fidesz Komárom-Esztergom megyei szervezetének 2006-tól, az esztergomi szervezetnek pedig 2015-től elnöke. 2010 májusában lett országgyűlési képviselő, majd a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára. 2015 októberétől lemondásáig (2021) az Igazságügyi Minisztérium (IM) államtitkára volt.

Völner Pál neve felmerült a Pegasus-ügy kapcsán is, amikor Varga Judit azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a megfigyelések engedélyezését Völner írta alá. Azonban a nagyobb médiafigyelmet a Völner-Schadl ügyként ismert korrupciós bűncselekmény gyanúja miatt folyó eljárás kapta. Az ügy alapja, hogy Völner Pál és Schadl György egymás közt korrupciós kapcsolatot alakított ki, és Völner legalább 83 millió forintnak megfelelő készpénzt vett át 2018 és 2021 között Schadltől. A vád szerint ezért cserébe Völner azokat nevezte ki önálló bírósági végrehajtónak, akikkel előzetesen megállapodott Schadl György. Ebben az időszakban ugyan Vízkelety Mariann írta alá a kinevezéseket, a tanúvallomások azonban egyértelműen arra utalnak, hogy Völner nagyobb befolyással rendelkezett a kinevezéseket illetően.

A Legfőbb Ügyészség 2021 decemberében hivatali vesztegetés gyanúja miatt kezdeményezte Völner mentelmi jogának felfüggesztését, nem sokkal utána lemondott hivatali tisztségéről. Az ügyben másodrendű vádlott, és szabadlábon védekezhet.

A nyilvánosságra került 1734 oldalas nyomozati anyag alapján felmerült továbbá az is, hogy Völner kihasználta Schadl egyetemi kapcsolatait, és a lehallgatási jegyzőkönyv szerint többször is kérte, hogy járjon közben rokonának vizsgája kapcsán  a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Titokban kaphatott kegyelmet az öt év börtönre ítélt volt balmazújvárosi polgármester

Veres Margitot 2018-ban hivatali vesztegetés elfogadása miatt ítélték letöltendő börtönbüntetésre, ám szabadlábon várhatta ki, hogy az államfő döntsön a sorsáról. Minden jel szerint Áder János – mandátumának lejárta előtt – kegyelmet adott neki.
Találatok: [1]  Oldalak:   1