language
A cikk megjelenésének [eredeti URL-jén]() nem érhető el. Legjobb igyekezetünk szerint kerestük máshol is az interneten, de nem találtuk. Ismersz egy linket? Küldd el nekünk!

Támogasd a K-Monitor Sajtóadatbázis fenntartását, hogy a korrupciós, közpénzes cikkek ne tűnjenek el a süllyesztőben!

Whistleblowing

A whistleblowing elsősorban az angolszász országokban terjedt el, magyarul nagyjából annyit jelent, mint „kongatni a vészharangot”. A kifejezés rendszerint azt az eljárást takarja, amikor egy munkavállaló a munkaszervezeten belüli, bizalmas jellegű információt tár fel a belső ellenőrzési mechanizmusokon keresztül vagy a közvélemény előtt. A whistleblowing keretében olyan különleges információk továbbítására kerül sor, amelyek a hatóságok elől titkolt, jogellenes tevékenységeket lepleznek le.

Számos országban külön törvény szabályozza a whistleblowing működését, illetve hivatalok és civil szervezetek segítik a bejelentőket. A whistleblowing egyik legfontosabb célja, hogy segítséget nyújtson azon dolgozóknak, akik akaratuk ellenére korrupt eljárásokba keverednek, és csak az állásuk kockáztatása árán őrizhetik meg integritásukat.

 

Az alábbiakban néhány ország whistleblowing rendszerenékek alapelveit, működését tekintjük át.

Amerikai Egyesült Államok 

Dánia

Dél-Korea 

Egyesült Királyság 

Franciaország

Németország

Románia

 

Még több információért olvassa el szakértőkkel készített interjúinkat! Ha ez sem lenne elég, írja meg kérdéseit kommentben, vagy küldje el az info@k-monitor.hu email-címre!

 

 

Kapcsolódó cikkek