language

Személyek:

Mészáros Lőrinc highlight_off

Intézmények:

Strategopolis Kft. highlight_off

Mészáros Lőrinc

Mészáros Lőrinc (Felcsút, 1966. február 24.) magyar vállalkozó, szállodatulajdonos, gázszerelő, a Puskás Akadémia labdarúgócsapatának elnöke. Első felesége Kelemen Beatrix, második felesége Várkonyi Andrea műsorvezető, riporter.

Közel 600 milliárdos vagyonával 2019 óta 1 év kivételével Magyarország leggazdagabb embere. Személye emiatt jelentős polémiát okoz a politikai és egyéb közbeszédben is, miután az eredetileg gázszerelő Mészáros szinte a semmiből lett néhány év alatt vagyonos: a 2010-es kormányváltást követően a Mészáros és Mészáros Kft. sorozatos állami megrendelései eredményeképpen évente duplázódott meg a vagyona és lett Felcsútnak, vagyis annak a községnek a polgármestere, ahonnan Orbán Viktor miniszterelnök is származik. Mindezért az is elhíresült róla, hogy valójában „Orbán strómanja”. Mészáros emiatt pert indított az Együtt párt ellen, amiért a párt politikusai többször „Orbán strómanjának” nevezték, azonban a pert elveszítette.

Mészáros cégeivel a 2019-2021 közötti időszakban a közbeszerzések 8,9%-át nyerte meg. Legnagyobb bevételű cége a vasútépítő és korszerűsítő profilú V-Híd Zrt. volt, amely a szintén Mészáros tulajdonolta R-Kord Kft.-vel együtt a Budapest-Belgrád vasútvonal kiépítésében való részvételéről ismert.

Mészáros többségi tulajdonosa az MKB-t és a Takarékbankot magába olvasztó Magyar Bankholding (MBH) Nyrt. kereskedelmi banknak. További érdekeltségébe tartozik a Talentis Group Zrt., mely nemzetközi kiterjedéssel is rendelkezik: például megvette Horvátország legnagyobb alma- és nektarintermelő cégét, illetve egy boszniai cementgyárat is. Mészáros cégei révén befolyással bír továbbá az Atmedia Kft.-nél és a TV2 Zrt.-nél is - ez utóbbi a szerb és a szlovén médiát is megcélozta. Mészáros további jelentős érdekeltsége az Opus Global Nyrt. és a Tigáz.

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [4]  Oldalak:   1

192 milliót hozott a menesztett agrárállamtitkárnak Giró-Szász egykori tanácsadó cége

Ha állami vezetői karrierje véget ért is Bitay Márton Örsnek, amikor 2019-ben menesztették a földművelésügyi államtitkári posztjáról, úgy fest, a magánszféra százmilliós tételben mérhető kárpótlást nyújt számára. Távozásának okát nem közölték, nagy haraggal azonban aligha váltak el, legalábbis Bitay sajtóhírek szerint 8,8 millió forint végkielégítéssel hagyhatta el az agrárminisztériumot.

A magyar strómanvilág rejtett trükkjei

„Milyen kapcsolatban áll Ön Mészáros Lőrinc vagyontárgyaival?” – Szabó Szabolcs Együtt-képviselő Orbán Viktorhoz intézett kérdésére mindenkinek van feltételezéseken alapuló saját válasza. Csak a miniszterelnöknek nincs hivatalos: legalábbis az előírt és a múlt héten lejárt parlamenti határidőig nem felelt. Aztán megérkezett egy stróman válasza: Dömötör Csaba államtitkár felelt a miniszterelnök nevében. Azt, ami várható volt: a kormányfő vagyonnyilatkozata rendben van. Persze aligha volt kétséges, hogy valamiféle „Habony-felelet” érkezik: semmilyen kapcsolat nincs! Ahogy a titokzatos tanácsadó sem szerepel semmilyen állami fizetési listán, a Mészáros-kapcsolat megfejtését sem papíron kell keresni. A miniszterelnök tartja magát a korábbi álláspontjához, amit áprilisban már elmondott a Házban: „Sosem voltam vagyonos ember, most sem vagyok, és nem is leszek. (...) A rendszerváltás időszaka választás elé állított bennünket. El kellett dönteni, hogy valaki üzletember lesz vagy politikai vezető. Én döntöttem, ennek a következményeit mind a mai napig viselem, és mind a mai napig vállalom. Ezért minden eltérő állítást, gyanúsítgatást és vádat határozottan visszautasítok.”

Ingyen Gripen a népnek, milliárdok a Századvégnek: best of KiMitTud 2014

Felcsúttól Kazincbarcikáig, az MTVA-tól a TEK-ig: a KiMitTud közérdekű adatigénylő portál 2014-ben is a segítségünkre volt abban, hogy minél pontosabb képet kapjunk arról, mire költi az állam a közpénzt vagy milyen adatok, információk állnak egy-egy döntés hátterében. Az adatigénylésekből született cikkekből válogattunk.

Itt vannak az évtized sikeremberei

A Fidesz-közeli cégek 2013-ban mesés évet zártak, tulajdonosaik több százmilliós, milliárdos osztalékot vehettek fel. Infografikákkal mutatjuk az eredményeiket.
Találatok: [4]  Oldalak:   1