Kulcsszavak: |
|
Intézmények: |
Kurier-jelentés: Osztrák cégek ellen is megy a kiszorítósdi Magyarországon
A kárvallottak szerint az Orbán-kormány mindent módszeresen csinál, semmit sem bíz a véletlenre. Az osztrák Európa-miniszter szerint az önkény egészen nagy holdingokat is sújt.
Szinte titokban kapott duplaannyi időt döntések eltitkolására a kormány, és mással is trükközhet
Az év elejétől hatályos, fű alatt végrehajtott jogi változtatásokkal a kormány célja, hogy a közvélemény nehezebben ismerjen meg közérdekű adatokat, pénzköltéseket. Emellett jön egy újabb szigorítás, amellyel egyes döntéseit tíz helyett húsz évig titkolhatja a kabinet.
A Külügyminisztérium lélegeztetőgép-beszerzései
Nagy Márton
Szijjártó Péter
Belügyminisztérium
Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI)
Külgazdasági és Külügyminisztérium
Magyarország Kormánya
Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)
Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFÖ)
Transparency International Magyarország
adatigénylés
állami/önkormányzati szerződések
átláthatóság
bíróság
egészségügy
jogalkotás
közadat
közigazgatás hallgatása
A keleti nyitás legnagyobb durranása Botka László ellenzéki fellegvárának jutott
Nem akárhol épülhet meg a keleti nyitás eddig legnagyobb presztízst hozó beruházása, az ellenzék fellegvára adhat otthont a Teslát is előző kínai e-autó-gyártónak, a BYD-nek. Cserébe Botka László polgármester városa pont úgy viselkedik, ahogy a fideszes települések.
Botka László
Lázár János
BYD ElectricBus & Truck Hungary Kft
BYD Europe
Magyarország Kormánya
Pick Szeged Rt.
Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
civilek
engedély
építőipar
háttér
infografika
ingatlan
ipari park
jármű / gépgyártás
jogalkotás
kiemelt beruházás
környezetkárosítás
környezetvédelem
önkormányzat
támogatás
túlárazás / pénznyelő
útépítés
választások - népszavazás
vasút
vízügy
Csongrád megye
Szeged
A kormányközeli 4iG drónvédelmi céget alapított, majd a kormány bevezette a kötelező drónvédelmet
A 4iG növekvő „piaci” igényekre számít. A cég egyébként azt közölte: a címben szereplő két esemény között nincs összefüggés, a kormány terveiről ők is csak a sajtóból értesültek.
Kiemeltté nyilvánítással hárítana el minden akadályt a földgázkitermelés növelése elől a kormány
Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánítana 13 beruházást a kormány. Egyszerűsítenék az ezekkel összefüggő hatósági ügyeket és főispánokat is ráállítanának a projektekre. A deklarált cél a beruházások gyorsítása, az energiaimport-függőség csökkentése és az adóbevételek növelése.
Százmilliós bírságot is bevállal a kormány, ha megsérti az EU-nak tett vállalását
Jól hangzik, de az állam csak egyik zsebéből a másikba teszi azt a pénzt, amire a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal büntetheti a kormányzati szerveket, ha megsértik a jogszabálytervezetek társadalmi egyeztetésének kötelezettségét. A bírság akár százmillió forint is lehet.
Mire alapul az EP állásfoglalása a magyarországi önkényuralomról?
Szeptember 15-én, csütörtökön Strasbourgban az Európai Parlament képviselőinek 74%-os támogatásával, 21 % ellenében, 5 % tartózkodása mellett elfogadták azt az állásfoglalást, amely szerint Magyarország nem demokrácia, hanem választási önkényuralom. A posttruth és a fakenews világában tények létezéséről és azokról szóló hiteles tudósítások lehetőségéről is viták folynak. Ahhoz, hogy legalább esélyünk legyen értelmes párbeszédre arról, hogy az európai parlamenti képviselők helyes döntést hoztak-e, minimálisan tudnunk kell, hogy milyen tényeket rögzítettek az állásfoglalásukban. Hiszen azok alapján vonták le lesújtó következtetésüket, és ha premisszájuk téves, akkor a konklúziójuk eleve nem lehet helyes. Ebben a cikkben pusztán az állásfoglalásból megismerhető tényeket ismertetjük, az azokból levonható következtetéseket az olvasókra hagyjuk, ahogy annak megítélését is, hogy a magyar valóságot reálisan tükrözi-e a jelentés, vagy sem. 75 pontban az Európai Parlament állásfoglalásáról, amely szerint Magyarország nem demokrácia, hanem választási önkényuralom.
Több tucat olyan döntést hozott tavaly a kormány, amit évtizedekig nem fogunk megismerni
Újra és újra képes megdönteni saját rekordját a kormány – már, ami a titkosított kormánydöntések számát illeti. Az akár több évtizedre a nyilvánosság elől elzárt, úgynevezett 3000-es sorszámú kormányhatározatok száma 2021-ben kiugróan magas volt, ezzel pedig a most zárult kormányzati ciklus is felállította a maga rekordját.
Rekordszámú olyan döntést hozott tavaly a kormány, amit nem ismerhetünk meg
Egyre több döntését zárja el a nyilvánosság elől az Orbán-kormány. Tavaly rekordszámú, 679 olyan kormányhatározat született, amelynél semmi nem indokolná a titkolózást, mégsem ismerhetők meg. A 2010 óta keletkezett úgynevezett "kétezres határozatok" egyharmada tavalyi.
A kormány felmondja a Norvégiával kötött beruházási megállapodást
A magyar és a norvég kormány között régi vita húzódik a civilek támogatásáról.