language

Akták:

Kamupártok kampányfinanszírozása highlight_off

Kulcsszavak:

önkormányzat highlight_off

Kamupártok kampányfinanszírozása

Kamupártok kampányfinanszírozása

2013. június 10-én fogadta el az Országgyűlés azt az új, a 2014-es országos választásokra szabott kampányfinanszírozási szabályozást, amellyel kapcsolatban az ellenzék és a civilek kezdettől fogva korrupciós veszélyre figyelmeztettek. A gyanú már az azévi választások kapcsán beigazolódott: soha nem látott mennyiségű, újonnan alapított, valós társadalmi támogatottság nélküli kamupárt indult. Ezek a szabályozás visszásságait (kampányköltések átláthatatlansága és ellenőrizhetetlensége, pártközeli “civilek” tevékenysége, többes jelölés lehetősége) kihasználva, kockázat nélkül jutottak milliárdokhoz anélkül, hogy érdemi politikai tevékenységet folytattak volna, majd jellemzően a választások után eltűntek a közéletből. A 2014-es választások során a kamupártként emlegetett formációk több, mint 4 milliárd forint közpénzzel gazdagodtak

A 2018-as országgyűlési választásokon is már 27 egyéni jelölt elindításával és 13 ezer 500 aláírás összegyűjtésével országos listát lehetett állítani. 2017 novemberében a Parlament 2/3-os törvénymódosítással döntött arról, hogy azoknak a pártoknak, amely 1 százalékot sem érnek el az országgyűlési választáson, vissza kell fizetnie a kampányra kapott állami támogatást a vezetőtestület vagyonából. Ez azonban nem fékezte meg a kamupártok indulását – a 2018-as választásokon az induló 414 pártból minden eddiginél több, 23 párt állított listát, melyek jelentős része kamupárt volt. Az 1 százalékos küszöb alatti pártok állami támogatásának visszafizetése még a 2022-es választásokig sem teljesült

A választások után az Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK) tájékoztatása szerint rengeteg csalás történhetett, országszerte összesen 111 büntetőeljárás indult. Az eljárások többsége vádemelés nélkül zárult le. Ezalól kivétel a Seres Mária Szövetségesei (SMS) elnevezésű párt: 2020-ban, 5 év nyomozás után emelt vádat az ügyészség a pártot vezető Seres Mária és férje, Stekler Ottó ellen, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt – a vádirat szerint a 2014-es választások során mintegy 117 millió forintos állami támogatást csalt el a párt. A Partizán kamupártokról készített oknyomozó dokumentumfilmje szerint Seres és férje állhatnak több más kamupárt ajánlóív-hamisításai mögött is, mind a 2014-es, mind pedig a 2018-as, majd a 2022-es választások esetében. A rossz szabályozást kihasználó politikai ügyeskedők tevékenysége a valódi politikai erők versengését is torzította. Valószínűsíthető, hogy a kormány azért is változtatta meg az ajánlási rendszert, hogy az esetleges sok indulóval a kevésbé egységes ellenzéki szavazótábort bontsa meg. 

A 2022-es országgyűlési választásokra a kormány 71 jelöltre emelte a listaállításhoz szükséges szintet, így a korábbi választásokhoz képest kevesebb kamupárt vállalkozott az indulásra. A kamupárt probléma egyik gyökere, a többes jelölés lehetősége ugyanakkor változatlanul fennállt, emiatt az ajánlóívekkel való visszaélések ismét gyakoriak voltak – a Gődény György vezette Normális Élet Pártja ívein például elhunyt személyek adatai és aláírásai szerepeltek.  A 2022-es választások után 73 kamupárt ellen indult peres eljárás.

Támogass minket rendszeres adományoddal,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

 

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [9]  Oldalak:   1

Ha nincs ennyi állami támogatás, nincs ennyi csalás sem

Több milliárd forintot bukott az állam a 2013-ban bevezetett, új választási rendszerrel. Egy biztos: alaposan újra kell majd gondolnia a kormánynak a jelenleg érvényes kampányfinanszírozási szabályokat, mert az most minden, csak nem egyenlősítő. Ez derült ki egy szerdai konferencián, ahol a tavalyi öt választás tanulságait szedték össze a résztvevők.

83 milló "egyéb szolgáltatásokra": újabb gyanús ügy az ORÖ-nél

A RomNet összesítéséből az derül ki, hogy az ORÖ a 2014-es választásokon 83 millió forintot költött el úgy, hogy kampányuk a közvélemény számára szinte láthatatlan volt.

Választási csalás miatt tett feljelentést a szocdemek főpolgármester-jelöltje

Fürst Izabella szerint tudtán kívül hamisítottak a számára ajánlásokat. A rendőrség értékeli a feljelentést, hétfőn viszont megsemmisíthetik a bizonyítékokat.

Lefoglalták Schmuckék gyanús ajánlásait

Lefoglalta a rendőrség a VI. kerületi választási irodától azokat az egymással gyanúsan egyező ajánlásokat, amelyet a Fidesz-KDNP és a Schmuck Andor vezette Szociáldemokraták adtak le az önkormányzati választás előtt. Erről Hatvani Csaba, az MSZP terézvárosi elnöke tájékoztatta lapunkat, majd kevéssel később a rendőrség is megerősítette az információt.

Fidesz-kampány: a korrupció jobban teljesít

A források és a kiadások továbbra is átláthatatlanok, az ellenfeleinél majd háromszor többet költő Fideszt pedig a kormány és önkormányzatok sokasága is segítette – derül ki több szervezet közös vizsgálatából, amely során azt összesítették, mire mennyit költöttek a pártok az önkormányzati választás előtti kampányban.

CIVILEK: KÉTMILLIÁRDBA KERÜLT A FIDESZ VÁLASZTÁSI KAMPÁNYA

A Transparency International Magyarország és társai választási visszaélésekről írnak. Szerintük a Fidesz választási kampánya több mint kétmilliárdba került. Elkészült az önkormányzati választások mérlege.

Tavasszal százmilliókat vágtak zsebre, most alig kaptak szavazatot

Nem szerepeltek fényesen a tavasszal még országos listát állító és százmilliós kampánytámogatásban részesülő kisebb pártok az önkormányzati választáson. A 14 szervezet mérlege összesen 11 képviselői és egy polgármesteri hely, meg 40 ezer szavazat. 4 párt eltűnt, 2 pedig egyetlen jelöltet sem állított.

Nem akarják szétaprózni az erőiket – A kamupártok már 2018-ra gyúrnak

Rendőrségi feljelentés is született tavasszal a kamupártok ügyében, egyelőre következmények nélkül. Kíváncsiak voltunk, megéri-e nekik indulni a helyhatósági választásokon. Érdekes válaszokat kaptunk.

A kormánypárt besegít a szociáldemokratáknak?

A Fidesz Budapesten segítséget nyújt a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártjának ahhoz, hogy összegyűljön a főpolgármester-jelöltjük indulásához szükséges ötezer ajánlás – ezt állítja a párt egy neve mellőzését kérő aktivistája.
Találatok: [9]  Oldalak:   1