A K-Monitor Iroda állásfoglalásában üdvözli a Mentelmi Bizottság módosító javaslatát, amely egyeségesítené a bejelentési és vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség szabályozását. A vagyonnyilatkozat-tételi rendszer fontos eszköz a korrupció elleni harcban, hiszen számottevően növelheti az átláthatóságot és a közintézményekbe vetett bizalmat, továbbá hozzájárulhat az elszámoltathatóság növekedéséhez és az összeférhetetlenség kiszűréséhez. A szervezet ugyanakkor leszögezi, hogy ezek a célok csak a vagyonnyilatkozatok összehasonlíthatósága révén valósulhatnak meg. Az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozata jelenlegi formájában nem alkalmas erre, ugyanis a nyomtatványt a képviselők papíron, többnyire kézzel töltik ki, és ezen kézzel kitöltött nyomtatványok szkennelt (pdf) verziója kerül fel az Internetre - emiatt az adatok nem, vagy csak nagyon nehézkesen válnak összehasonlíthatóvá és elemezhetővé.
A K-Monitor Iroda leszögezi: az információs társadalom megerősödésével és az Internet fejlõdésével párhuzamosan elengedhetetlenül fontos, hogy a döntéshozók is lépést tartsanak a technológia fejlődésével és olyan adatközlési gyakorlat alakuljon ki Magyarországon, amely jobban segíti az információ feldolgozását, a kétes ügyek kivizsgálását vagy az összeférhetetlenség megállapítását. Éppen ezért a szervezet azt javasolja, hogy az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatai a hozzájuk tartozó meta-adatokkal együtt, számítógéppel olvasható formátumban legyenek elérhetőek oly módon, amely biztosítja az adatok összekapcsolhatóságát és a vagyonnyilatkozatokban tartalmazott információk további felhasználását. A technológia fejlődésével lépést tartó adatközlési gyakorlat bevezetése mellett hatékonysági érvek is szólnak: a politikusok elszámoltathatóságának erősödésén túl az informatikai rendszer reformja jelentős költségcsökkenést eredményezhet és könnyebbé válik az adatok automatikus ellenőrzése.
A szervezet javasolja, hogy az Országgyűlés Mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottsága hivatalból ellenőrizze a vagyonnyilatkozatok teljességét és szűrje ki a nyilvánvalóan hibás adatokat (akár elektronikus ellenőrzés segítségével). Nemzetközi kutatások szerint ugyanis azokban az országokban, ahol alacsony a közintézményekbe vetett bizalom, csak az automatikus ellenőrzés segítségével biztosítható a vagyonnyilatkozati rendszer integritása és hitelessége. A K-Monitor állásfoglalásában javasolja továbbá, hogy a forgóajtó-jelenség visszaszorítása érdekében a képviselők mandátumuk lejárta után egy évvel is kötelesek legyenek vagyonnyilatkozatot tenni, illetve, hogy az Országgyűlésről szóló törvény külön rögzítse: az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozata közérdekből nyilvános adat.
A K-Monitor állásfoglalását itt olvashatja.