Nagy Britanniában az utóbbi évtizedben a tízszeresére nőtt azoknak az alkalmazottaknak a száma, akik azt állították: kirúgták, rossz bánásmódban részesítették vagy zaklatták azt követően, hogy nyilvánosságra hozták a munkahelyükön tapasztalt korrupciós gyakorlatot. A Guardian cikke hivatalos adatokat idéz, amelyek szerint a munkaügyi bíróságok adatai azt mutatják: 1999-2009 között 157-ről 1791-re emelkedett azoknak a száma, akik éltek a munkahelyi visszaéléseket leleplező alkalmazottak védelmére (áldozattá válásuk megakadályozására) hivatott whistleblowing-törvénykezésben rögzített jogaikkal.
A statisztikai kimutatás, amelyet ilyen formában első alkalommal állított össze a Public Concern at Work elnevezésű jótékonysági (civil) szervezet, a brit lap cikke szerint alighanem felerősíti a whistleblowing intézményének hívei körében élő félelmeket, hogy a sípokat megfújó alkalmazottakat szándékosan ellehetetlenítik vagy eltávolítják munkahelyükről dacára az ígéreteknek, hogy megvédelmezik őket.
A szervezet a whistleblower-védelem tíz éves gyakorlatát vette górcső alá, s a tapasztalatokat összegző jelentést kommentálva Catherine Wolthiuzen, a PCW igazgatója kijelentette: a számok azt mutatják, hogy sok munkáltató makacsul megkérdőjelezi az alkalmazottak jogát a visszaélések leleplezésére. Vizsgálatunk arra enged következtetni – jelentette ki az igazgató -, hogy a brit alkalmazottakat nem világosítják fel: biztonságban van és helyesen cselekszik, aki szóvá teszi, ha visszaélést tapasztal a munkahelyén.
A Public Interest Disclosure Act 1999-ben lépett életbe és kifejezetten a bejelentések és a bejelentők védelmét hivatott szolgálni. (Bővebben: a K-Monitor Whistleblowing-rovatában). A törvény szándéka, hogy védelmet nyújtson azoknak, akik szóvá tesznek egy visszaélést valamely szervezeten belül, emellett korlátozott védelmet kínál azok számára is, akik a médiában szellőztetnek meg problémás ügyeket. Olyan bejelentéseket fed le, amelyek a többi között az egészségügyi és biztonsági veszélyekre, illetve jogsértésekre, valamint azok eltussolásának kísérletére hívják fel a figyelmet.
A brit statisztikai adatok azt mutatják, hogy évről-évre nő az ügyükkel a whistleblowing-törvényre hivatkozva a munkaügyi bíróságokhoz forduló alkalmazottak száma. Az ügyek zömét bíróságon kívül rendezik, s azok, amelyekben a felperes sikerrel jár, átlag 113.667 font sterling kártérítés megítélésével végződnek. Az eddig megítélt legmagasabb kárpótlás ilyen ügyben 3,8 millió fontra rúgott.
A legtöbb ügy valamilyen rendőrségi vagy egészségügyi visszaélés bejelentése miatt hátrányt szenvedett alkalmazottat érintett.
A PCAW eredeti (angol nyelvű) jelentése itt tekinthető meg.