A humanitárius katasztrófák információs válságot okozhatnak. A szólás-, vélemény- és információszabadság mellett elkötelezett Article 19 emberi jogi szervezet a Japánban bekövetkezett tragikus események hatására közleményt adott ki. A szervezet minden államot arra szólít fel, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi kötelezettségeit, és tegye lehetővé, hogy mindenki hozzáférjen az őt érintő friss és pontos információkhoz.
A nevét az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 19. pontjából származtató Article 19 szerint a jelenlegi helyzet Japánban rámutat az információhoz való jog tiszteletben tartásának, védelmének és betartásának szükségességére a nemzeti és nemzetköz reakciók tekintetében. A megfelelő információ hiánya a tragikus események eszkalálódásához vezethet, ennél fogva kiemelkedő fontosságú, hogy az államok betartsák az információhoz való jog kapcsán vállalt nemzetközi kötelezettségeiket a humanitárius katasztrófákat követően is.
Az Article 19 Humanitárius katasztrófákról és információs jogokról szóló közleménye többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy az információhoz való megfelelő hozzáférés lehetővé teszi a pánik enyhítését, a halálos áldozatok számának további növekedését, az emberek létfontosságú ellátásokhoz való hozzájutását, a hozzátartozókkal való kapcsolatfelvétel megkönnyítését, az eltűntek felkutatását és a halottak megfelelő módon való eltemetését, a gyászt, a tanácsadást, figyelemmel kíséri a segítségnyújtást, és visszatart a korrupciótól.
A szervezet szerint a humanitárius szerencsétlenségek nyomán információs válság is kialakulhat, s ezt a fajta krízist az 1992-es Riói Nyilatkozat a Környezetről és Fejlődésről dokumentumban 10. elvén alapuló információhoz való hozzáférés nemzetközi követelményeinek megfelelően, jelen esetben a környezeti információhoz való hozzáférés követelményei szerint kell megoldani. A Riói Nyilatkozat elfogadásával ugyanis minden ENSZ tagállam Japánnal együtt elkötelezte magát amellett, hogy biztosítja a köz hozzáférését a környezeti információhoz, különösen válság idején. A 10. elv nemzeti szinten való végrehajtásához iránymutatásként szolgál az ENSZ 2010-es Környezetvédelmi programja keretei közt közzétett cselekvési terv (Az Információhoz való hozzáférés, lakossági részvétel és igazságszolgáltatáshoz való jog környezet-egészségügyi kérdésekben). Eszerint bármilyen, az emberi életet vagy természetet fenyegető előre nem látható katasztrófa esetén az adott tagállamnak vagy tagállamoknak azonnal tájékoztatniuk kell a fenyegetésnek kitett lakosság valamennyi tagját, mind országon belül, mind országon kívül, és rendelkezésre kell bocsátani minden olyan információt, amely a fenyegetés következtében beálló kár enyhítését szolgálja. Az államoknak általános kötelezettsége, hogy gondoskodjanak megfelelő figyelmeztető rendszerekről, amely többek között jelzi, hogy a lakosság milyen mértékben van kitéve kockázatoknak.
Az Article 19 szerint annak érdekében, hogy hatékony választ tudjunk adni a humanitárius katasztrófákra, legfontosabb a nagy fenyegetettségnek kitett lakosság megfelelő tájékoztatása azokról a megelőző vagy enyhítő eszközökről, amelyeket igénybe vehet egy előre nem látható katasztrófa bekövetkezte esetén; minden lehetséges erőfeszítést meg kell tenni annak érdekében, hogy minden fontos információt a lehető legszélesebb körben és a lehető leggyorsabban kommunikáljanak azok számára, akik érintettek lehetnek a szerencsétlenség által; tiszta kommunikációs csatornákat kell létrehozni megfelelő szervezetek, a média és az érintett lakosság között a kellő tájékoztatás érdekében; biztosítani kell, hogy a túlélőknek hozzáférjenek a legfontosabb információhoz beleértve az élelmiszer, víz, orvosi ellátást, és menedéket; senkinek nem szabad korlátozni a jogait a katasztrófák idején üzeneteik átadásában; a médiának pedig biztosítania kell egy csatornát a humanitárius kockázatokról és arra adott válaszokról szóló hivatalos információáramlás számára. A szervezet szerint a sajtó feladata, hogy növelje a lakosság tudatosságát, fórumot biztosítson a katasztrófákról és egyéb kockázatokról szóló vitáknak, különös tekintettel a megelőzést és túlélést szolgáló technikák elsajátítása céljából.
Forrás: www.article19.org