Akták: |
|
Kulcsszavak: |
Az illegális pártfinanszírozás rendszere – ahogy a résztvevők látják, 1. rész
Markában tartja-e a Fidesz az ellenzéket, s ha igen, milyen eszközökkel? Hogy működött egy nagykoalíció a pártfinanszírozás szürkezónájában, és hogy lett annak kizárólagos irányítója a Fidesz? Cikksorozatunk az illegális pártfinanszírozás elmúlt harminc évét mutatja be a rendszer működtetőinek elmondása alapján, és egy demokráciát, ahol még azt is megvásárolhatod, hogy ki legyen a választáson az ellenfeled.
Ellenzéki kampányfinanszírozás külföldi támogatásai
Jobbikos plakátolás Simicska felületein
Postabank-ügy
Aczél Zoltán
Bajnai Gordon
Balásy Gyula
Boldvai László
Budai György
Erős János
Gál György
Hagyó Miklós
Hatvani Szabó János
Máté László
Matyi László
Mesterházy Ernő
Molnár Zsolt
Puch László
Schmidt Zoltán
Simicska Lajos
Soros György
Székely Gábor
Virág Attila
Action for Democracy
Belfry-csoport
Budapest Airport (BA) Zrt.
Civil Összefogás Fórum - Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány
DatAdat Professional Kft.
Fejér B.Á.L. Építő és Szolgáltató Zrt.
Fidesz
Jobbik
Kelet-Út Kft.
Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA)
Mahir
Mi Hazánk
Mindenki Magyarországa Mozgalom Egyesület
MSZP
Nézőpont Csoport Zrt.
Postabank
Strabag
Századvég Csoport
SZDSZ
Wallis cégcsoport
ÁSZ-ellenőrzés
háttér
kampányfinanszírozás
közbeszerzés
lobbi
pártfinanszírozás
Csődbe mehet és így megszűnhet a Jobbik
A legrosszabb forgatókönyv, amivel a Jobbikban számolnak és benne van a pakliban, hogy fel kell számolni a pártot. Minden attól függ, kapnak-e részletfizetési lehetőséget az Magyar Államkincstártól, vagy sem. Egyik bank sem adott nekik hitelt. Az EP-kampányra biztosan nem lesz pénzük, bár Sneider Tamás pártelnök nyilatkozatai szerint nincs akkora baj.
Júliustól egy fillért sem kap a Jobbik az államtól
A Magyar Államkincstár július 1-jétől kezdi csökkenteni azon pártok támogatását, melyeknél az Állami Számvevőszék korábbi vizsgálata jogszabályellenes finanszírozást állapított meg, két párt esetén pedig már májusban levonta ennek mértékét – közölte a MÁK vasárnap.
A Jobbik a strasbourgi bírósághoz fordul az ÁSZ büntetése miatt
A Jobbik a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul, hogy jogorvoslatot kérjen az Állami Számvevőszék (ÁSZ) több mint 660 millió forintos büntetése miatt, írja az MTI.
Trükkös adomány a szakértőknek
Serényen gyűjti az adományokat a Jobbik. A nemrég még nyíltan antiszemita, ma már erőből néppártosodó alakulatnál az ÁSZ feltárta, hogy 2017-ben jóval a piaci ár alatt, szinte ingyen béreltek plakáthelyeket Simicska Lajos cégeitől, ami a 2014-től hatályos törvényi előírások szerint tiltott vagyoni támogatásnak minősül.
Belezavarodtak a pártbüntetésekbe
A számvevőszék eddig nem látott lehetőséget rá, hogy a megbüntetett ellenzéki pártok részletfizetést vagy haladékot kérjenek. A nemzetgazdasági tárca most ezzel állt elő.
ÁSZ-haladék a megbüntetett pártoknak - Könnyítés vagy csapda?
Féléves haladékot és részletfizetési lehetőséget ígér a gazdasági miniszter az ÁSZ által megbüntetett ellenzéki pártoknak. Varga Mihály azt javasolta a NAV-nak, hogy ne indítson behajtási eljárást, és ne érvényesítsen inkasszót az országgyűlési választások előtt. Mindez érdemben nem változtat a pártok helyzetén, mind a "tiltott párttámogatást", mind pedig az ezzel azonos összegű büntetést be kell fizetniük. Mivel a fizetési kötelezettség a pártok választások előtti gazdálkodását és az idei országgyűlési kampányát nem érinti, talán nem büntetik meg őket azért, hogy ha a márciusban esedékes állami kampánytámogatásból fizetik ki a büntetést.
Hogy tudja épp a Fidesz megúszni a számvevőszéki vizsgálatot?
A Fidesz (és a KDNP) is megússza, hogy a választásokig kutakodjon a gazdálkodásukban az utóbbi időben nagyon bekeményedő Állami Számvevőszék. Ennyire kilóg a lóláb? Nem egészen: Orbánéknak szerencséjük van, méghozzá azért, mert a 94-es választás után az MSZP és az SZDSZ került kivételes helyzetbe. A Fidesznek a jogszabályi környezettel is jól jön ki a lépés: 2010 után még keményebb büntetést kaphattak volna, mint most a Jobbik, mert ami akkor még csupán etikátlan volt, az ma már törvénytelen is.
Nem ereszti az ellenzéket az Állami Számvevőszék
Közzétette a 2018. első félévi ellenőrzési tervét az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amely megerősítette: miközben a volt fideszes országgyűlési képviselő, Domokos László vezette szervezet továbbra is feltűnő figyelemmel kíséri az ellenzéki pártok gazdálkodását, addig a Fidesz és a KDNP pénzügyei iránt kevéssé érdeklődik. Ligeti Miklós (Transparency) szerint az ÁSZ folytatja saját maga leleplezését.
ÁSZ: A Jobbik nem bizonyította, hogy nem kapott tiltott támogatást
A Jobbik észrevételeivel kapcsolatban az ÁSZ tájékoztatja a közvéleményt, hogy a párt semmilyen az ÁSZ ellenőrzési jogkörébe tartozó ellenőrzési bizonyítékot nem csatolt az észrevételéhez, sem a 2010-es kampányelszámolásokkal, sem pedig a saját 2017. első félévi plakátkampányával kapcsolatban.