Kormányzati ciklusokon átívelő közbeszerzési kartellt leplezett le a GVH, és hatalmas bírságot szabott ki a részt vevő irodaszer-forgalmazókra. Kőkemény kartell, a versenyhivatal először fizetett informátori díjat.
Összesen mintegy 1 milliárd forint bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal 11 magyar irodaszer-piaci szállítóra. A társaságok az indoklás szerint 2008-2011-ben számos közbeszerzésnél és néhány piaci tendernél is előre egyeztettek, felosztották a piacot egymás között.
A hivatali gyanú szerint a Budapiért és az Apis illetve társult partnerei évek óta felosztották egymás között a hazai piacot és lezsírozták a közbeszerzéseket.
Az Európai Bizottság szerint indokolatlan volt tárgyalásos beszerzéssel korlátozni a versenyt és az átláthatóságot a tavalyi papírtenderen, ezért eljárást indítottak Magyarország ellen. A 4,2 milliárdos papírtendert az MSZP közeli Ápisz–BudaPiért nyerte.
Jogsértési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarországgal szemben egy tavaly meghirdetett, 3,5 milliárd forintos irodaszer-beszerzés és a közbeszerzési törvény egyik rendelkezése miatt. Magyarországnak két hónapja van arra, hogy választ adjon a brüsszeli kifogásokra.
A piaci áraknál 30-50 százalékkal magasabb ajánlati árakkal nyerte meg a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság 4,3 milliárd forintos papírtenderét egy szocialista kötődésű, offshore hátterű cég októberben.
A piaci árnál esetenként harminc százalékkal drágábban vásárolhatnak csak papírt és irodaszert az állami és önkormányzati intézmények a következő egy évben, miután ismét az Ápisz-BudaPiért nyerte a feltűnő sietséggel, irreális feltételekkel és a szakértők szerint előre borítékolt eredménnyel kiírt pályázatot.
A 4,2 milliárd forintos papírüzlet után iratmegsemmisítőket is szállíthat a központi költségvetési intézményeknek az Ápisz-BudaPiért Zrt. A társaságban egy Gyurcsány Ferenc cégbirodalmához köthető személy is felbukkant.
Még a választások előtt szerződést köthetnek a papírokra és irodaszerekre kiírt központosított közbeszerzési pályázat győztesével.