Sikeresnek nevezték a korrupcióellenes fellépést állami szervek vezetői a korrupcióellenes együttműködési megállapodás aláírásának kilencedik évfordulóján. Az újabb GRECO-jelentés szerint az elmúlt két évben szinte semmilyen előrehaladás nem történt a javaslataik teljesítésében. Az Európai Bizottság a szeptemberi jogállamisági jelentése szerint a korrupció probléma Magyarországon, és a korrupciós ügyekben a magas beosztású hivatalnokok felelősségre vonása egyelőre elmaradt. A Transparency International ugyancsak súlyos megállapítást: az EU második legkorruptabb állama lett Magyarország, ahol a korrupció a rendszer része lett, nem mellékhatása.
Tavaly augusztusban csak hosszú huzavona után publikálhatta Magyarországra vonatkozó, 2018-ban készült jelentését a Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO), a magyar hatóságok ugyanis nyolc hónapon át nem adtak rá engedélyt. Abban a dokumentumban többször is utaltak arra, hogy a magyar kormány egyáltalán nem hajlandó az együttműködésre, és nem teljesíti a korrupció elleni harc jegyében született ajánlások nagy részét. Az elmúlt két évben szinte semmilyen előrehaladás nem volt a javaslatok teljesítésében. Összességében nem kielégítő – így foglalja össze a friss GRECO-jelentés, hogyan (nem) felelnek meg a magyarországi korrupcióellenes előírások azoknak az ajánlásoknak, amelyeket a szervezet még 2015-ben fogalmazott meg.
Mint az Index felidézi, az elsőként a Magyar Nemzet által publikált, majd viharos gyorsasággal elhíresülő helikopteres svédországi rénszarvasvadászat kapcsán a Transparency International Magyarország (TI) jogi vezetője az Országgyűlés mentelmi bizottsághoz fordult, kérve: induljon vagyonnyilatkozati eljárás a KDNP-s miniszterelnök-helyettessel szemben, és kötelezék őt teljes körű vagyonnyilatkozat megtételére.
Tagadta bűnösségét Simon Gábor volt szocialista politikus a költségvetési csalás és hamis okirattal visszaélés vádjával a Fővárosi Törvényszéken szerdán megkezdődött büntetőperben.
Polt Péter legfőbb ügyész kezdeményezte Mengyi Roland (Fidesz) országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését egy korrupciós ügyben csütörtökön – jelentette be Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője. A képviselő közölte, hogy együttműködik a hatóságokkal ,és maga fogja kérni az Országgyűlést mentelmi jogának felfüggesztésére.
Lecsukták, leváltották, leügynöközték, leverték, lekorruptozták. Mai összeállításunkban a kellemetlen helyzetbe került vagy hozott közéleti szereplőket mutatjuk be.
A Fidesz megfontolja, hogy közokirattá minősítsék a politikusi vagyonnyilatkozatokat. Ellenzéki pártok a családtagok bevallásait is nyilvánosságra hoznák, ebben megerősítette őket a Lázár János tízéves kisfiának hetvenmilliós luxuslakásáról szóló hír. Egy vezető kormánypárti politikus is elképzelhetőnek tartja, hogy publikus legyen a képviselők kiskorú gyermekeinek vagyoni helyzete.
Vagyonosodási vizsgálatot szeretne a DK valamennyi miniszterrel és államtitkárral szemben, kezdve Giró-Szász Andrással, akiről a napokban derült ki, hogy közel milliárdos magánvagyonnal rendelkezik, és egy új belvárosi szállodában is tulajdonrészt szerzett.
Előzetes letartóztatásban marad Simon Gábor, a Fővárosi Törvényszék helybenhagyta a volt szocialista országgyűlési képviselő kényszerintézkedéséről szóló végzést – tudta meg az MTI kedden az ügyet jól ismerő forrásból.