language

Korrupció – elmélet és gyakorlat az AmCham konferenciáján

Öntisztulás címmel rendezett konferenciát az Amerikai Kereskedelmi Kamara kedden. A rendezvényen beszédet mondott Navracsics Tibor, aki kifejezte a kormány elköteleződését a korrupció ellenes harc mellett.

A miniszterelnök-helyettes szerint a készülő büntető törvénykönyv szigorúbban szabályozza majd a közpénzzel való visszaélést mint a jelenlegi. Navracsics Tibor a korrupció elleni fellépés sikeres példájaként említette Horvátországot, ahol a korábbi miniszterelnök, Ivo Sanader ellen jelenleg büntetőeljárás folyik. Navracsics közérdeknek nevezte az állami pénzek felhasználásának átláthatóságát, szemben az egyéni érdekeket megtestesítő korrupcióval, amely aláássa a politikai elitet és megdrágítja a gazdasági tranzakciókat. Elmondása szerint a korrupció visszaszorítása érdekében a kormány átalakította az állami intézményrendszer belső szabályozását, ez példaként szolgálhat más szektorok számára is – a közigazgatás és az üzleti szféra eltérő kultúrája ellenére a megfelelő párbeszéd gyümölcsöző lehet. Navracsics beszélt az ügyészségen felállítandó korrupcióellenes szervről, amely munkatársainak kiválasztása folyamatban van, valamint arról, hogy nőtt a bíróságok anyagi erőforrása, így elfogadható gyorsasággal és kapacitással végezhetik a munkát sokszereplős, bonyoltult ügyek esetén is. A kormányzat tervei közt szerepel, hogy az Állami Számvevőszékkel megállapodást kössön az intézmények közötti tapasztalatcseréről. Navracsics szerint további sikernek tekinthető, hogy született egy stratégiai együttműködés az átláthatóság céljából az AmCham és a kormány között.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövetasszony támogatásáról biztosította a kormányt az átláthatóságért, illetve a korrupció ellen folytatott küzdelemben. Elmondása szerint az Egyesült Államokban néhány évtizeddel ezelőttig a vállalkozások leírhatták adójukból a külföldi hivatalnokok megvesztegetését, a Watergate botrány azonban a törvények jelentős szigorításához vezetett, ma már akár börtönbüntetéssel is sújható a külföldön kezdeményezett korrupció. A diplomata meglátása szerint a szabályozás gyakorlatba való átültetéséhez idő kellett, mára azonban a törvény megtette pozitív hatását.

A konferencián előadóként részt vett multinacionális vállalatok képviselői kiemelkedően fontosnak tartják cégeik belső szabályozásának betartatását a korrupció elleni fellépés terén, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy nem elhanyagolható annak az országnak a politikai, üzleti kultúrája sem, amelyben a cégnek érvényesülnie kell. Egyes előadók szerint egyetlen vállalat sem engedheti meg magának, hogy azért utasítson vissza egy üzletet, és azt a versenytársának átengedje, mert az csak korrupcióval szerezhető meg.