language

Korrupció Moszkvában

A New York Times vasárnapi írása szerint a városvezetőt kritikusai már régóta azzal vádolták, hogy valójában egy burjánzó uram-bátyám kapitalizmust működtet a városban. Barátai és felesége évről évre gazdagabbak lettek, Jelena Baturina rádadásul a város legnagyobb ingatlanmágnásává vált. A házaspár mindvégig tagadta, hogy bármilyen összefüggés lenne a meggazdagodásuk és Luzskov pozíciója közt. A sokáig Kreml közeli polgármestert a hatóságok egyszer sem vizsgálták.

Luszkov 2010 őszén azonban kegyvesztetté vált, a bűnüldöző szervek pedig hirtelen érdeklődni kezdtek gyanús ügyletei iránt. Az ügyészség érdekes módon Luzskov tizennyolc évvel ezelőttre visszanyúló ügyeiben indított nyomozást, kérdés, hogy miért csak most. A házasápárt egyebek közt azzal vádolják, hogy a város felügyelete alá tartozó Moszkvai Bankot saját, veszetegetési alapként kezelték. A vád szerint ennek ékes bizonyítéka az a 449 milliós kölcsön, amit egy ingatlan ügylet lebonyolításához vettek fel, ám Baturina asszony számláján kötött ki 2009-ben. A hatóságok előtt van egy 28 ember halálát okozó tető összedőlésének esete is. Az ügyészség valószínűsíti, hogy az ingatlan abban az időben Butrina asszony tulajdona volt, s az asszony felmentést kaphatott az építési szabályok betartatása alól.


Bár az ellenzék üdvözli a nyomozás megindulását, és a hatóságok is azzal érvelnek, hogy ők nem tesznek mást, mint rendet, az oroszországi viszonyokra jellemző, hogy csak azok után kerül sor az eljárásra, hogy a politikus elveszítette a Kreml támogatását. Luzskov karrierje a 90-es években kezdett felfelé ívelni, a 2000-es évek elején pedig társalapítóként részt vett az Egységes Oroszország Pártot létrehozásában, támogatva Putyin politikai ambícióit. Tavaly azonban Medvegyev elnök kiadta Luzskov útját, miután a polgármester az elnökkel szemben kritikus hangú cikket közölt egy kormánypárti lapban. A városatya azt sérelmezte, hogy a szentpétervári és a moszkvai polgármestereket az elnök nevezi ki, ahelyett, hogy választásokon nyernék el pozíciójukat. Ezzel megkérdőjeleződött Luzskov lojalitása a Putyin-Medvegyev pároshoz. Nem sokkal később az egykori polgármesterhez hű személyeket vagy letartóztatták, vagy távozásra kényszerítették, és nyilvánosságra kerültek a sokak által már gyanított korrupciós ügyek részletei is.

Az illetékes hatóságok tagadják a politikai motivációt, és nyilatkozatot bocsátottak ki arról, hogy a jelenlegi folyamatok beindítása a moszkvai korrupció feltárása érdekében már Luzskov elbocsátása előtt is a terveik közt szerepelt. Putyin nyilatkozata szerint Moszkva új városvezetője „rendbe teszi a dolgokat”, Luzskov eltávolítása és az azt követő elszámoltatás pedig „helyénvaló”.

Forrás: The New York Times