Korábban a magyar titkosszolgálatok nemzetbiztonsági kockázatként vizsgálták őket, később azonban több hazai fegyveres testülettel is kapcsolatba kerültek a Systema orosz harcművészeti rendszer oktatói. Egy hazai Systema-klub alapvetően sportként tekint a harcművészetre, mások kifejezetten katonai jellegű képzést kínálnak, ily módon arra is volt példa, hogy magyar honvédeknek tartott képzést egy szankciós listán szereplő orosz tiszt.
Még május elején írt ki közbeszerzési eljárást az Országgyűlés Hivatala az Országgyűlési Őrség számára rendszeresített egyenruházat és kiegészítők beszerzésére vonatkozóan.
A szerződéshez csatolt egyik melléklet szerint a legdrágább tétel az 1000 darab társasági ing, melynek darabja 20 ezer forint, így összesen 20 millióért vesz csak ingeket az Országgyűlés Hivatala. Kiemelkedő tételt jelent a 600 pár szolgálati kesztyű is, melynek darabja még az ingnél is többe kerül, 23 ezer forintba, így a kesztyűkre 13,8 millió forintot számolnak el.
A testület 2013-as megalakulása óta külföldi szakkiállításokra látogattak el, részt vettek különböző sportversenyeken, illetve tűzoltási gyakorlatot vagy díszőri feladatokat végeztek az Országgyűlési Őrség tagjai. Az évek során fokozatosan emelkedett az utazások száma, és persze nőttek a velük kapcsolatos kiküldetési díjak is. Ez az összeg idén már 14,6 millió forintot tett ki – derült ki az Átlátszó közérdekű adatigénylésére kapott válaszból.
Az elmúlt bő másfél évben alaposan felszerelték az Országgyűlési Őrség tagjait. Úgy tűnik, a testkamerák is beváltak, hiszen egy újabb adagot rendeltek a korábbi beszállítótól.
Február végén hozták nyilvánosságra annak a közbeszerzésnek az eredményét, amelyet szolgálati alsó- és felsőruházat beszerzésére írtak ki az Országgyűlési Őrség számára, nettó 355 millió forint értékben. Az Országgyűlés Hivatalának döntése már önmagában is érdekes, de valójában a nyertes cég ismeretében vált még érdekesebbé a napokban: a tendert ugyanis az a Milipol Zrt. nyerte meg, amely a meggyilkolt Fenyő János médiavállalkozó egykori bizalmasa, Székely Herbert tulajdonában áll.
A Párbeszéd megkérte Pintér Sándort, hogy ismertesse a részleteket, de nem lettek okosabbak.
Lőfegyverek, rendőrbotok, sokkolók, testszkenner, elfogó háló, könnygázgránát – minden rendelkezésre áll az Országgyűlési Őrség tagjainak ahhoz, hogy a renitens, erőszakos, vagy fenyegetőző alakokat megfékezzék. A négy éve fennálló szervezet ugyanakkor eddig még soha nem kényszerült fegyverhasználatra. Azok, akik Kövér László házelnök szerint megsértették a viselkedési szabályokat – főleg újságírók – kitiltással lakoltak tettükért.
Két és fél év alatt mintegy 290 millió forinttal jutalmazták a 370 fős Országgyűlési Őrség tagjainak munkáját – derült ki az Átlátszó adatigénylésére kapott válaszokból. Ezzel szemben a többi rendvédelmi testületnél nem vitte túlzásba a dolgozók teljesítményének anyagi elismerését. A jól kereső terrorelhárítóknál vagy a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál ez még érthető is. De semmilyen jutalomban nem részesültek a tűzoltók és alig valamiben a rendőrök.
Szolgálati visszaélések gyanújáról számolt be a Központi Nyomozó Főügyészségen megtett feljelentésében az Országgyűlési Őrség egyik eltávolított munkatársa. A nyomozást ugyan megszüntették, de a feljelentő panasszal élt – közölte az ügyészség az Átlátszóval.
A többfunkciós egyenruhákból 390-et szereznek be. A 349 tagú őrségből mindenki egy garnitúrát kap, a maradék tartalék.