language

Akták:

Czeglédy-ügy highlight_off
Trafikmutyi highlight_off

Czeglédy-ügy

Czeglédy-ügy

Czeglédy Csaba Vas megyei szocialista politikus, aki 1998 óta különböző posztokat töltött be az MSZP-n és a szombathelyi városi közgyűlésen belül. 1998-tól rövid megszakítással önkormányzati képviselő, a 2006-os ciklusban pedig Szombathely alpolgármestere is volt. Czeglédy Csaba emellett az MSZP Vas megyei kampányaiért is többször felelős volt, egyben a legismertebb, helyi közéletben a párt legaktívabb tagja volt. Politikusi tevékenysége mellett ügyvédként éveken keresztül képviselt magas rangú baloldali politikusokat különböző sajtó- és helyreigazítási perekben, többek között Gyurcsány Ferencet és Botka Lászlótis. Ügyvédi tevékenységével egy időben iskolaszövetkezeti elnöki tevékenységet látott el, amellyel egészen napjainkig foglalkozik.

Czeglédy ellen először 2001-ben emelt vádat az ügyészség adócsalás, magánokirat-hamisítás és számviteli fegyelem megsértésének vétségével. Ennek következtében 2002-ben másodfokon 1 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélték, amelynek végrehajtását 2 évre felfüggesztették. Ebben az időszakban az MSZP-n belül semmilyen tisztséget nem viselt, a közéletben viszont továbbra is aktív szereplő maradt. A 2006-os önkormányzati választások alkalmával a helyi pártszervezet ismét bizalmat szavazott neki egyéniben, ahol a választók nagy többséggel be is választották a közgyűlésbe, a ciklus elejétől pedig alpolgármesteri posztot is kapott. 2010-ben és 2014-ben is újraválasztották egyéni választókerületében, ezt követően a baloldali frakció vezetője volt a városi közgyűlésben.

Czeglédy ellen több bűncselekmény, így bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és gazdasági csalás bűntette miatt folyik eljárás. A gyanú szerint ugyanis 2011 és 2017 közt az általa működtetett munkaerő-közvetítő hálózat az állami büdzsének több mint 6 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozott azzal, hogy a cégháló részét képező iskolaszövetkezetek nem fizették megfelelően az áfát és az szja-t. Czeglédyt 2017 júniusában bűnszervezetben elkövetett nagy értékű adócsalás elkövetésével vádolta meg a Csongrád Megyei Főügyészség. A vád szerint összesen több, mint 3 milliárd forint szja-t és áfát csalt el a Czeglédy érdekeltségébe tartozó többszintű vállalati csoport, amelyben komoly nehézséget okoz a felelősségi viszonyok tisztázása. Czeglédy 2017 júniusától 2018 decemberéig előzetes letartóztatásban volt, annak ellenére, hogy 2018 márciusában az országgyűlési választások előtt független képviselőként indult volna egyéniben, ám mentelmi jogát a legfőbb ügyész kérésére felfüggesztették, így előzetes letartóztatása nem szűnt meg.

A nyomozás során a jobboldali sajtóban felmerült, hogy az adócsalásban bizonyos szinten több magasabb rangú baloldali közéleti személyiség is érintett volt, 2018 tavaszán a NAV Dobrev Klárát is kihallgatta az ügy tanújaként. Ügyészségi dokumentumokból 2018 decemberében az derült ki, Czeglédyt már nem a fentiek elkövetésével, hanem felbujtással gyanúsítják: kétrendbeli felbujtóként gyanúsítható a költségvetési csalással, társtettes a gazdasági csalás elkövetésében, és szintén felbujtóként volt köze hamis magánokiratokhoz is. Az ügyben 2019. februárjában történt vádemelés, az Ügyészség közleménye a következőképpen szól: 

