A zuglói önkormányzat 21 képviselőjéből négyen is végeztek munkát a helyhatóság valamelyik cégénél. Közülük három baloldali, akik félmillió forint feletti bruttó képviselői, illetve egyéb önkormányzati tisztségük után járó jövedelmük mellett további önkormányzati pénzekhez is jutottak. Volt, aki bevallotta, volt, aki nem. A polgármester számára fontos a transzparencia, párttársa azonban más gyakorlatot követ.
Tóth Csaba kerületi regnálása alatt a Zuglói Zrt. lett a XIV. kerület legfontosabb cége, az utóbbi években már 4,4 milliárdos költségvetéssel. Egyre több feladatot kebelezett be a Tóth bizalmasai által vezetett cég, a működését érő kritikák miatt viszont elrendelték az átvizsgálását. Pazarlást, vitatható szerződéseket és átláthatatlan működést találtak.
Szerinte az ügy időzítése és indíttatása egyértelműen politikai. Két napja az elesettek szószólója, Iványi Gábor volt soron, ma pedig ő – írta a zuglói polgármester.
„Leárazott” önkormányzati telket vett volna Tiborcz István volt üzlettársának, Erdei Bálintnak a cége Zuglóban. Az ingatlan több mint 100 millió forinttal lett olcsóbb a 2018-as értékbecslés óta, pedig a helyi építési szabályok változása miatt jelentősen megnőtt az oda építhető lakások száma. Az MSZP-s vezetésű Zugló önkormányzata az ügy kapcsán mutyigyanús részleteket említő Hadházy Ákost rágalmazásért feljelentette. A történet kulcsát jelentő új értékbecslés indoklását még a gazdasági bizottság külső tagja is csak titoktartási nyilatkozat aláírása után láthatta. Elkísértük őt az iratbetekintésre, de csak messziről nézhettük a papírköteget. A hírek szerint a telek eladása az előválasztás után ismét napirendre kerülhet.
Horváth Csaba, a XIV. kerület MSZP-s polgármestere adott ultimátumot az előválasztáson momentumos támogatással induló Hadházy Ákosnak.
1. Horváth úgy módosítaná a képviselőtestület szervezeti és működési szabályait, hogy a polgármester egy személyben, a testület megkerülésével hozhatna döntést szinte bármilyen, a képviselő-testület hatáskörébe tartozó ügyben, ha a kérdést halaszthatatlannak minősíti. Hozzáteszik, az önkormányzati törvény szerint van lehetőség arra, hogy két ülés között a polgármester halaszthatatlan esetben döntést hozzon, ám a lap szerint az önkormányzatok jellemzően pontosan meghatározzák azokat a kérdéseket, amelyekben ilyen módon dönthet egy polgármester. Zuglóban nem szerepelt az SZMSZ-ben ez korábban.
"A zuglói javaslat szerinti, szinte minden kérdésre kiterjedő jogkör biztosítása ugyanakkor azzal járhat, hogy a polgármester megkerülheti azokat az átláthatósági és nyilvánossági garanciákat, amelyek a képviselőtestület működéséhez kapcsolódnak" - jegyzi meg a lap.
Horváth egyrészt úgy módosítaná a képviselőtestület szervezeti és működési szabályait (SZMSZ), hogy a polgármester – vagyis ő maga – döntést hozhatna a képviselőtestület hatáskörébe tartozó szinte bármely ügyben, ha a kérdést halaszthatatlannak minősíti.
Semmiben nem felel meg az átláthatóság követelményeinek a Szatmáry-Jähl Angéla által vezetett Zuglói Piacüzemeltetési és Közösségi Tér Kft. – ez Vágó Gábor első jelentésének megállapítása, amit Zugló polgármesteri hivatalának átláthatósági biztosaként tett. Szatmáry-Jähl a fideszes kereskedelempolitikus Szatmáry Kristóf édesanyja. Ő vezeti azt a céget is, amiről a 24.hu derítette ki: feketén dolgoztat és nyugtát sem mindig szokott adni.
“Valószínűsíthetően” elvégezte a munkát, úgyhogy kifizettek közel másfél millió forintot az MSZP-közeli Békefi Lászlónak. A bizottsági tagság tiszteletdíja és egy ötszázezer forintos egyéb megbízás mellett.
Eltűnt pénzekről, nyilvánosságról, közbeszerzésekről és a polgármesteri WC-ről is vitatkozott a XIV. kerület jelenlegi és volt polgármestere az ATV Hírvitában. Karácsony közölte: feljelentést is fog tenni bizonyos ügyekben.