Matolcsy György Huba (Budapest, 1955. július 18. –) közgazdász, publicista, politikus. A rendszerváltás után több privatizációval foglalkozó kutatóintézet vezetője volt. 2000-2002 között gazdasági miniszter, egyben az Országos Atomenergia-bizottság elnöke. 2002-től a Növekedéskutató Intézet igazgatója, 2003-tól a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumának elnöke. 2006-2013 között a Fidesz országgyűlési képviselője. 2010-2013 között a második Orbán-kormány nemzetgazdasági minisztere volt. 2013-tól a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Támogasd a sajtóadatbázis fenntartását,
hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!
Az Egy a Természettel - Vadászati és Természeti Világkiállítás a 2021-es év nagy visszhangot kiváltó eseménye volt, amire sokan az Orbán-kormányok pénzszóró gigaeseményeinek legkirívóbb példájaként tekintettek. A szervezők a több évig előkészített eseményre egymillió látogatót vártak. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a kiállításra céget alapított, Egy a Természettel Nonprofit Kft. néven. A céget 563 millió forintos alaptőkével hozták létre. Az eredetileg vadászatot népszerűsítő kiállításra legalább 17 milliárd forintot költöttek, ezek közül a legszokatlanabb kiadások a következők:
Totem névre elkeresztelt szobor, amit Szőke Gábor, a NER kedvenc szobrásza készített, ára bruttó 240 millió. A kiállításra öt további szobor is készült, ezek ára nem ismert.
A kiállítás kommunikációs és rendezvényszervezési költsége, ami legalább ötmilliárd forintra rúgott. A megbízott cég Balásy Gyulanevéhez fűződik, hozzá köthetőek a kormány plakátkampányai.
49,5 millió forintos megbízást kapott Horváth Helga az állatpreparátumok elkészítésére.
58,8 millió forint jutott az Országos Vadászati Védegylethez a Nimród című vadászújság kiadói jogaiért. A Védegylet elnöke Semjén Zsolt, a lap főszerkesztője pedig Kovács Zoltán államtitkár.
A kifizetések listája között találjuk még a kormányközeli Hír TV-t, és Mészáros Lőrinc bizalmasának, Vida József szakácskönyvét is, aki a TV2 és a Takarékbank tulajdonosa, írta meg a 24.hu.
A kiállításnak teret adó Hungexpo felújítását a KÉSZ Zrt. végezte, hozzávetőlegesen nettó 55 milliárd forintért. A kiállítás kormánybiztosa Kovács Zoltán egykori kormányszóvivő, nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár, a felügyelőbizottság tagjai szintén kormányközeli szereplők:
Mancsiczky László, Kósa Lajos egykori ügyvédje, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. felügyelőbizottsági tagja, és a debreceni Kartonpack Nyrt. igazgatósági tagja,
Regász Alajos, az állami tőkebefektetésekkel foglalkozó MFB Invest Zrt. egykori munkatársa,
és a szintén MFB-s múlttal rendelkező Uszkay-Boiskó Sándor, a Kartonpack Nyrt. igazgatósági elnöke és vezérigazgatója, írja a 24.hu.
A 24.hu cikke alapján a cég munkavállalói között szerepel Szűcs Veronika ügyvezető igazgató, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. egykori igazgatója. Katona András a stratégiai igazgató, a Magyar Turisztikai Ügynökség egykori munkatársa. A kiállításhoz köthető, fideszes kötődésű személyek között szerepel Kiss B. Zoltán is. Hozzá köthető a Hotel Hunor, ahol állami támogatással hoztak létre bemutatót a kiállításról, írta meg a HVG. A kormánypárti sajtó beszámolója szerint az esemény sikeres volt, a Hungexpo területére 616 ezren, az összes programra pedig 1,42 millióan látogattak el.
Támogass minket rendszeres adományoddal,
hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!
Az Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás a 2021-es év nagy visszhangot kiváltó eseménye volt, amire sokan az Orbán-kormányok pénzszóró gigaeseményeinek legkirívóbb példájaként tekintettek. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a kiállításra céget alapított Egy a Természettel Nonprofit Kft. néven. A céget 563 millió forintos alaptőkével hozták létre. Az eredetileg vadászatot népszerűsítő kiállításra legalább 17 milliárd forintot költöttek, ezek közül a leginkább vitatott kiadások a következők:
A Totem névre elkeresztelt szobor, amit Szőke Gábor, a NER kedvenc szobrásza készített, ára bruttó 240 millió (ez nettó 189 milliót jelent). A kiállításra öt további szobor is készült: ahogy az Átlátszó kiderítette, ezekre összesen több, mint 100 millió forint közpénzt szántak.
A kiállítás kommunikációs és rendezvényszervezési költsége, ami legalább ötmilliárd forintra rúgott. A megbízott cég Balásy Gyula nevéhez fűződik, hozzá köthetőek a kormány plakátkampányai is.
Ahogy a 24.hu megírta, a kifizetések listáján találjuk még a kormányközeli Hír TV-t, illetve Mészáros Lőrinc bizalmasának, a Takarékbank és a TV2 tulajdonosának, Vida Józsefnek a szakácskönyvére is jutott pénz.
A kiállításnak teret adó Hungexpo felújítását a KÉSZ Zrt. végezte, hozzávetőlegesen nettó 55 milliárd forintért. A kiállítás kormánybiztosa Kovács Zoltán egykori kormányszóvivő, nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár, a felügyelőbizottság tagjai szintén kormányközeli szereplők:
Mancsiczky László, Kósa Lajos egykori ügyvédje, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. felügyelőbizottsági tagja, és a debreceni Kartonpack Nyrt. igazgatósági tagja,
és a szintén MFB-s múlttal rendelkező Uszkay-Boiskó Sándor, a Kartonpack Nyrt. igazgatósági elnöke és vezérigazgatója, írja a 24.hu.
A cég munkavállalói között szerepel Szűcs Veronika ügyvezető igazgató, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. egykori igazgatója, illetve stratégiai igazgatóként Katona András a Magyar Turisztikai Ügynökség egykori munkatársa. A kiállításhoz köthető a Fidesz-közeli Kiss B. Zoltán is: ő a tulajdonosa annak a Hotel Hunornak, ahol állami támogatással hoztak létre bemutatót a kiállításról. Ahogy később az Átlátszó közadatigénylése alapján kiderült, az állami Szerencsejáték Zrt. leánycége, az SZNP40 millióval támogatta a kiállítást szervező Egy a Természettel Nonprofit Kft-t “társadalmi felelősségvállalás” címén. A kormánypárti sajtó beszámolója szerint az esemény sikeres volt, a Hungexpo területére 616 ezren, az összes programra pedig 1,42 millióan látogattak el. Mint a 2021-es beszámolójából kiderült, a kiállítást szervező cég 655 millió forintos bevételt tudott elkönyvelni, ennek körülbelül a harmada származott jegybevételből. A szervezőcég továbbra is működik, 2022-es beszámolója szerint a cégnél 18-an dolgoznak, és több mint 450 millió forint ment személyi költségekre, az eseményre vásárolt eszközöket pedig több száz millió forintos értékcsökkenéssel folyamatosan írják le.
Szőke Gábor Miklós szobrai az elmúlt években belopták magukat a köztudatba: ha valaki nem ismeri névről a kormányközeli figurákkal jó viszonyt ápoló művészt, olyan alkotásaival, mint a vadászati világkiállítás agancskapuja, vagy a jegybank Pénzmúzeumának kertjében ugró aranyszarvas, biztosan találkozott már. De mennyire volt mindez jó üzlet?