A The Economist február eleji számában cikket közöl az új brit korrupció-ellenes törvény elfogadásának elhalasztásáról. Az írás szerint az előző kormány által előkészített jogszabálynak eredetileg most áprilisban kellett volna életbe lépnie. Bár annak idején ellenzékből a jelenlegi koalíciós partnerek is támogattak a tervezetet, a törvény alkalmazását elősegítő irányelvek januári közzétételét követően a kabinet most hirtelen új iránymutatás megszövegezésére tesz kísérletet. Ezzel legalább 3 hónappal - de feltételezések szerint annál jóval hosszabb időre - tolják ki a törvény hatályba lépését.
A döntés kapcsán több üzleti szervezet, többek között a Brit Ipari Konföderáció megelégedésének adott hangott, azok után, hogy korábban erőteljesen lobbizott az előírásokban foglaltak egyértelműbbé tételéért. A törvény kemény bírságokkal, adott esetben börtönnel sújtaná a csúszópénzt fizetőket, és abban az esetben is büntetnének egy céget, ha nem tudná megakadályozni, hogy alvállalkozóiknál vagy egy leányvállallatuknál kenőpénz kifizetésére kerüljön sor. Tiltott lenne a kisebb ajándékok elfogadása is - bár a kormány kijelentette, hogy az ajándékok elfogadását valószínűleg nem büntetnék, ha bűncselekményre nem kerülne sor.
A törvény hatályba lépésének elhalasztása kapcsán Mark Pieth, az OECD vesztegetés elleni munkacsoportjának vezetője elmondta, hogy elképzelhető, hogy a brit cégeknek nemzetközi szankciókkal kell majd szembenézniük, ha a jogszabály sokáig nem lép életbe. A cikk írója szerint a törvény beiktatása se biztosíték a korrupciós ügyek visszaszorítására, hiszen a kormány egyelőre mindössze 2 millió fontot szán az előírások betartatására.
Forrás: The Economist