Mi az? A NAV különösen nagy költségvetési csalás miatt nyomoz utána, a polgármester hónapokkal ezelőtt elismerte, hogy rosszul sikerült, az eddig megjelent információk szerint egyértelműnek tűnik a mutyi – és közben a fejlesztési minisztérium vizsgálata mindent rendben talált? Igen, a dunaújvárosi közvilágítás ügye. Közérdekű adatigényléssel kikértük a minisztériumi ellenőrzés jegyzőkönyvét, amiből kiderült, hogy az NFM-nél meg sem próbálták látni a fától az erdőt.
A K. Szabó Imre cégének referenciát adó cégnek annyira kellett referencia, hogy ingyen elvállalták Székelyudvarhely közvilágításának korszerűsítését. Hasonlóan jól sikerült, mint Dunaújvárosban.
Az önkormányzat mérnökei mellett a város saját megbízásából készült tanulmány is pontosan jelezte: baj lesz, ha azzal a technológiával próbálják kivilágítani az utcákat, amelyet a fideszes városvezetésen kívül senki sem szeretne. A kivitelezést végző simlis vállalkozó a pályázat megírását már a polgármesteri hivatalból koordinálta, de hiába szabták rá az egész közbeszerzést, egyedüli indulóként is csak negyedjére sikerült győztesnek nyilvánítani a számára kiírt tenderen.
Jelentősen romlottak az esti látási viszonyok Dunaújvárosban, miután 255 millióból korszerűsítették a közvilágítást. A kivitelező cég tulajdonosa, K. Szabó Imre a szocialista időkben még a szoftverbizniszben hasított, Gyurcsány Ferenccel is volt közös vállalkozása. Ezután csődbe ment, nyomozás is indult az egyik százmilliós közbeszerzése miatt. Nem esett kétségbe, egy másik cégével behoztak egy új világítástechnológiát Magyarországra, és 2012-ben már Orbán Viktor és a kínai miniszterelnök előtt köthettek hosszú távú megállapodást a Parlamentben. A dunaújvárosi közvilágításról szóló cikksorozatunk első részében bemutatjuk K. Szabó Imrét és fideszes ismerőseit, akik feltételezhetően segítették a sötétségbe fulladó tender megnyerésében.