language

Akták:

Soroksári ipari beruházás highlight_off

Személyek:

Tiborcz István highlight_off

Soroksári ipari beruházás

Soroksári ipari beruházás

2023. szeptemberében adta ki a kormány azt a határozatot, ami egy nagyszabásúlogisztikai, nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházást irányoz elő Soroksár és Gyál területén, mintegy 560 hektáron – ez körülbelül a Margit-sziget területének hatszorosát jelenti. A fejlesztés kapcsán már 2022-ben is született egy kormányhatározat, ez azonban még csak 200 hektárnyi területről szólt, az újonnan megszabott terület pedig nem fedi teljes egészében a korábbit. A megjelölt külkerületi zóna jelentős része országos természetvédelmi védettség alatt áll. A kormányzat nem indokolta, pontosan milyen beruházás valósulna meg a területen.

A WWF Magyarország 2022-ben adatigényléssel kiderítette, hogy a területen „különleges, nagy kiterjedésű szállítmányozási, raktározási és logisztikai célú építmények, irodaépületek és azok kiszolgáló építményei, szolgáltató és kereskedelmi célú építmények, gázátadó állomás, elektromos állomás, közszolgáltatás keretében működtetett hulladékgyűjtő udvar, üzemanyagtöltő állomás létesítését” tervezik. A Direkt36 cikke nyomán felmerült, hogy egy Kínával kötött megállapodásnak köszönhetően valójában – az akkumulátorgyárakhoz szükséges – vegyianyag-elosztóközpontként üzemelne, ezt azonban a kormány cáfolta

A Válasz Online összesítése alapján kiderült, hogy az átminősített – ennek következtében pedig jelentősen felértékelődött – területek nagy része a kormányhatározatot megelőző pár évben kormányközeli szereplőkhöz került. A soroksári-gyáli régió körülbelül 652 hektárjából 173 hektár tartozik a Földber Kft. tulajdonába, amelyet 2022-ben vásárolt meg a Tiborcz Istvánhoz köthető Főnix Magántőkealap, a hozzá közeli Amazon Investments Zrt-vel együtt. Horváth Mihály és családtagjai 253 hektárnyi terület felett diszponálnak, ezek jelentős részét 2016 és 2018 között, az Ángyán-jelentésekből is ismert földprivatizáció során szerezték. Horváth több üzlettársa is megtalálható a földtulajdonosok között: Pintér Gyula 86, Tajti Imre 56 hektárnyi területtel rendelkezik. A kijelölt régióból mindössze 3 hektár áll a XXII. Kerületi Önkormányzat tulajdonában.


Kép forrása: Telex

Tiborcz István

Tiborcz István (Szombathely, 1986. június 23. –) magyar jogász, ügyvéd, vállalkozó. Házas, felesége 2013 óta Orbán Ráhel, Orbán Viktor legidősebb lánya.

2009 tavaszán Tiborcz barátjával, Erdei Bálinttal négy vállalkozást alapított: ES Water, ES Gas, ES Audit és ES Light. A négy vállalkozás 2009 őszén beolvadt a 2009 nyarán alapított ES Holding Zrt.-be (az Elios Innovatív Zrt. jogelődjébe). Tiborcz 2013-ban értékesítette az Elios Innovatív Zrt-ben levő tulajdonrészét. Az Elios kapcsán 2018-ban az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) javaslatára vizsgálóbizottságot állítottak fel bűnszervezetben elkövetett költségvetési gyanúja miatt.

Tiborcz 2015-ben alapította meg a BDPST Group nevű, tőkebefektetéssel, ingatlanfejlesztéssel és -forgalmazással, illetve szállodaüzemeltetéssel foglalkozó vállalkozását. A BDPST Zrt. 2018-ban stratégiai befektetőként megvásárolta a Konzum PE Magántőkealap részvénycsomagját az Appeninn Holdingban, amelyet 2020-ban értékesített. A BDPST Group 2021-ben a pénzügyi szektorba is belépett a Gránit Bank Zrt. 57 százalékos tulajdonrészének megvásárlásával. A BDPST szállodaüzemeltetési tevékenységéhez  műemléki épületekhez jutott hozzá: társasága a Pannon Tessera Hospitalis fő részvényeseként megszerezte a keszthelyi Hullám (bezárt) és Helikon hoteleket, melyek ma már Paár Attila és Boda Gábor tulajdonában vannak. Emellett Tiborcz tulajdonában áll a Vörösmarty tér közelében lévő ötcsillagos Dorothea Hotel is, amely létrehozatala nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak lett minősítve, mivel világörökségi helyszín és nemzeti műemlék. 

(fotó: 444.hu

 

Támogasd adód 1%-ával a sajtóadatbázis fenntartását,

hogy a korrupciós ügyek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Találatok/oldal: Listázási sorrend:
Találatok: [1]  Oldalak:   1

Na, kit találtunk az ország legtitokzatosabb, hat Margit-szigetnyi rémprojektje mögött?

Soha nem látott méretű ingatlanfejlesztés előtt nyitotta meg az utat a kormány minapi (és egy tavalyi) határozata. Soroksár és Gyál területén, az M0–M5-ös autópályák térségében egy ipari, logisztikai város képe kezd kirajzolódni, amely védett természeti területeket is érint. Többen kínai óriáslerakatot vizionálnak, de a kabinet egyelőre nem mond semmit. Ami biztos, hogy az érintett földek birtokosai csillagászati haszonnal adhatják tovább ingatlanjaikat a fejlesztőknek. A Válasz Online mind a 144 tulajdoni lapot átnézte, hogy kiderüljön, kik a „lottóötös” várományosai. A főbb nyertes két-három család és a Földber Kft. lehet; utóbbiba tavaly szállt be a Tiborcz-kör egyik legaktívabb magántőkealapja, a Főnix.
Találatok: [1]  Oldalak:   1