Sok esetben csak ürügy volt a járvány ahhoz, hogy nyakló nélkül költekezzen a kormány. A szétszórt ezermilliárdok nagy része a politikai szövetség kiszélesítését szolgálta, például sportra és egyházi kiadásokra is rengeteg ment el.
A járványvédelmi tartalék egy jó része a járványhoz legfeljebb érintőlegesen kapcsolódó tételekre ment el, ráadásul még a zárszámadás alapján is áttekinthetetlenül, egyedi, nem nyilvános döntések alapján. A rendkívüli kormányzati intézkedések tartalékából nagyrészt egyáltalán nem rendkívüli kifizetések történtek, a gazdaságvédelmi alap pedig nagyrészt a normál működést finanszírozta, például a Budai Vár átépítését.
Jelentős pofont kapott a kormánytól az RTL Klub pénteken: a rezsicsökkentésre hivatkozva a kabinet megtiltotta, hogy a tévétársaság pénzt szedjen a kábelszolgáltatóktól és ezzel ellensúlyozza a reklámadó miatt kieső bevételeit. Ám a tervezett intézkedés legalább ennyire sújtja a kormányközelinek vélt TV2-t is, amely 6-8 milliárdot várt jövőre a programdíjból, és ebből akarta helyrebillenteni a veszteséges mérlegét. Forrásaink szerint a tiltással újabb frontot nyitottak Simicska Lajossal szemben, miközben a legdurvább lépés még hátra van. Januártól egy kézbe kerül az összes állami reklámköltés, információink szerint a tervezett ügynökség élére pedig a Habony Árpáddal jó kapcsolatban álló Giró-Szász András kerülhet.
Nemcsak a médiacégeket, de a hirdetések megrendelőit is megsarcolná, jelentős adminisztrációs terhekkel sújtaná a kis- és középvállalkozásokat, emellett korlátozná az adóalap-csökkentés lehetőségét a reklámadótörvény tegnap benyújtott módosítása.
Százmilliók folynak be évente a gyermekmentéssel foglalkozó alapítványokhoz, amelyek közül nemrégiben kettőről is kiderült, hogy az egyszázalékos felajánlásoknak csak a töredékét költötték beteg gyerekekre. A többiek is tízmilliókat fizetnek ki hirdetésekre, az egyik legnépszerűbb alapítvány pedig 15 év alatt közel egymilliárd forintot halmozott fel, hogy egyszer majd egy egyelőre titkos helyen kórházat építsen belőle. A NAV szerint szigorúan ellenőrzik az alapítványok gazdálkodását, több szervezet azonban sokkal alaposabb vizsgálatokat akar, mert a tisztességtelen vetélytársak nekik is sok problémát okoznak.
Hagyó Miklós munkatársainak megbízásait és több más szerződést is gyanúsnak talált az az állami számvevőszéki ellenőrzés, amely a fővárosi önkormányzat előző vezetésének utolsó időszakát vizsgálta. Az [origo] áttanulmányozta a teljes jelentést.