Az egyik erős jelent a Citzienfourban, valahol a közepe felé, amikor az amerikai hatóságok elől menekülő Edward Snowden hongkongi szállodai szobájában ad interjút, és váratlanul bekapcsol a szálloda tűzriasztó rendszere.
Első ízben adott interjút egy amerikai tévének Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa. Az ügynökség titkos adatgyűjtési gyakorlatát leleplező informatikus kijelentette, hogy kémnek képezték ki, és külföldön is dolgozott titkos ügynökként amerikai kormányzati szerveknek.
A brit és az ausztrál titkosszolgálat mellett a németek is cseréltek adatokat a globális elektronikus kémkedést folytató amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökséggel, az NSA-vel - mondta kedden Edward Snowden, az NSA egykori, ma már orosz menedékjogot élvező munkatársa, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Strasbourgban ülésező tagjaival folytatott videó-távkonferencián.
Az ARD német közszolgálati tévének adott interjúban arról beszélt Snowden, hogy veszélyben az élete, az NSA pedig cégek ellen is kémkedik. Németországban pedig nem csak Merkelt, de más politikusokat, és a legnagyobb vállalatokat is megfigyelhették az amerikai titkosszolgálatok.
Az amerikai elnök bejelentette: a tömeges megfigyelések gyakorlatának meg kell szűnnie, és tiszteletben kell tartani a polgári szabadságjogokat.
A bíró úgy véli, ha lett volna hasonló adatgyűjtés 2001 előtt, talán megakadályozhatták volna a szeptember 11-i terrortámadásokat.
Brazília nem tervezi, hogy politikai menedékjogot ad Edward Snowdennek. Pedig az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt informatikusa felajánlotta, hogy cserébe segítene annak feltárásában: az NSA mennyi titkos adatot gyűjtött Brazíliában. Az amerikai elnök pedig a nagy technológiai cégek fejeivel találkozott.
Egy washingtoni jelentés szerint az Egyesült Államok információszerzéssel foglalkozó hivatalának nem kellene tovább tárolnia a hatalmas mennyiségű, telefonfelvételeket tartalmazó adatait.
A Snowden által kiszivárogtatott anyagból most az is kiderül, hogy az NSA olyan eszközökkel figyelte meg a netezőket, amiket a Google a reklámozók pontosabb kiszolgálására tervezett. Különbözik bármiben a marketing és a hírszerzés? - teszi fel a kérdést az újságíró.