A közbeszerzések közel háromnegyede került Balásy Gyula cégeihez a Nemzeti Kommunikációs Hivatal tenderein.
A pályázati feltételeknek megfelelően 3 lezárt üzleti évvel rendelkező cég tulajdonosai korábban is sikerrel indultak állami pályázatokon.
Eladta a két éve még állami milliárdokkal kitömött ügynökségeit Kuna Tibor. A vállalkozó két miniszterrel is jóban volt, most nyomoznak ellene.
Tizenkét tételt nyertek el a tizenhatból a kék óriásplakátos Balásy Gyula cégei, melynek értelmében számos állami intézmény kommunikációját kell elvégezniük. Rogán Antal szomszédjának, valamint Szijjártó Péter adócsalással vádolt barátjának közbeszerzésekből később kizárt vállalkozásait is a listán találjuk, igaz, a szerződéseket még a kizárás hatályba lépése előtt kötötték meg.
Kuna Tibor csökkenteni akarta a Young and Partners nevű cégét terhelő adókötelezettséget, ezért megállapodtak, hogy fiktív számlákat vásárol V. Attila első rendű vádlott hálózatától. A bűnszervezetben résztvevő cégek a Kuna által kért összegben és időpontra kiállították a számlákat, Kuna utalt, majd néhány napon belül vissza is kapta a pénzt, miután levontak 9 százalék jutalékot a \"szolgáltatásért\". Kuna aztán ezeket a fiktív számlákat a Young könyvelésében szerepeltette, és arra használta, hogy csökkentse a vállalkozása által fizetendő adó összegét.
Miközben az államközeli kommunikációs piacon éppen átrendeződnek az erőviszonyok, 2017-ben még nem sok látszik abból, hogy Kuna Tibor cégei visszaszorulnak. A két meghatározó Kuna-cég, a Young and Partners és a Trinity International a forgalmát és a nyereségét is érdemben javította.A Young and Partners Kft. egy év alatt megháromszorozta teljesítményét, hiszen forgalmát 2,4 milliárd forintól, 7,6 milliárd forintra bővítette, adózott eredményét pedig 408 millió forintra, egészen 1,261 milliárdig duzzasztotta. Nominálisan hasonlóképpen, arányaiban kevésbé javított a Trinity International Kft, amely 21,5 milliárd forintos árbevételt (2016: 15,3) és 2,2 (2016: 2) milliárd forintos adózás utáni nyereséget ért el.
A Rogán-minisztérium által vezérelt Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH) közzétette a választások előtti 3 hónapban lefolytatott tenderei eredményét. Az NKOH itt különböző állami szerveknek, hivataloknak, állami vállalatoknak folytat le a kommunikációs tendereket úgy, hogy egy korábbi szerződésben már kiválasztott három cégcsoportot, akik aztán minden egyes munkáért külön "versenyeznek". A három klientúrabajnok, Balásy Gyula, Kuna Tibor és Csetényi Csaba közül utóbbi kettő érdekeltségei lemaradtak, az állami kommunikációs feladatokat pedig sorra Balásy cégei, a New Land és a Lounge viszik el. Az állami propagandakampányokért is felelős cégek a december vége és május vége közti időszak összesen 11,4 milliárd forintos különböző munkáinak 84%-át nyerték el.
Még azelőtt lezavarták a vizes vb 230 milliós utókommunikációs kampányát, hogy aláírták volna róla a szerződést. Ezt állítja egy írásbeli kérdésre adott válaszában Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára.
230 millió ezért a filmért? Jézus Úr Isten. Hát ez kurva jó.
Így reagált egy filmes szakember, amikor megtudta mennyiért készülhetett az a szűk 3 és fél perces videó, ami állítólag a vizes világbajnokság utókommunikációját szolgálta volna. A “kampányról” sokat elárul, hogy hosszú hónapokig próbáltuk kideríteni, konkrétan mire ment el a negyedmilliárd forint, de csak a közelmúltban sikerült megszereznünk a filmet.
Nettó 23 millió forintért viheti a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő éves külső kommunikációját az a trojka, amely több száz milliós állami kommunikációs megbízásokkal gazdagodott tavaly – derült ki az európai közbeszerzési értesítőből.