9 és félezer milliárd dollárnyira becsülik az állami szerződéskötésben elköltött összeget világszerte. Ezek jelentős része áttekinthetetlen és ellenőrizhetetlen folyamatokban kerül elköltésre, még azokban az országokban is, ahol egyébként szigorúbb átláthatósági szabályok vannak érvényben. Becslések szerint mind Afrikában, mind az Európai Unióban évente körülbelül 150 milliárd dollárnyi veszteség keletkezik a korrupció és a rossz gazdálkodás következményeként. Csak a Niger deltában kb. napi 2 millió hordó olajat termelnek ki, amelynek bevételéből szinte semmi nem jut vissza az ott élőkhöz, akiknek csak a szennyezett környezet marad. Irakban pedig 2003 és 2011 között 60 milliárd dollárra becsülik a korrupció és csalás révén elveszett összeget.
![](http://stopsecretcontracts.org/promo.png)
A kampány célja, hogy olyan kötelezettségvállalásokra és konkrét intézkedésekre bírja rá a döntéshozókat nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt, amelyek növelik a nyilvánosságot és átláthatóságot az állam által kötött szerződések kapcsán.
"Egy sor szerződés, amelyeket a Kongói Demokratikus Köztársaság kormánya kötött homályos hátterű cégekkel, kétszer annyiba került az országnak, mint amennyit oktatásra és egészségügyre fordítottak egy év alatt.” – mondta Gavin Hayman, a Global Witness ügyvezető igazgatója.
"A közbeszerzések titkosítása sosem a közérdeket szolgálja, csupán kevesek önző érdekeit. A közbeszerzésekkel kapcsolatos lényegi információk hozzáférhetővé tétele a kormányzati szereplők, a törvényhozók és a civil társadalom számára hozzájárul a befektetői környezet nagyobb stabilitásához, elősegíti a jó kormányzás és a jogállami elvek érvényesülését.” – tette hozzá Rueben Lifuka, a Transparency International kuratóriumának tagja.
„Az állam által kötött szerződéseket, különösen a közbeszerzéskre vonatkozó dokumentumokat egy elektronikus adatbázisban mindenki számára könnyen hozzáférhetővé kell tenni, mert e nélkül esélyünk sincs az állami korrupció ellen hatékonyabban fellépni. Magyarország nagyon le van maradva e téren, még az olyan, az egész ország jövőjét több évtizedre meghatározó akták sem megismerhetőek, mint a Paks II. beruházás szerződései, még az arról szavazó országgyűlési képviselők számára sem.” - mondta Léderer Sándor, a K-Monitor igazgatója.
A kampányt Magyarországtól kezdve Nepálon át egészen Dél-Szudánig támogatják különböző szervezetek, de egyénileg is alá lehet írni a kapcsolódó kiáltványt itt.
Azok a szervezetek, melyek csatlakoznának a kampányhoz, a contact@stopsecretcontracts.org email címen tudnak kapcsolatba lépni az Open Knowledge Foundationnel.