language

Közérdekű adatokat tartott vissza az Európai Bizottság?

A Corporate Europe Observatory lobbifigyelő szervezet közérdekű adatok visszatartása miatt beperelte az Európai Bizottságot. A vád szerint a Bizottság egyes vállalati lobbi-csoportokat pozitívan diszkriminált az EU Indiával folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásit érintő dokumentumok kiadásakor, és megszegte az EU átláthatósági szabályait.

Az emaileket, leveleket és egyeztetésekről szóló beszámolókat tartalmazó tizenhét iratot, amelyeket a Bizottság a nagy, ipari lobbicsoportoknak, többek között a BusinessEurope-nak is elküldött, a Corporate Europe Observatory számára csak cenzúrázva tette elérhetővé. A Bizottság szerint a dokumentumok az EU Indiával folytatott tárgyalásai során alkalmazandó stratégiáját és prioritásait tartalmazzák, ezek közzététele pedig aláásná az EU nemzetközi kapcsolatait.

A lobbifigyelő szervezet azonban arra hivatkozik, hogyha az adatok valóban titkosak lennének, az nem csak akkor merülne fel, amikor azt a köz érdekében fellépő szervezetek kérik, hanem az üzleti élet szereplőivel sem osztaná meg a Bizottság.

A cenzorált dokumentumok között van egy a BusinessEurope-nak szóló levél az EU korábbi kereskedelemért felelős biztosától, Peter Mandelsontól, amelyből az EU-India tárgyalásokról szóló megjegyzéseket kitörölték. A dokumentum alján kézzel írott üzenetben a biztos a levél megvitatására hívja a BusinessEurope-ot az Indiai Ipari Konföderációval. Ez utóbbi két szervezet több ezer tagjának küldte szét a szóban forgó iratot.

A per az utolsó lehetősége a Corporate Europe Observatory-nak, miután a Bizottság többszörösen elutasította, hogy kiadja a kért információt a kereskedelmi tárgyalásokról. A  lobbifigyelő csoport képviselője szerint a nagyvállalatokat előnyben részesítő politikának leginkább a közösség látja kárát.

Tavaly decemberben kétszáz civil szervezet szólította fel az Európai Uniót és Indiát a tárgyalások berekesztésére. A kereskedelem liberalizációja szerintük csak tovább mélyíti a szegénységet, az egyenlőtlenséget és szennyezi a környezetet.

A Corporate Europe Observatory kérelmét jelenleg az Európai Bíróság vizsgálja, ezt követően megküldi a Bizottságnak, amelynek két hónapja és 10 napja van, hogy reagáljon, ha csak nem kér halasztást. Miután lezártnak nyilvánítják az írásos eljárást, az Európai Bíróság kitűzi a meghallgatás időpontját Luxemburgban.

Forrás: http://www.corporateeurope.org/