Mélygarázs
„A Nagymező utcai botrány szálai 2001-ig nyúlnak vissza. A VI. kerület akkor kötött szerződést a beruházóval egy 350 férőhelyes mélygarázs megépítéséről. Az építési engedély 2006-ban vált jogerőssé, a lakók állításuk szerint csak ekkor értesültek az építkezésről, amely ellen ezután többször is tiltakozó demonstrációt tartottak, és aláírást is gyűjtöttek.
A lakók mellé álltak a civil szervezetek is, amelyek azt sérelmezték, hogy a mélygarázs miatt ki kell vágni a Nagymező utcai, 33 fából álló platánsort, holott a növények állapota ezt nem indok
olja. A Fővárosi Főügyészség többek között erre hivatkozva óvta meg a mélygarázs építését az év elején, és kimondta, hogy a VI. kerületnek - elfogultság miatt - nem lett volna joga a saját területére vonatkozó építkezést engedélyeztetni, ezért az ügy átkerült a XIII. kerülethe
z.” – összegez 2007. évi beszámolójában a stop.hu.
Az angyalföldi hatóság a garázs megépítésére végül nem adott engedélyt, később pedig a Főváros Bíróság is hatályon kívül helyezte a terézvárosi önkormányzat meghatalmazását.
2008 júniusában azonban a mélygarázs beruházója ismét benyújtotta engedélyezésre a korábban elutasított terveket, mégpedig az előzőhöz képest változatlan formában. Ezt követően a főváros Környezetvédelmi Ügyosztálya, balesetveszélyességükre hivatkozva, utasítást adott a Főkert Zrt.-nek 19 Nagymező utcai fa kivágására, melyet később 13-ra módosítottak. Bár a kerületi önkormányzat tagadta, hogy a fák kivágásának köze lenne a mélygarázs építéséhez, a civil tüntetések miatt a munkálatokat egyelőre elhalasztották. 2016. szeptemberében Budapest V, kerületének a kormányhivatala elutasította a mélygarázs építési engedélyének kérelmét.
Mindeközben a Nagymező utcaihoz hasonló helyzet alakult ki a Hunyadi téren is – a civilek szerint a VI. kerületi önkormányzat itt szintén azért minősítette veszélyesnek a fákat, hogy azokat kivágathassa, és helyükre mélygarázst építhessen. Az önkormányzati tervek között szerepel a téren lévő vásárcsarnok átalakítása is: Európa Ház néven kulturális-idegenforgalmi központot hoznának belőle létre – megépítését egy offshore céghez köthető vállalatra bíznák.
2008 elején a Védegylet feljelentése után a piaccsarnok ügye végül szintén jogi útra terelődött, a rendőrség "különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja" miatt nyomozást indított.
Kapcsolódó cikkek:
Magyar Narancs: Tiltakozás a Nagymező utcai mélygarázsépítés ellen (2007-1-18)
Érvek és ellenérvek a Nagymező utcai mélygarázs-építés kapcsán – Somlyódy Nóra írása
NOL: Fiktív a Nagymező utcai felmérés? (2007-9-8)
Illés Zoltán (Fidesz) szerint fiktív volt a Nagymező utcai mélygarázs kapcsán végzett közvélemény-kutatás
Index: Tiltakozás a Hunyadi tér átalakítása ellen (2007-9-12)
Összefoglaló a Hunyadi tér átalakításának hátteréről, a civilek és az önkormányzat álláspontjáról
Stop.hu: Végveszélyben az utolsó piac - Terézváros nem mond le a mélygarázsról (2008-11-4)
Cikk a Hunyadi téri vásárcsarnok kapcsán kialakult helyzetről
NOL: Átmenetileg lezárták a Hunyadi teret (2008-12-15)
Videó a Hunyadi téren kialakult állapotokról
Origo: Favágással zárnák le a mélygarázsvitát a VI. kerületben (2009-3-20)
Láncfűrésszel és népszavazással tenne pontot az évek óta húzódó terézvárosi mélygarázsviták végére a főváros, illetve a VI. kerület