Az OGP célja az átlátható, hatékony és ellenőrizhető kormányzat megtermtése. A résztvevő felek ennek érdekében (az adott ország társadalmi szervezeteivel és civil szakértőivel együttműködve) vállalásokat fogalmaznak meg, amelyek végrehajtását az OGP szervezete évről évre ellenőrzi.
A magyar vállallások kidolgozása során a kormány ugyan az általunk javasolt témák mentén haladt, azonban számos esetben a megfoglmazott vállalások nem igazán számonkérhetőek, és nem tekinthetőek jelentős előrelépésnek a kormányzás átláthatóbbá tétele szempontjából.
Jónéhány, a K-Monitor által különösen fontosaknak vélt javaslat hiányozik az akcióterv tervezetéből. Ilyen például:
- az állami szféra és az önkormányzatok által kötött, vagyonhasznosításról, beszerzésekről, támogatásokról, stb. szóló szerződések központi adatbázisban történő megjelenítése.
- önkormányzatok költségvetésének állampolgárok számára is értelmezhető módon való közzététele.
- üzleti titok alóli kivétel szabályozása az új Ptk.-ban is
- a minősített adatok kapcsán valódi bírósági felülvizsgálati eljárás megteremtése
- közvetett állami tulajdonú cégek működésének átláthatósága
Azt is sajnálatosnak tartjuk, hogy a javaslataink kezelése, elfogadása számunkra nem volt nyomonkövethető. Elfogadjuk, hogy a minisztérium döntési jogkörébe tartozik, hogy mely javaslatokat milyen terjedelemben fogad meg, azt azonban nem tudjuk elfogadni, hogy az egyeztetések folyamán egyszer sem kaptunk reakciót az írásbeli javaslatainkra, így nem derül ki számunkra, hogy mely felvetésünk milyen indokok miatt nem került beépítésre az akcióterv soron következő szövegváltozatába. Úgy véljük, hogy a civil szervezetek ajánlásainak elfogadására, illetve elvetésére vonatkozó minisztériumi döntésnek átláthatónak, az alapul fekvő indokoknak megismerhetőnek kell lenniük. Ez a jövőben történő együttműködést is hatékonyabbá, eredményesebbé tehetné.
A három szervezet részletes álláspontja az alábbi linken érhető el.