“A vádirat szerint dr. Czeglédy Csaba, mint a szombathelyi székhelyű Humán Operátor Zrt. igazgatóságának elnöke és tényleges ügyvezetője a 2011. évtől kezdődően egy olyan bűnszervezetet hozott létre, amelynek célja a döntően diákmunkaerő közvetítéssel foglalkozó részvénytársaság adófizetési kötelezettségének csökkentése általános forgalmi adó adónemben, valamint a diákmunkához kapcsolódó más közterhek, így a személyi jövedelemadó megfizetése alóli mentesülés volt. A bűnszervezet működtetésében a vádirat szerint 21 személy vett részt 8 iskolaszövetkezet, 2 korlátolt felelősségű társaság és 1 részvénytársaság keretében. A bűnszervezet a 2011. és 2017. év közötti időszakban általános forgalmi adó adónemben 3 milliárd 254 millió 729 ezer, míg egyéb adók és járulékok tekintetében 2 milliárd 960 millió 976 ezer forint, azaz mindösszesen 6 milliárd 215 millió 705 ezer forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek. Mindezek alapján a Csongrád Megyei Főügyészség a bűnszervezet működésében való közreműködésük szerint különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt emelt vádat a vádlottakkal szemben. A főügyészség dr. Czeglédy Csabát és két társát a Humán Operátor Zrt. működésével összefüggésben elkövetett gazdasági csalás bűntettével is vádolja.”

Az érintett, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és más ellenzéki politikusok szerint Czeglédy ellen koncepciós eljárás zajlik.

Támogasd adód 1%-ával a sajtóadatbázis fenntartását,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Trafikmutyi

Trafikmutyi

A dohányzás visszaszorítása ürügyén a kormány újraszabályozta a dohánykiskereskedelmet. A trafik koncessziók odaítélése teljesen átláthatatlanul történt, a pályázatokat jelentős része kormány közeli vállalkozók és rokonaik nyerték.


A törvényszöveg Brüsszelbe előzetes jóváhagyásra kiküldött verziójáról például kiderült, hogy egy "Sánta János" nevű felhasználó számítógépén hozták létre. A név megegyezik a Continental Zrt. vezetőjéével, Lázár János ismerősével.


Már ekkor jelezték, pusztán a dohányból ugyanis nehezen fognak megélni a trafikok, az eladási pontok mesterséges leszűkítése – a korábbi 38 ezer helyett csak 6 ezer helyen lehet majd cigit kapni – a feketepiac robbanásszerű elburjánzását hozza. Azt pedig senki sem képes megakadályozni, hogy a trafikokat zsebszerződéseken keresztül néhány nagyobb üzleti kör tartsa majd a kezében. Több lépésben szerencsejátékkal, kávéval, újsággal, üdítőkkel, alkoholokkal bővítették a trafikok termékkörét.


A piacátszervezésért felelős, Németh Lászlóné vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), illetve a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. 2012. április végén tette közzé a trafikpályázatnak a magyar dohánypiac túlnyomó részét felosztó első körének nyerteseit (20 évre).
A Fidesztől a trafikmutyi miatt távozott szekszárdi képviselő, Hadházy Ákos a hvg.hu-nak átadott egy, a szekszárdi frakcióülésen készült, témába vágó hangfelvételt. Ez volt az első konkrét bizonyíték arról, amiről országszerte suttogtak, miszerint a helyi fideszes frakcióüléseken dőlt el, hogy kik kaphatnak trafikot, és kik nem. Hajduszoboszló még hasonló.


Támogass minket rendszeres adományoddal,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

 


Később az ügyészség a trafkpályázat törvényességének vizsgálatát azzal utasította el, hogy a dohánytermék-kiskereskedelem jogának átengedésekor Németh Lászlóné miniszter a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás körébe tartozó döntést hozott. Márpedig a gazdálkodás körében meghozott döntés nem tartozik az ügyészségről szóló törvényben meghatározott ügyészi törvényességi ellenőrzési hatáskörbe.


A dohánykereskedelem monopolizálása hazánkban (MTA-DE, 2019)

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Volt szombathelyi polgármester: Gyanús, ahogy elárverezték a Czeglédy-ingatlant

Czeglédy-ügy címmel hívott össze sajtótájékoztatót március 16-a, péntek délelőtt Ipkovich György volt szombathelyi polgármester, jelenleg baloldali városi képviselő.
Találatok: [1]  Oldalak:   1